Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kněz Toufar se po letech vrátil do Číhošti, poklonily se mu stovky lidí

  19:16
Několik stovek lidí se v sobotu sešlo v Číhošti, kde je vystavena schránka s ostatky pátera Josefa Toufara. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti na Havlíčkobrodsku bude k vidění do neděle, kdy budou ostatky umučeného kněze uloženy do země.

Poutníci se v kostele zapisovali se do pamětní knihy, každý chvíli tiše postál, někdo se pomodlil, jiný si jen v duchu promítl, co všechno pro něj symbolizují události, které se kdysi staly v tomto nenápadném venkovském kostelíku.

V sobotu v poledne se uskutečnila eucharistická bohoslužba, od 18. hodiny se budou promítat dokumentární filmy, natočené o číhošťském zázraku a Toufarovi. Včetně propagandistického snímku státní bezpečnosti.

„Přijeli jsme se s bratrem Josefem podívat, protože je to pro nás už tradiční zastávka. Osobně sem jezdím každý rok celý svůj dospělý život. Jako dítě jsem se s rodiči účastnil počátkem 50. let první pouti do Číhoště, která připomněla zázrak, který se tu stal. Bylo to docela nebezpečné, odrazovali nás, ale my šli,“ uvedl Václav Tomášek z Prahy.

Do Číhošti míří poutníci na bohoslužbu

Pro poutníky je u vesnice připravené záchytné parkoviště na louce, po vsi se objevilo několik občerstvovacích míst. Zdejší farníci radí, aby si ti přespolní s sebou v neděli vzali skládací stoličku, pokud mají potíže stát hodinu a půl při mši, která se uskuteční převážně před kostelem.

Celou chystanou slávu, kterou budou poutníci zítra moci sledovat i na velkoplošných obrazovkách, pozorovala ze svého domku rovněž Růžena Lebedová. Už víc jak 65 let působí v kostele coby kostelnice. S Toufarem se znala osobně, potkávali se denně. V kostele byla, když se kříž v roce 1949 pohnul. Ale, jak říká, důstojný pán měl zrovna tak pěkné kázání, že mu doslova visela na rtech a pohybu kříže si nevšimla.

„Jsem ráda, že se vrací domů. Zároveň, věřte mi, je to pro mě velmi silný, až bolestný zážitek. Víte, byl to tak dobrý člověk, přesně takový farář, jaký má na vsi být. Účastný, který měl rád lidi, uměl je dávat dohromady. A tohle mu udělali,“ poznamenala paní Lebedová s tím, že si schránku s ostatky sama pro sebe pohladila. „Mám při nedělní mši nést dary, ale nevím, nevím, zda toho budu schopná, je toho na mě moc,“ dodala.

V neděli v 11 hodin začíná víc než hodinový komponovaný pořad sestavený z Toufarových textů za doprovodu duchovní hudby. A od 15 hodin začne v kostele slavnostní nedělní bohoslužba, zakončená uložením schránky s tělesnými ostatky do podlahy kostela. Mši bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál. Promluví též kardinál Dominik Duka.

Vokál už dříve řekl, že jde sice o církevní záležitost, ovšem důležitou pro celou společnost bez ohledu na vyznání. Zároveň s pohřbem je v chodu proces blahořečení Toufara.

„Ukazuje totiž na zločinnou a nemorální podstatu komunismu. Právě teď dozrála doba na to, aby proces blahořečení pátera Toufara začal. I pětašedesát let po své smrti je spontánně uctíván. Úcta k němu je trvalá a mimořádná, dokonce silnější než třeba před deseti lety.“ Domnívá se, že to souvisí i s tím, jak se společnost vyrovnává s totalitou. Zřejmě má vliv rovněž fakt, že dnes trochu chybí vzory hodné následování.

Kněz byl ubit za údajné zinscenování zázraku

Josef Toufar se tak definitivně navrátí do své milované Číhoště. Do vesnice, odkud ho Státní bezpečnost odvezla v lednu roku 1950. Po zatčení a brutálních výsleších páter zemřel 25. února téhož roku. Proč smrt ryzího a autentického venkovského kněze, který vlastně nebyl ani výjimečný kazatel nebo významný teolog? Kvůli události z prosince roku 1949, která se komunistickým špičkám hodila v době, kdy naplno propukaly protikatolické represe.

V číhošťském kostelíku se v době adventu za dosud neobjasněných okolností několikrát za sebou pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Zda šlo o zásah Boží, nebo o cynickou manipulaci StB, to už dnes nikdo se stoprocentní jistotou asi neobjasní.

Toufara počátkem roku 1950 obvinili, že zázrak vymyslel a zinscenoval pomocí důmyslného mechanismu. Mučením při výsleších ve Valdicích chtěli estébáci na knězi vynutit přiznání. To by se hodilo při chystaném monstrprocesu. Toufara ale de facto umlátili, což se jim nehodilo.

Lékař František Mauer, který se zúčastnil operace Josefa Toufara, při vyšetřování případu v 60. letech řekl, že ho už nešlo zachránit, byl neobyčejně surovým způsobem utlučen k smrti.

Těla se estébáci potichu zbavili tak, že ho pod zkomoleným jménem zakopali do hromadného hrobu na hřbitově v Ďáblicích v Praze. Toufarovi blízcí se o jeho smrti dozvěděli se čtyřletým zpožděním. Jako příčina úmrtí jim byl sdělen prasklý žaludeční vřed.

Díky řadě náhod i píli rozhlasového dokumentaristy Miloše Doležala se loni na podzim podařilo najít šachtu, ve které byla uložena rakev s ostatky pátera Toufara. Byla vyzvednuta. Před několika týdny analýza DNA potvrdila, že jde o číhošťského kněze.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Nadšenec staví hlavolamy uvnitř lahví. Baví mě vymýšlet, jak to udělat, říká

21. dubna 2024  9:51

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku má neobvyklého koníčka. Skládá složité konstrukce uvnitř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrátil v protisměru felicii na střechu a utekl. Řidiče hledá policie

21. dubna 2024  10:45

Policisté z Jihlavska pátrají po řidiči, který v sobotu havaroval mezi obcemi Zvolenovice a Telč....

Žďár nad Sázavou slaví. Lidé projdou novou částí Cesty cisterciáků

26. dubna 2024  15:35

Oslavy týkající se obdržení významného titulu European Heritage Label (EHL) neboli Evropské...

Věžnice roky chystala přestavbu jezu, při povodni ho však vzala velká voda

26. dubna 2024  8:53

Několik let chystala Věžnice na Havlíčkobrodsku opravu poškozeného jezu na říčce Šlapance, který...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...