Řekové řekli v referendu věřitelům NE, vláda věří v rychlou dohodu

  • 3143
V nedělním řeckém referendu se většina hlasujících vyslovila proti dohodě s mezinárodními věřiteli. Pro NE se vyslovilo 61,3 % voličů, kteří přišli odevzdat hlas. Řekové tak jasně podpořili levicovou vládu, která už oznámila, že výsledek zlepší vyjednávací pozici země vůči mezinárodním finančním institucím.

Výhru příznivců řecké vyjednávací neústupnosti avizovaly už první průzkumy zveřejněné ihned po uzavření hlasovacích místností v 18 hodin.

To, že Řekové dohodu s eurozónou v referendu odmítli, však potvrzovaly i průběžné oficiální výsledky. Už po sečtení 60 procent hlasů bylo jasné, že se proti podmínkám věřitelů vyslovilo přes 60 procent voličů. Číslo se pak téměř nezměnilo.

„S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu,“ reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj návrh předložený mezinárodním věřitelům a své postavení. „Opravdové vyjednávání muse začít dnes v noci,“ dodal Sakellaridis.

Tsipras měl podle médií telefonický rozhovor s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Na úřadu řecké vlády se začali shromažďovat členové kabinetu, aby oslavili vítězství a dohodli se s premiérem na budoucí vyjednávací strategii.

Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora ‚ano‘, tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní. Šéf řecké opoziční strany Nová demokracie Antonis Samaras odstoupil z funkce. Samaras prosazoval přijetí podmínek jako jediné záchrany po setrvání země v eurozóně.

„Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila,“ napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

Podle řeckého ministra financí Varufakise řecký lid v referendu řekl: „Ne pěti rokům pokrytectví, ne dalším škrtům, ano skutečnému vyjednávání“.

Merkelová a Hollande chystají „bojovou poradu“ v pondělí

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se v pondělí večer sejdou v Paříži, aby projednali výsledky řeckého referenda. Informoval o tom Elysejský palác.

Francouzský nedělník Le Journal du Dimanche (JDD) předtím informoval, že bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda spolu budou Hollande a Merkelová telefonicky hovořit.

Referendum: ANO je cesta Kypru, NE je směr Argentina

S odvoláním na nejmenované zdroje list JDD uvedl, že Hollande podle svého nejbližšího okolí poznamenal, že bude dál naléhat, aby Řecko setrvalo v eurozóně, ať už hlasování dopadne jakkoli. S Merkelovou má jednat o tom, jak pokračovat v řešení řecké dluhové krize poté, co se voliči vyjádří. K zahraničním věřitelům Řecka patří vedle ostatních členů eurozóny ještě Evropská centrální banka (ECB) a Mezinárodní měnový fond (MMF).

Vůdkyně francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová dnešní řecké „Ne“ vřele uvítala. Na svém twitterovém účtu napsala: „Pěkná a velká lekce demokracie, toto řecké ‚Ne‘. Národy jsou zpátky!“.

Německý ministr Gabriel řekl, že Tsipras „spálil poslední mosty“ mezi svou zemí a Evropou. „Po zamítnutí pravidel eurozóny tak, jak se vyjádřil hlasováním ‚ne‘, se jednání o programech pomoci v hodnotě miliard (eur) zdají obtížně představitelná,“ řekl listu Tagesspiegel.

Místopředseda poslaneckého klubu Merkelových křesťanských demokratů Ralph Brinkhaus v televizi ZDF upozornil, že nevidí možnost poskytnutí dalšího balíčku finanční pomoci Řecku. „Pro nás vždy platilo pravidlo, že pomoc se dává výměnou za reformy,“ upozornil s tím, že „objektivně“ nepůjde dál Řekům pomáhat, když v reformách nebudou pokračovat.

Řecká pozice posílí, věří aténská vláda

Řecká vláda levicového premiéra Alexise Tsiprase tvrdí, že v případě odmítnutí dohody s věřiteli kabinet získá silnější mandát pro vyjednání výhodnějších podmínek pro Řecko. V opačném případě je ale vláda ochotna se podřídit věřitelům.

Spekuluje se, že v případě řeckého ‚ne‘ věřitelé nebudou mít náladu Řekům ustupovat o nic více než v minulosti. V této souvislosti se podle řeckého listu Ta Nea hovoří o takzvaném „Gremainu“, kdy Řecko setrvá v eurozóně, ale jeho zdroje zcela vyschnou, protože věřitelé už Aténám nic nepošlou.

Pokud tedy Řecko dobrovolně nepřijme vlastní měnu, propadne chaotickému finančnímu kolapsu. Pro řeckou vládu to ovšem bude znamenat, že bude muset čelit vzrůstajícímu hněvu svých občanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue