Řecký senior čeká před vstupem do národní banky v centru Atén. S potížemi se potýkají i lékárny (7. července 2015). | foto: AP

Nemáme léky, zoufají si řecké lékárny. Medikamenty prodávají na příděl

  • 194
Řecká krize se začíná projevovat i ve zdravotnictví. Lékárny se v jihoevropské zemi kvůli zavřeným bankám a obavám zahraničních dodavatelů potýkají s nedostatkem léků. Pacienti někde dostávají jen omezené množství medikamentů, informovala britská stanice BBC. Potravin v supermarketech i benzinu je zatím dost.

„Vzkažte Evropě, že voláme SOS,“ řekla BBC šestašedesátiletá Flora a po tvářích jí stékaly slzy. „Potřebujeme vědět, jestli nám pomůžou, nebo ne. A tu odpověď potřebujeme.“

Její rodina už 44 let provozuje lékárnu v přístavní oblasti Pireus na západním pobřeží Atén. Ale Flora, která si nepřála zveřejnit příjmení, netuší, zda ji bude moci otevřít i ve středu. Podniky jako je její lékárna potřebují, aby se řešení krize našlo co nejdříve.

Řecká krize

Zásoby se nebezpečně tenčí. Když pacient přijde s žádostí o sedm balení konkrétního léku, Flora může objednat jen dvě. Vládní restriktivní pravidla povolují lékárnám mít jen omezené množství zásob, vysvětluje Flora. A zoufalá finanční situace znamená, že mají problémy koupit si i to malé množství, co mohou. Denní dodávky léků se smrskly na jednu igelitovou tašku naplněnou krabičkami. A v zásuvkách a vitrínách zůstává prázdno.

Další lékárny uvádějí, že za nedostatek léků mohou i obavy zahraničních dodavatelů, kterým se nechce prodávat do finančně nestabilního Řecka. Farmaceutickým firmám údajně řecké nemocnice a státní zdravotní pojišťovna dluží víc než 1,1 miliardy eur (skoro 30 miliard korun) - nezaplatily jim od prosince loňského roku.

Majitel další lékárny Antonios Tsalpaturos už začal omezovat množství léků pro jednotlivé pacienty, aby zbylo pro všechny. „Když se uzavřely banky, museli jsme se tomu přizpůsobit. Kontrolujeme množství vydávaných léků,“ řekl BBC.

Řecká vláda omezila množství peněz, které je možné vybrat z bankomatů, na 60 eur denně. Ale ani tuto částku nemohou lidé čekající v dlouhých frontách vybrat celou, protože bankomaty vydávají jen bankovky v hodnotě padesáti eur. Banky zůstanou zavřené minimálně v úterý a ve středu.

Benzinu a potravin je zatím dostatek

Na rozdíl od bankomatů, které neustále obléhají dlouhé řady lidí, u benzinek se fronty netvoří. Pumpařka Tonia Tserkakisová potvrzuje, že obchody prudce klesly. A ta hrstka zákazníků, kteří přijdou, platí v hotovosti. Na rozdíl od lékáren tu ale s dodávkami benzinu žádné problémy nemají.

KOMENTÁŘ: I Řekové musí platit své dluhy. Jinak svět spěje k chaosu

„Zatím, pokud víme, je pohonných hmot dost,“ řekla. „Zatím s nimi není problém, ale nevíme, co bude v nejbližší budoucnosti,“ dodala.

V posledních dnech některé zprávy varovaly i před tím, že se v supermarketech vyprázdnily regály, protože si Řekové začali dělat zásoby jídla. Manažer supermarketu v Pireu, který si nepřál být jmenován, potvrdil, že minulý týden vzrostl počet zákazníků, ale od nedělního referenda se prodej vrátil na obvyklou úroveň. Podle něj není problém zajistit pro obchod dostatečné množství zásob.

V úterý večer se bude kvůli situaci v Řecku konat mimořádný summit eurozóny. Řecký premiér Alexis Tsipras v pondělí slíbil, že na summitu představí nový návrh řešení krize poté, co Řekové v referendu odmítli podmínky mezinárodních věřitelů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue