Den a půl za devět milionů. Prahu čekají mohutné Husovské slavnosti

  • 10
Prodloužený víkend se v Praze nese ve znamení připomínky 600. výročí od upálení mistra Jana Husa. K této příležitosti proběhnou v metropoli Husovské slavnosti, jedna z největších akci tohoto druhu. Oslavy vyjdou na devět milionů korun a na programu je divadlo, poutnický program či průvod se svícemi.

Metropole o prodlouženém víkendu zažije pravděpodobně největší oslavy ve své novodobé historii. Husovské slavnosti 2015, které mají připomínat 600 let od upálení slavného reformátora a kazatele Jana Husa, spolkly celkově asi devět milionů korun.

„Akce spojené s duchovním programem v takovémto rozsahu jsou u nás spíše výjimkou. Velkou akcí byla v poslední době snad jen Taizé, kdy na přelomu roku Prahu zaplnili věřící z celého světa,“ říká mluvčí Českobratrské církve evangelické Jana Vondrová.

Na konci roku 2014 zavítalo do Prahy okolo 30 tisíc mladých lidí. Vondrová se však neodvažuje odhadnout, kolik lidí dorazí na Husovské slavnosti.

Husovské slavnosti 2015

Neděle i pondělí

Staroměstské náměstí – hlavní pódium (koncerty, duchovní akce)

Divadlo Járy Cimrmana v Divadle Kalich (představení České nebe)

Poutnický program po pražských kostelech pro děti i jejich rodiče a pro zájemce o historii

Jen pondělí

Středověké tržiště na Ovocném trhu (včetně představení pro děti)

Probíhají dlouhodobě

Výstavy v Karolinu i v Betlémské kapli (expozice o působení Jana Husa na Karlově univerzitě a jiné)

„Vzhledem k tomu, že jde o prodloužený víkend a prázdniny, jsme s odhady raději opatrnější. Přesto očekáváme zájem v řádu tisíců lidí,“ míní mluvčí.

Českobratrská církev je společně s Církví československou husitskou hlavním organizátorem pražských oslav.

Společně s dalšími institucemi, jako je například Karlova univerzita, připravily program, kde nebudou chybět koncerty, divadelní vystoupení, přednášky či bohoslužby.

Zejména historické centrum Prahy se tak díky nim promění v město připomínající dobu, kdy zde Hus pobýval.

„Místo oslav jsme nezvolili náhodně. Historické centrum Prahy na Starém Městě je úzce spjato s životem a působením českého reformátora a s českou reformační tradicí,“ říká patriarcha CČSH Tomáš Butta.

Právě tudy, po Staroměstském náměstí a starými pražskými uličkami, před více než šesti sty lety kazatel procházel a jeho kroky směřovaly od budovy Karolina, kde přednášel, k Betlémské kapli, kde kázal, a zpět.

Hus? Tata Bojs i Hradišťan

Prostory Karolina v blízkosti Ovocného trhu se v pondělí promění ve středověké tržiště s programem pro děti. Ty se mohou těšit na loutkové divadlo, šermířské vystoupení, ukázky řemesel i soutěže.

Rodiny se budou moci už v sobotu večer vydat na poutnický program s názvem „V kole po kostelech s mistrem Janem Husem“. Za vyplněný speciální pas pak děti na Ovocném trhu dostanou odměnu.

„V historickém centru Prahy se nacházejí kostely s bohatou historií, které mají vztah k českému středověkému reformnímu hnutí. Na Staroměstském náměstí stojí Týnský chrám – dříve významný kostel církve podobojí,“ vysvětluje smysl poutě Butta. Přímo na Staroměstském náměstí bude stát hlavní pódium celé akce, kde program začíná v neděli vpodvečer.

O svátečním pondělí zde například vystoupí skupina Hradišťan, Spirituál kvintet, Tata Bojs, ale také Ústřední hudba Armády České republiky a další. Proběhne zde také ekumenická bohoslužba a v deset večer odtud vyjde tichý průvod se svícemi k Vltavě.

Podle radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL) Praha do oslav investovala více než 70 milionů. Částka dle jeho slov zahrnuje také opravu kostela sv. Mikuláše, nebo pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí.

V metropoli se odehrají i jiné než církevní akce. Vrchol tu budou mít třeba Národní slavnosti Jan Hus – Evropan nové doby, které organizuje spolek Jan Hus 600. V pondělí pak v lapidáriu Betlémské kaple začíná výstava s názvem „Za pravdu stát“, kde budou k vidění například pravoslavné ikony s vyobrazením Jana Husa.