Šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem (27. června 2015).

Šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem (27. června 2015). | foto: Reuters

Řecko patrně euro opustí, míní Slováci. Šéf euroskupiny: Politováníhodné

  • 826
Řecký lid v neděli patrně rozhodl o neřízeném bankrotu, konci eura v zemi a o nové kapitole Evropské unie. Tak alespoň vidí výsledek nedělního referenda slovenský deník SME. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem označil výsledek za „velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka“. O výsledcích hlasování bude euroskupina jednat v úterý.

Schůzka takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí zemí sdružených v eurozóně, kde se platí jednotnou měnou euro, se uskuteční před summitem zemí eurozóny, který na úterní večer svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Beru na vědomí výsledek řeckého referenda. Tento výsledek je velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka,“ uvedl nizozemský ministr financí, který je šéfem euroskupiny. „Pro oživení řecké ekonomiky jsou obtížná opatření a reformy nevyhnutelné. Nyní budeme čekat na iniciativu řeckých úřadů,“ dodal.

Referendum „nás nepřibližuje k řešení“, řekl ministr financí následně novinářům. „Ve skutečnosti je to tak, že když dojde k odmítnutí návrhů, věci se ještě více zkomplikují,“ dodal Dijsselbloem po cestě na odpolední jednání nizozemské vlády. Udržet Řecko v eurozóně je ale stále „jejich i mým cílem,“ doplnil.

Šéf Evropského parlamentu, německý socialista Martin Schulz, uvel, že výsledek referenda způsobí eurozóně potíže. Slib řeckého premiéra Alexise Tsiprase, že vítězství NE v referendu usnadní Řecku vyjednat lepší dohodu „podle mě není pravdivý,“ řekl Schulz. „Jsme v obtížné situaci. Lidé v Řecku řekli NE, ale 18 dalších členů eurozóny s návrhy, které Řekové odmítli, souhlasilo. Ale to je demokracie v Řecku,“ citovala šéfa EP britská BBC.

Rusko doufá v brzkou dohodu, Čína dává Řecku naději

Na vývoj v Evropě reagovaly také světové velmoci v čele s Ruskem, do kterého řecký premiér Alexis Tsipras nedávno dvakrát zavítal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko doufá v brzkou dohodu s mezinárodními věřiteli. Otázka případné finanční pomoci Moskvy Aténám by prý měla být směřována řeckým úřadům, dodal.

„Chceme, aby naši řečtí partneři dosáhli potřebného kompromisu s věřiteli, co nejdříve to bude možné, a přijali rozhodnutí, která umožní v zemi nastolit ekonomickou a sociální stabilitu,“ řekl Peskov novinářům. Kreml podle něj respektuje výsledek řeckého referenda a události v zemi detailně sleduje.

„Věřím, že s důraznou snahou všech stran se hospodářská situace Řecka změní k lepšímu. Ekonomická krize bude náležitě vyřešena,“ řekl v jedné z vůbec prvních reakcí na výsledek řeckého referenda náměstek čínského ministra zahraničí Čcheng Kuo-pching. Čínská diplomacie věří, že Řecko zůstane v eurozóně.

Náměstek Čcheng na dotaz Reuters odmítl sdělit, zda se řecký premiér Alexis Tsipras tento týden zúčastní summitu zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR). Dodal, že otázka hostů záleží na Rusku, která je pořadatelskou zemí.

V uplynulých dnech se v médiích objevily spekulace, že Moskva nabídla Aténám členství ve vznikající nové rozvojové bance, kterou společně BRICS buduje. Ruský ministr financí Anton Siluanov popřel, že by Rusko takový návrh učinilo.

Slovenská média jsou k budoucnosti Řecka skeptická

Slovenský deník SME v pondělí napsal, že Řecké NE patrně povede zemi k opuštění eura. „I kdyby Evropská centrální banka dále prodlužovala nouzové úvěrování (řeckých bank) ve snaze zabránit zřícení státu, což je vysoce nepravděpodobné, po 60 procentech NE už skutečně není vidět, co by mohlo Atény odklonit z nucené dráhy ven z eurozóny,“ napsal na svém webu deník SME.

Česká měna díky Řecku na okamžik prolomila hranici 27 korun za euro

Za téměř nemožné list označil skutečnost, že by Řekové dohodli nový program pomoci, který by již nebyl tak přísný, a zůstali v eurozóně například spolu se zadluženou Itálii, která musí dále šetřit. Bankrot Řecka prý zároveň znamená přiznání krachu politiky jeho zachraňování.

Slovenské Hospodárské noviny pak spatřují hlavní problém Řecka v tom, že za čtyři roky nedokázalo ozdravit bankovní sektor, který se bez finančních injekcí neudrží. „Jedinou záchranou je dohoda s věřiteli, kteří by poskytli peníze na rekapitalizaci bank. Menší háček však spočívá v tom, že podle nových pravidel EU budou střadatelé na záchranu bank skládat tak či tak. Dá se však bezpečně předpokládat, že by to bylo o kus méně. Ať je situace jakkoli vážná, Řekové mají odchodem z eurozóny stále co ztratit,“ píšou na svém webu hnonline.sk.

Celkem 61,31 procenta voličů v Řecku odmítlo v nedělním referendu podmínky, které jim v červnu v rámci nové dohody o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Řecký ministr financí Janis Varufakis ráno oznámil, že odstupuje z funkce, aby usnadnil premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání nové dohody s věřiteli (více o bezprostředním vývoji po referendu zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue