Prodejci na festivalu šidí víc než v minulosti, zjistila inspekce

  • 14
Návštěvníci karlovarského filmového festivalu se musejí mít na pozoru. Prodejci totiž šidí víc než v předchozích letech. Zjistili to kontroloři České obchodní inspekce.

Každá druhá kontrola odhalí nějaký nešvar. Situace na filmovém festivalu je podle inspektorů České obchodní inspekce rok od roku horší. Navíc se inspektoři setkávají s různými výmluvami.

V jednom z podniků je například ošidili o pár mililitrů tvrdého alkoholu. Číšník tvrdil, že v tom prsty nemá, protože panáky nalévá šéf. Ten to uznal a na otázku, proč jsou tedy pod míru, inspektorům odpověděl: „Trošku jsem ubryndal. A myslel jsem si, že by vám to mohlo stačit.“

Na denním pořádku jsou ale i jiní „experti“. Hlavně ti, kteří prohřešek nonšalantně zopakují.

Kontroly ČOI

K 8. červenci absolvovali inspektoři ČOI v Karlových Varech 53 kontrol. Ve 25 z nich zjistili pochybení ze strany restauratérů. Mezi nejčastější patří nedodržování míry nápojů a váhy jídla. S tím v konečném důsledku souvisí i předražení kontrolního nákupu. Extrémní případ z loňského roku, kdy zaplatili i více než 100 korun navíc, letos zatím nezaznamenali.

Dalším rozšířeným nešvarem jsou chybějící úředně ověřená měřidla, tedy skleničky s mírou a ocejchované váhy. Přibližně polovinu zjištěných nedostatků zatím inspektoři vyřešili na místě.

Padaly pokuty od tisíce do pěti tisíc korun. Druhou polovinu prohřešků vyřeší úředníci ve správním řízení.

„Byli jsme na kontrole v jedné restauraci. Zjistili jsme nedostatky, za které padla pokuta. Když jsme za dva dny přišli na opakovanou kontrolu, vypadalo všechno perfektně. Ale při placení obsluha předražila špatným zúčtováním vína nákup o pět korun. Anebo stánkař, který před Thermalem prodává občerstvení. Loni mu chyběl ceník lihovin. A letos také,“ potvrdil kontrolor Milan.

A osobní zkušenost, která jej na festivalu nejvíce zarazila? „Není to ani tak z pracovního pohledu. Ale zarazilo mě pivo za 70 korun,“ odpověděl.

O tom, že míra není všem hospodským svatá, se ostatně čtveřice plzeňských inspektorů přesvědčila na své další středeční štaci, tentokrát u pivního baru jednoho z karlovarských hotelů. Jedno z objednaných piv bylo totiž dost pod míru. Inspektoři do něj, aby „dohonili“ hladinku, museli nalít 11 mililitrů vody. „Ale aspoň je vidět, že to není programové pochybení, spíš náhoda,“ uznal inspektor Milan. Jeho parta si totiž objednala hned šest piv.

Kontroloři také řešili otázku, zda má mít maso na talíři hmotnost, kterou restaurace deklaruje na jídelním lístku. Vedl je k tomu případ z jedné z restaurací v centru města na třídě T. G. Masaryka.

Vepřový steak, který měl mít podle jídelního lístku 150 gramů, vážil jen 100. „V zemích českých je takový zvyk, že váha uváděná na jídelním lístku je před tepelným zpracováním masa. Jinde ve světě to ovšem nemá obdobu, a tak by mohl být cizinec uveden v omyl,“ vysvětlil kontrolor Milan.

Toto nedopatření ohodnotili kontroloři tisícikorunovou sankcí za porušení zákona na ochranu spotřebitele, další tisícikorunu zaplatila majitelka jako správní poplatek.

„To je ta nejmenší sankce, kterou můžeme dát,“ doplnil kontrolor. A majitelka? Sice nerada, ale chybu uznala a vzala plně na svá bedra. A na jídelní lístek prý hned napíše, že uvedená gramáž masa je za syrova, což je podle kontrolora Milana ideální.

Právě nedodržování váhy potravin a míry nápojů je podle Jana Řezáče, ředitele inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj, nejčastějším prohřeškem podnikatelů. Na začátku festivalu to podle jeho zkušeností vypadalo nadějně.

„Pochybení jsme objevili ve třetině případů. Jenomže během dalších dnů se začala situace zhoršovat. Dnes už je téměř každá druhá kontrola s nějakým pochybením. Je to sice hrozné slovo, ale musím říct, že nešvar nedodržování vah a měr a tím pádem i předražení kontrolních nákupů je už tradiční,“ posteskl si Řezáč.

Kontroloři z České obchodní inspekce působí v Karlových Varech od samotného počátku filmového festivalu. „A vydržíme do jeho posledních minut,“ upozornil Jan Řezáč.