V noci na pondělí 6. července vypustili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek...

V noci na pondělí 6. července vypustili ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek společně s ředitelem SPA Gobi B Ganbaatarem Oyunsaikhanem první z klisen, v Praze narozenou Queridu, do aklimatizační ohrady. | foto: Roman Vodička, Zoo Praha

Přes komplikovaný převoz se další klisny Převalského pasou v Mongolsku

  • 0
Po náročných 36 hodinách strávených na cestě z Prahy do pouště Gobi vyběhly v pondělí brzy z rána další čtyři klisny koně Převalského do mongolské stepi, která je domovinou těchto divokých koní. Zatím do aklimatizační ohrady, později se připojí k volně žijícím stádům.

Klisny pocházejí doslova z celé Evropy: Querida se narodila 10. srpna 2012 v Zoo Praha, Rabea 14. září 2009 v Zoo Lipsko, Kirá 6. srpna 2008 v maďarském národním parku Hortobágy a Paradise 25. května 2009 v pařížské zoo.

Návrat divokých koní 2015

Zoo Praha tak v rámci projektu Návrat divokých koní dopravila ve spolupráci s Armádou ČR během pěti převozů z České republiky do Mongolska již 19 koní Převalského. Letošní transport byl od počátku velmi komplikovaný, ale naštěstí díky sehranému profesionálnímu týmu opět úspěšný.

Podívejte se na hříbata, která se v mongolské poušti narodila na jaře 2012 klisnám dovezeným z Prahy hned v prvním transportu (tedy v roce 2011):

27. června 2012

Cestu zkomplikovalo vedro i zranění

„Letošní Návrat divokých koní zkomplikovala v Čechách enormní horka a v Mongolsku přívalové deště, kvůli kterým se pozemní transport prodloužil o zhruba sto kilometrů,“ uvedl ředitel pražské zoo a hlavní iniciátor projektu Návrat divokých koní Miroslav Bobek.

„Další komplikací bylo menší zranění kolegyně, které jí ještě v letadle způsobila Rabea,“ dodal. Nicméně podstatné je, že všechny čtyři klisny byly do cíle cesty dopraveny v pořádku a posílí volně žijící stáda těchto divokých koní.

Pro představu se můžete podívat na archivní video z roku 2012, co taková cesta ze středu Evropy do mongolské pouště obnáší:

26. července 2012

Letošní transport doprovodil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, který uvedl: „ Kůň je duše Mongolska. Návratem divokých koní do Gobi vracíme kousek mongolské duše a pomáháme svojí vlastní. Díky Zoo Praha a českým armádním letcům tu zanecháváme něco pro příští generace, a to je ta nejlepší diplomacie.“

Koně dosud přepravení z Prahy už mají 10 potomků

Zoo Praha se na záchraně koně Převalského, který byl ve volné přírodě vyhuben koncem 60. let, významně podílí dlouhodobě. Od roku 1959 vede jeho světovou plemennou knihu (ta obsahuje veškerá data o koních chovaných v zajetí od roku 1899), od roku 2011 organizuje transporty koní odchovaných v evropských zoo do Mongolska. V posledním čtvrtstoletí se totiž daří reintrodukce těchto divokých koní do jejich domoviny.

Celkem dnes na třech lokalitách v Mongolsku žije přibližně 500 koní Převalského, z toho v Gobi B, kam směřovaly poslední čtyři „pražské“ transporty, jich je 137. Koním přepraveným od roku 2011 do Mongolska z Prahy už se v mongolské poušti narodilo deset potomků.

Více o historii, reintrodukčních snahách či chovu koní Převalského v pražské zoo najdete na stránkách Zoo Praha, případně na facebookovém profilu „převaláků“.