Policie hledala nelegální běžence, posvítila si na autobus z Vídně

  • 3
Před čtrnácti dny byl zátah na autobus na mezinárodní lince z Vídně do Berlína úspěšný. Na Vysočině tehdy policisté zadrželi celkem devět nelegálních běženců ze Sýrie a Somálska. Podobnou prověrku proto nachystali znovu.

I ve čtvrtek si policisté tento autobus „stopli“ a na odpočívadle u dálnice D1 nedaleko Měřína jej pořádně prohlédli.

A měli tam i jediný velkokapacitní mobilní rentgen, který je pro tyto případy v České republice k dispozici. „Skenování vozidla trvá zhruba dvacet sekund,“ uvedl Karel Diviš, který rentgen obsluhoval. Zařízení tentokrát nikoho nelegálního neodhalilo. Jinde v republice už ovšem takovýmto způsobem předtím policisté a celníci přišli například na běžence schované v dřevěných bednách.

U Měřína provádějí na dálnici D1 policisté důkladné kontroly vytipovaných vozidel od úterka do čtvrtečního večera. Kromě migrantů zkoumají i to, zda řidiči nepřevážejí třeba ilegální alkohol, cigarety a podobně.

„Od začátku letošního roku policisté z odboru cizinecké policie na Vysočině zjistili třináct případů tranzitní nelegální migrace přes teritorium našeho kraje,“ sdělila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

„Policisté zjistili celkem 38 osob, z toho sedm dětí. Jednalo se o státní příslušníky Kosova, Sýrie, Afghánistánu, Vietnamu, Číny, Iráku, Alžírska a Maroka. Převažovali žadatele o azyl v Rakousku a v Maďarsku,“ dodala mluvčí.

Policisté na Vysočině také letos odhalili celkem pět převaděčů - ze Švédska, Norska, Německa, Itálie a Polska. Sledují zejména mezinárodní silnici I/38 a dálnici D1. „Neméně rizikovým faktorem zůstávají také mezinárodní vlakové spoje a mezinárodní autobusové linky,“ doplnila Dana Čírtková.

Když nějakého běžence policie na území Vysočiny zachytí, tak ho nejprve odveze do Jihlavy k výslechu. U toho musí být přítomný i tlumočník. „Spousta běženců mluví anglicky, ale mnozí ne. Nejhorší je to s těmi arabsky mluvícími. Pro ně musíme přivážet tlumočníky z Brna nebo Kyjova,“ uvedl pracovník celní správy Aleš Machovec.

Utečence v současnosti převážejí do uprchlického střediska Bělá-Jezová na pomezí Středočeského a Libereckého kraje.

,