Zemřel sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí

  • 294
Ve věku 106 let zemřel ve středu sir Nicholas Winton, který zachránil 669 dětských životů před jistou smrtí v nacistických táborech. Winton v letech 1938 a 1939 v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici.

Jeho úmrtí agentuře AP potvrdil jeho zeť Stephen Watson. Podle místního serveru Maidenhead Advertiser Winton zemřel ve středu ráno. V posledních chvílích života u něj byla jeho dcera Barbara a dvě vnoučata.

Nicholas Winton

Winton odjel na sklonku roku 1938 do Československa, aby zachránil stovky dětí ohrožených nacisty. O jeho hrdinském činu dlouhá léta nikdo netušil, zjistila to náhodou až jeho manželka, když vyklízela půdu. Sám Winton jakékoliv zásluhy vždy odmítal (profil Nicholase Wintona najdete zde).

Loni převzal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva (více zde). Už v roce 1998 mu prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Světová média věnují na svých webových stránkách úmrtí Wintona velký prostor, většina britských médií o něm píše jako o „britském Schindlerovi“ odkazující na Němce, který zachránil polské Židy.

Britský premiér David Cameron na Twitteru uvedl, že svět ztratil velkého muže a že Wintonovy činy nesmějí být zapomenuty.

V loňském roce navštívil Winton krátce Prahu a dostal vyznamenání:

28. října 2014

Jeho památku uctili i představitelé České republiky. „Byl to člověk, kterého jsem obdivoval pro jeho osobní statečnost,“ uvedl prezident Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

„Odešel dobrý člověk, sir Nicholas Winton. Zůstane už napořád symbolem statečnosti, hluboké lidskosti a neuvěřitelné skromnosti,“ napsal na svůj twitterový účet premiér Bohuslav Sobotka. „Nikdy nezapomenu na naše osobní setkání v loňském roce. Čest jeho památce!,“ napsal na svůj twitterový účet předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Slovenský prezident Andrej Kiska na Twitteru citoval Wintonovo motto: „Není-li něco nemožné, tak musí existovat způsob, jak toho dosáhnout“.

Český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský řekl BBC, že sir Winton byl pozitivní muž, který vyzařoval dobro. „Bylo neuvěřitelné být na některých setkání s ním a takzvanými jeho dětmi a jejich dětmi. Všichni vděčí za svůj život jemu,“ dodal.

„Je to obrovská ztráta pro všechny. Udělal pro záchranu židovských dětí obrovský kus práce. Byla to výjimečná osobnost. Byl to člověk, Mensch, jak se říká v němčině,“ uvedl pro iDNES.cz předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek.

Wintonovy polozapomenuté činy připomněl slovenský režisér Matej Mináč, když natočil film Všichni moji blízcí (1999). Podruhé mu vzdal hold o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina.

„Byl strašně činorodý, byl nejspokojenější, když měl svůj diář plný a věděl, co bude dělat za čtvrt roku. Což byla i příčina jeho dlouhověkosti. Život ho fascinoval,“ řekl v reakci na zprávu o Wintonově smrti v České televizi Mináč.

Podle Mináče Wintona pomoc druhým bavila stejně jako například bridž, opera či zahradničení. Britský hrdina se řídil heslem, že když jsme na světě, je potřeba, abychom dělali něco smysluplného. „Jeho odkaz zůstane dlouho živý. Prostě Nicky se tam někde shora bude dívat a usmívat, že to, co udělal, pokračuje dál a mělo to smysl,“ dodal Mináč.  

V roce 2011 navštívil Nicholas Winton Čechy:

20. ledna 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue