Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Do zahrady nepatří žádná točna, prohlásil šéf České komise pro UNESCO

  • 297
Do kauzy otáčivého hlediště se vedle známých osobností vložila i Česká komise pro UNESCO. Nechce, aby nová scéna v krumlovské zahradě znovu vyrostla. Chystaná architektonická soutěž však může přinést i návrhy mimo současné místo.

Musíme hlídat závazky, která má Česko vůči UNESCO. Český Krumlov nesmí kvůli otáčivému hledišti blokovat přijetí dalších českých památek na prestižní Seznam světového dědictví.

V tomto duchu jednala Česká komise pro UNESCO. Poradní orgán české vlády se sešel a kritizoval připravovanou soutěž na novou točnu v zámecké zahradě.

Komise ministra kultury, ve které jsou vedle regionálních politiků i památkáři nebo ředitel Jihočeského divadla, chce vybudovat modernější scénu na stejném místě. Maximálně ji o sedm metrů posunout z hlavní osy. To je však v rozporu s celosvětově platnými úmluvami a doporučeními UNESCO.

Složení poroty

Závislí
- František Konečný, zastupitel ČB
- Jaromír Talíř, náměstek ČB
- Petr Pavelec, ředitel NPÚ ÚPS ČB
- Lukáš Průdek, ředitel Jč. divadla

Nezávislí
- Ivan Plicka, předseda ČKA
- Jindřich Smetana, rektor VŠUP
- Přemysl Krejčiřík, zahrad. expert
- Jaromír Kročák, architekt
- zástupce UNESCO

„Už při schvalování přijetí Českého Krumlova na seznam UNESCO se Česká republika zavázala, že tam otáčivé hlediště nebude. My tu dohodu bohužel porušujeme. Posunutí hlediště o sedm metrů z osy vůbec nic neřeší,“ řekl MF DNES poslanec Petr Gazdík, předseda České komise pro UNESCO.

Nyní pošle dopis ministrovi kultury a chce zintenzivnit jednání před vyhlášením architektonické soutěže.

„Byl bych nerad, aby tento problém blokoval přijetí dalších českých míst mezi památky UNESCO. Rozumím jihočeskému postoji i ministerské komisi, ale já zase musím hájit naše závazky. Ty jsou zcela jasné, tady není o čem debatovat,“ podotkl Gazdík.

Divácky oblíbené hlediště ve své současné podobě i umístěním narušuje podobu světově proslulé barokní zahrady. Kvůli kauze už několik let hrozí vyškrtnutí Krumlova z UNESCO.

Magistrát Českých Budějovic jako vlastník konstrukce po dlouhých jednáních vypíše soutěž na citlivěji řešené hlediště. „V prvním kole soutěže není podmínkou umístění točny. Když přijde nějaký architekt s geniálním návrhem, tak bude teoreticky možné řešení i mimo zámeckou zahradu,“ upozornil náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř.

Osobnosti vs. architekti

Háček je v tom, že umístění mimo zahradu je prakticky nemožné kvůli majetkoprávním vztahům týkajících se pozemků. Vyhlašovatel navíc v zadávacích podmínkách jasně definuje svou představu o poloze a při výběru ji bude upřednostňovat. To znamená, že usiluje o konstrukci v zahradě.

Na výzvu senátora a bývalého ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka podepsaly české osobnosti před několika dny petici za zachování otáčivého hlediště v Krumlově. Je mezi nimi například režisér Jiří Menzel či dramatik Milan Uhde. Předtím zase přední čeští architekti a experti na historické zahrady zpochybnili záměr vybudovat novou scénu v zámeckém parku a doporučili najít jiné místo. Jejich stanovisko podpořila i Česká komora architektů.

Český národní komitét ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO, na svých webových stránkách přinesl také informace z jednání ministerské komise. „Projevil jsem údiv nad mimořádným politickým nátlakem, který komise vyvíjí na generální ředitelku Národního památkového ústavu s cílem potlačit její odborné názory,“ píše Václav Girsa, prezident ICOMOS.

Současné hlediště z přelomu 80. a 90. let má jen dočasné kolaudační povolení. Navštěvuje ho okolo 55 tisíc diváků ročně. Hraje na něm Jihočeské divadlo, příjmy jsou okolo 25 milionů korun. Krumlov byl na seznam UNESCO zapsaný v roce 1992. Na prestižní seznam se z Česka naposledy dostala v roce 2003 židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči.

4. července 2009