V Kostnici odhalili pomník mistra Jana Husa. Vytvořili ho čeští studenti

  • 11
V jihoněmecké Kostnici odhalili pomník mistra Jana Husa, který vytvořili studenti průmyslové školy v Hořicích na Jičínsku. Ceremoniálu se zúčastnili patriarcha husitské církve Tomáš Butta, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

„Je to pro mě docela velká čest, že si vybrali zrovna moji sochu, že tady může stát,“ řekla autorka plastiky Adéla Kačabová. Motiv pomníku je podle ní jednoduchým symbolem Jana Husa a jeho upálení. „Je to hořický pískovec, vytvářela se v Hořicích, přímo ve škole. Podílelo se na ní asi šest studentů,“ uvedla Kačabová ze Střední průmyslové školy kamenické a sochařské.

„Tato socha je součástí projektu mistr Jan Hus - cesta ke smíření. Záměrem je na několika místech, která se vztahují k Husovu životu a působení, nebo i dalších, umístit tyto sochy. Byly již umístěny v Husinci, to znamená v rodišti mistra Jana Husa, a teď je umístěna tato plastika tady v Kostnici na místě, kudy pravděpodobně procházel mistr Jan Hus na místo, kde byl potom upálen,“ řekl Butta v rozhovoru s novináři.

Pomník stojí v blízkosti luteránského kostela v místech, kudy v minulosti procházely kostnické městské hradby. Právě tudy podle tradice prošel před 600 lety Jan Hus městskou branou, když ho ozbrojenci vedli na popravu.

Pomník připomíná Husa i Jeronýma Pražského

Podle Butty je pro Církev československou husitskou velká čest, že pomník připomínající českého kněze může stát právě v místech, kde se rozhodlo o jeho smrti. „Ta socha je určitým trvalým připomenutím Husova zápasu. Ale nejenom mistra Jana Husa, nýbrž i Jeronýma Pražského. Současně je to určitý sloup a pilíř myšlenky smíření mezi národy, mezi církvemi, mezi městy, mezi lidmi,“ řekl patriarcha.

„Každý symbol má více výkladů. Jednak se může nahlížet na tu plastiku jako na sloup, jako že vyjadřuje určitou pevnost, stálost. I ten materiál kamene vyjadřuje tu stálost přesvědčení, víry mistra Jana Husa, což odolává i v těch plamenech a v náporu toho utrpení. Nebo můžeme nahlížet na to jako na kalich a přímo autorka vyjadřuje svou myšlenku, že ten kalich je otevřený a že se má do prostoru toho kalicha naplňovat to smíření,“ přiblížil Butta, jak vnímá symboliku pomníku.

Ředitel Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích Josef Moravec uvedl, že zpracování tématu Jana Husa dostali studenti zadáno jako klauzurní práci. „Jsem pedagog a odpovídám za výchovu budoucí generace a ten Hus tam prostě patří jako vzor,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu. „Myslím, že Hus by mohl do jisté míry zaměstnávat každého člověka ve střední Evropě,“ podotkl.

Že dílo vytvořené v jeho škole může stát v Kostnici, vnímá jako projev velké důvěry. „Na druhou stranu, naše škola je externalitou. Ono není ve střední Evropě příliš mnoho škol, kde by se vychovávali sochaři. Takže pokud socha a střední Evropa, tak naše škola,“ řekl Moravec.

Pomník věnovali městu Kostnici Církev československá husitská a Královéhradecký kraj. Záštitu nad ní převzal český prezident Miloš Zeman.

Ceremoniál skončil písní Ktož jsú boží bojovníci

Po odhalení pomníku se přes 100 lidí, z větší části Čechů, přesunulo k Husovu kameni. Tento bludný balvan se nachází v místě, kde byl podle tradice Hus upálen. Kromě Jana Husa připomíná i Jeronýma Pražského, který byl z rozhodnutí Kostnického koncilu popraven v roce 1416.

U Husova kamene položili věnce zástupci Církve československé husitské, obou komor českého parlamentu, města Kostnice i Husovy společnosti. Rovněž zapálili svíčky na Husovu památku. Shromáždění skončilo společným zpěvem husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci.

Odhalení pomníku a položení věnců u Husova kamene patřilo k vrcholným akcím, které letos v Kostnici připomínají památku českého kazatele. Hlavní část vzpomínkových shromáždění uzavře pondělní ekumenická bohoslužba v chrámu panny Marie, největším kostnickém kostele. Připomenutí mistra Jana Husa právě v tomto katolickém chrámu bude mít symbolický význam, neboť právě zde byl na Kostnickém koncilu Hus prohlášen za kacíře a odsouzen k smrti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video