Každý gurmet musí ve Vídni zamířit k Plachuttovi. Jeho tafelspitz je zde už...

Každý gurmet musí ve Vídni zamířit k Plachuttovi. Jeho tafelspitz je zde už dlouhá léta legendou. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Vídeň pro snoby. Kde večeří smetánka a kde pracující lid

  • 57
Ještě před sto lety byla Vídeň centrem obrovského impéria, což se odráželo také na špičkové úrovni tamní gastronomie. Nejlepší restaurace a vyhlášené delikatesy nám představí šéfkuchař Marek Raditsch, který je velkým milovníkem vídeňské kuchyně.

„Mám několik restaurací, kam se pravidelně vracím. Na tafelspitz, tedy vařenou hovězí špičku, což je největší specialita vídeňské gastronomie, se chodí k Plachuttovi, který toto jídlo připravuje naprosto dokonale. Na hosty čeká nejprve famózní vývar a pak už dostane nádherně měkké maso doprovázené celou řadou příloh, jablečným křenem, pažitkovou pomazánkou, špenátem a dalšími dobrotami,“ začíná své vyprávění Marek Raditsch, který je šéfkuchařem pražských fine diningových restaurací Kampa Park a Hergetova Cihelna.

Podívejte se na specialitu restaurace Plachutta:

Řízek jako tele

Na řízek se chodí pro změnu do restaurace Figlmüller, což je vlastně jakýsi vinný šenk, kde ani netočí pivo a kde číšníci stále nosí tradiční černý oblek s motýlkem.

„Mají tu jen šedesát míst a přes oběd neberou rezervace, takže venku stojí stále fronta lidí, kteří čekají, až se u některého stolu uvolní dvě tři místa. Je to kultovní podnik v tom nejlepším smyslu slova. Fantastický řízek má třicet centimetrů na šířku a podává se s vídeňským bramborovým salátem bez majonézy,“ popisuje svůj další oblíbený podnik.

Český šéfkuchař zároveň poznamenává, že ho ve vídeňských restauracích fascinuje patriotismus, který se týká vína. Všude mají na vinném lístku desítky výborných rakouských vín a jsou na ně nesmírně pyšní.

Užít si den

Při žádné návštěvě nesmí chybět zastávka na proslulém Naschmarktu, který stojí nedaleko vídeňské opery a je obrovsky populární mezi Vídeňáky, kteří sem chodí nejen na nákupy, ale také na skvělé snídaně či nejrůznější etnické kulinární zajímavosti.

„O víkendu nebo i ve všední den večer se hezky obléknou a jdou si užít ven, zastaví se na skleničku vína, nechají si nakrájet sýr a špek, nebo si dají dobrou večeři, prostě si umějí užívat života,“ neskrývá Marek Raditsch obdiv k vídeňskému životnímu stylu.

Tip na Eurovíkend

Vyrazte na romantický pobyt do Paříže, poznejte starověký Řím nebo si užijte wellness v Maďarsku. Vybírejte na Raketa.cz a ušetřete.

„A vůbec to není jen o penězích, neboť zdaleka ne všichni mají na to, aby jedli v michelinských restauracích, dají si třeba grilované klobásy, které ovšem nejsou pastí na turisty, ale dělají se z kvalitních surovin, a k tomu nakládanou zeleninu, hlavně oblíbenou bílou ředkev nakrájenou na plátky,“ doplňuje Raditsch.

Na slavném vídeňském Naschmarktu si můžete dát skvělou snídani nebo ochutnat různé etnické speciality.

Oblíbeným letním jídlem je houbové ragú z lišek s opečeným knedlíkem.

Vídeňská klasika – smažený řízek, který do rakouské metropole přinesl „český“ maršálek Radecký.

Dvě hvězdy Steirerecku

Jako šéfkuchař přední pražské restaurace musel ve Vídni projít všechny lepší restaurace. Nejvíce mu chutnalo v Steirerecku, který má dvě michelinské hvězdy. „Je to podle mě nejlepší restaurace v celém Rakousku. Dělají regionální kuchyni v moderním pojetí. Pamatuji si na vynikající ústřice podávané s želé z červené řepy, fantastické jehněčí či pošírované vejce s domácí šunkou z vepřové hlavy. Ale jídla se stále mění, nemají nic stálého,“ vysvětluje Marek Raditsch.

Z moderních restaurací má rád také Do&Co stojící přímo naproti Štěpánskému chrámu, odkud je fantastický výhled na město a kam chodí rakouská smetánka. Třeba Niki Lauda tu má stále rezervovaný jeden stůl.

U Plachutty se nejprve podává hovězí vývar a pak už přijde na řadu vařená hovězí špička, čili slavný tafelspitz.

Vídeňané jsou hrdí na rakouské víno a v každé restauraci si můžete vybírat z desítek druhů.

Oblíbená vídeňská delikatesa – vařený humr, který zde za velmi slušné peníze nabízí fastfoodový řetězec Nordsee.

Čočka s mušlemi

Vyhlášené jsou především místní krevety zapečené s bylinkami či asijské speciality ze surovin, které si host sám vybere a kuchař mu je přímo před očima ve woku připraví. Proto jídla ve woku zařadil také na menu kosmopolitní Hergetovy Cihelny, kde má i další jídlo, které objevil ve Vídni a sice speciální špalíčky z pizzového těsta pečené s petrželí, česnekem a chilli.

Ale zpátky do podniku Do&Co, kde připravují spoustu zajímavých delikates, třeba černou čočkovou polévku s grilovanými mušlemi sv. Jakuba, ojedinělou kombinaci hovězího a tuňákového tataráku či humra s květákovým pyré a indickým curry.

U tohle stolu večeřel císař František Josef I. se svou manželkou Sissi, císař měl rád rakouskou kuchyni a ze všeho nejvíc tafelspitz.

Ukázka moderní vídeňské fusion kuchyně. Sladkopálivá verze krevet se zeleninou a banánem.

Marek Raditsch - šéfkuchař restaurací Kampa Park a Hergetova Cihelna

Gastronomický festival zdarma

Milovníkům exotických jídel a zajímavých kombinací by doporučil restauraci Indochine 21, v níž představují jakýsi mix rakouské kuchyně a jihovýchodní Asie. Moderní restaurace představuje nový styl vaření, který je i v tradiční Vídni stále oblíbenější.

A mimořádnou gastronomickou událostí je každé léto Filmový festival na náměstí před radnicí, kterého se každý rok zúčastní téměř milion návštěvníků. Jeho součástí je totiž fantastická přehlídka světové gastronomie, neboť zde fungují desítky stánků s nabídkou vynikajících delikates. A zatímco promítání začíná až po setmění, gastronomická sekce funguje každý den od poledne až do půlnoci. Na rozdíl od českých gastronomických festivalů je vstup zdarma, v letošním roce festival začíná 4. července a končí 6. září.

Speciální recept: Vídeňské smažené hřiby

  • Očištěné a oprané hřiby osušíme, nakrájíme na čtvrtky, osolíme a opepříme.
  • Do proseté strouhanky přidáme kajenský pepř, česnek, parmazán, nasekaný tymián a petrželovou nať.
  • Kousky hřibů obalíme v trojobalu a smažíme na přepuštěném másle do křupava.
  • Do zakysané smetany přidáme pažitku, dochutíme solí, pepřem a olivový olej. Při podávání lehce zakápneme citronovou šťávou.

Co potřebujete:

  • 6ks menších pravých hřibů
  • větvička tymiánu
  • špetka sušeného česneku
  • petrželová nať
  • 2 lžíce parmazánu
  • špetka kajenského pepře
  • sůl, pepř 200ml přepuštěného másla
  • vejce, mouka, strouhanka na obalení
  • citron

Zakysaná smetana

  • Pažitka
  • sůl, pepř
  • olivový olej
, pro iDNES.cz