Eskorta přivedla Petra Kramného ke Krajskému soudu v Ostravě vnitřními chodbami (29. června 2015). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kramný zůstal klidný, i když to v pokoji bylo děsivé, popsala Polka

  • 2015
V hlavním líčení s Petrem Kramným obžalovaným z vraždy manželky a dcery na egyptské dovolené promluvily odbornice na lidskou duši. A posudek jedné z nich nebyl nijak lichotivý. Soudkyně také přečetla výpověď polské turistky, která bydlela vedle Kramných a jako první viděla těla ženy a dívky.

„Stalo se to třetí nebo čtvrtý den našeho pobytu v Hurgahdě. Oblékla jsem si noční košili a najednou začal někdo lomcovat klikou od dveří. Po otevření stál ve dveřích muž v šortkách a volal help. Myslela jsem si, že muž přišel kvůli tekoucí vodě, s tím jsem také měla problémy. Šla jsem k němu do pokoje a všimla jsem si, že na jedné posteli ležela holčička. Ležela na zádech a měla zvednuté ruce nahoru. Vypadalo to děsivě. Na druhé posteli ležela na zádech dospělá blondýnka. Ani mě nejdříve nenapadlo, že jsou obě mrtvé,“ uvedla žena.

Když jí došlo, co se stalo, tak běžela dolů do recepce a také anglicky volala o pomoc.

„Přišlo mi divné, že muž bouchal na mě, i když měl volat hotelový personál. Muž pak byl velice klidný, neprojevoval nějaké emoce. Přitom to bylo děsivé. Já byla hrozně nervózní a rozčilovala se, proč ještě nepřišel lékař,“ popsala polská turistka a dodala, že neviděla, že by Kramný do doby, než přišel lékař, tedy asi hodinu a půl, zvracel nebo šel na záchod.

Teprve později natahoval, ale nezvracel. U postelí ležela lahev coly a turistka žádala, aby z ní vzali vzorek.

Soudní jednání začalo výslechem psycholožek

Před soudem tento týden už vypovídali soudní lékaři, toxikoložka a elektrotechnik. Všichni se shodli na tom, že nic nenasvědčuje Kramného verzi o otravě z pití nebo jídla v hotelu. Naopak vysvětlují, že matku s dcerou zabila elektřina (podrobněji zde). Zda je vrahem právě Kramný, musí rozhodnout soud.

Ve čtvrtek jako první svědčila další znalkyně Dana Skřontová. Ta jen uvedla, že Kramný je schopen chápat smysl trestního řízení i následky svého konání, je proto zcela právně odpovědný. Netrpí žádnou závažnou duševní poruchou a také jeho intelektové schopnosti jsou v normě.

Mnohem obšírnější a kritičtější byla psycholožka Helena Khulová. Ta se povahou obžalovaného zabývala velmi podrobně. „Trpí zvýšenou vztahovačností, má známky narcismu a chybí schopnost empatie,“ uvedla znalkyně.

Na Krajském soudu v Ostravě vypovídají v případu Kramný psycholožky Helena Khulová (vlevo) a Dana Skřontová.

Dodala například, že obžalovaný má dlouhodobou potřebu kontroly partnerky, zjistila také neochotu připustit si, že vztah má být z obou stran dobrovolný.

„Snaží se, aby byl sám vnímán v co nejlepším světle,“ konstatovala.

A pokračovala ve zdrcujícím posudku. „Má strach z opuštění, do vztahu poté vstupuje násilí, zlost, nenávist, hněv. Neschopnost nést ztrátu přízně manželky, pocit bezmoci a zklamání může vyvolat až vražedné impulzy,“ hodnotila znalkyně Khulová.

Na dotaz soudkyně Khulová řekla, že u Kramného zjistila vyšší sklon k manipulování skutečnosti a zkreslování faktů než u průměrné populace. „Hodnotím to jako sklon k motivované lži, sklon k manipulaci je velký. Nenápadně podsouvá informace, které chce, aby zazněly,“ zmínila se.

Náprava? Jen po přijetí viny

Khulová také řekla, že navazování nových vztahů po smrti manželky ukazuje na egoismus Kramného. „Nedostatečná sebeúcta a sebevědomí ukazuje na nedostatečný mužský vzor v dospívání. Není však primárně agresivní osobností.“

Hodnotila také jeho počínání hned po údajném nalezení těl svých nejbližších. „Akutní reakce byla adekvátní, s výjimkou toho, že se velmi záhy zaměřil na jednání s pojišťovnou, bezchybně sděluje data narození a další fakta. Chybí pocit viny a zoufalství nad tím, jestli něco nezanedbal.“

K dotazu soudkyně na možnou resocializaci v případě trestu znalkyně Khulová uvedla, že je sice možná, ale Kramný by musel být pro nápravu motivován. „Resocializace proto není vyloučena, ale podmínkou je přijetí viny,“ zhodnotila. 

Obhájkyně Jana Rejžková v reakci na velmi kritický psychologický posudek uvedla, že se jen potvrdilo, že nikdo není černý, nebo bílý a těžko napasovat psychologické studie na konkrétního člověka. „Důležitá je motivace k takovému činu, spouštěč, a ten se musí prokázat. Můj mandant důvod neměl,“ zdůraznila obhájkyně.

Kramnému hrozí výjimečný trest

Obžalovanému hrozí patnáct až dvacet let za mřížemi, vyloučen není ani výjimečný trest až třicet let vězení. Kramný svoji vinu popírá a setrvává na otravě, minulý čtvrtek ale také naznačil, jestli do pokoje nemohl někdo vniknout a když se sprchoval, tak jeho manželku a dceru zabil elektřinou. Před soudem vehementně popíral, že on sám by elektřině rozuměl.

Kramného matka i nevlastní otec v mužovu nevinu věří, sestra prý svoji důvěru vzhledem k chování obžalovaného v průběhu vyšetřování přehodnotila. Z výpovědí dalších známých také vyplynulo, že si Kramný nechával platit od bulvárních médií za rozhovory a fotografie u hrobu.

Reportáž ze zahájení soudního procesu s Kramným:

29. června 2015

,