Referendum bude. Volte NE pro lepší budoucnost, říká řecký premiér

  • 692
Chvíli se zdálo, že řecký premiér ustupuje. Na utahování opasků podle posledního návrhu věřitelů by s výhradami kývl, jenomže zároveň odpoledne potvrdil konání referenda a národ vyzval, ať zaškrtne NE. Referendum je přitom pro věřitele zásadní překážkou toho, aby se všichni vrátili ke stolu.

Jeho zrušení by přitom mohlo odblokovat současnou situaci a teoreticky vrátit Řecko do hry o další mezinárodní podporu. Podle Tsiprase však odmítnutí návrhu věřitelů neznamená roztržku s EU, ale naopak představuje rozhodný krok k vyjednání lepších podmínek. Řekl také, že by vyhlášení referenda přimělo evropské partnery ke zmírnění podmínek.

„Trvalým záměrem vlády je dohoda s partnery,“ prohlásil Tsipras v odpoledním projevu, který přenášelo několik řeckých i zahraničních televizní stanic, včetně BBC. „Řecká vláda zůstává u vyjednávacího stolu a bude tam i v pondělí po referendu,“ pokračoval řecký premiér s tím, že „vyhlášení referenda přimělo evropské partnery ke zlepšení své nabídky ohledně řeckého dluhu“.

Tsipras zároveň odsoudil eurozónu za to, že neprodloužila dosavadní záchranný program, který skončil o úterní půlnoci, o několik dní v souvislosti s referendem, aby nenastaly potíže s pohybem peněz. „Osobně jsem nečekal, že demokratická Evropa nedá čas a prostor,“ prohlásil premiér s tím, že „převaha extrémních konzervativních kruhů vyústila v udušení bank“. „Je nepřijatelné, abychom měli takové obrázky hanby, jako je uzavření bank,“ dodal.

Řecko žádá výjimky v daních i důchodech

Po poledni se přitom zdálo, že předseda vlády překvapivě ustupuje. Z dopisu zaslaného v úterý v noci věřitelům vyplývá, že je ochoten přijmout téměř všechny podmínky, včetně například osekávání státní správy. Požaduje však řadu výjimek. Obrat byl přinejmenším v tom, že premiér Tsipras dosud v zásadních věcech nehodlal ustoupit ani o krok. Jenomže s dílčími ústupky stejně přichází pozdě, od půlnoci je Řecko v platební neschopnosti.

Napište nám z Řecka

Jste zrovna v Řecku? Podělte se s námi o své postřehy ke krizi. Piště na fotoeko@idnes.cz

Dvoustránkový dopis řeckého premiéra má k dispozici list Financial Times. Dopis je rozvinutím nečekané úterní žádosti řecké vlády o třetí záchranný program v rozsahu 29,1 miliardy eur.

Ministři financí eurozóny se řeckými návrhy a požadavky (například na restrukturalizaci dluhů) zabývali na odpolední telekonferenci, která se konala od 17:30.

Evropští ministři počkají na výsledek referenda

Shodli se, že před dalšími jednáními s řeckou vládou počkají na výsledek nedělního referenda v Řecku. Po skončení mimořádné telekonference euroskupiny to na internetu uvedl slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Podle šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema se před nedělním referendem v Řecku nebudou konat žádná další jednání s Aténami.

Řecký ministr financí Janis Varufakis po telekonferenci podle agentury Reuters uvedl, že euroskupina má za to, že nejnovější řecké návrhy týkající se dohody o záchranném programu se ubírají „správným směrem“.

Tsipras v dopise přijal všechny návrhy věřitelů na změny v daních s jedinou výjimkou. Tou má být třicetiprocentní sleva pro řecké ostrovy, z nichž mnoho je hůře přístupných pro zásobování.

U sporné otázky důchodů premiér žádá, aby se hranice pro odchod do důchodu zvýšila na 67 let až od října a nikoliv okamžitě. Navíc chce, aby se solidární příspěvek pro nejchudší penzisty zrušil později než v roce 2019, jak žádali věřitelé.

Komu Řecko dluží?

Řecký ministr mezi požadavky dále uvedl zrušení doložky o nulovém deficitu a postavil se proti privatizaci energetické společnosti ADMIE, která provozuje přenosovou soustavu.

„Řecko je připraveno přijmout dohodu s výjimkou následujících změn, jako součást prodloužení končícího záchranného programu a nové, třetí dohody o úvěru, o kterou jsme dnes požádali,“ napsal Tsipras v úterním dopise.

Podle agentury Reuters nicméně zástupci některých zemí eurozóny mají problém s přijetím návrhů, které řecký premiér předložil. Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho nová nabídka Řeků „nedává východisko“ ze současné situace. Dodal, že nevidí vážný důvod, proč by se teď mělo s Aténami seriózně jednat. „Řecko především musí mít jasno v tom, co chce,“ řekl na tiskové konferenci. Zřejmě tím naráží na nedělní referendum, které do vzájemných vztahů vneslo velké zmatky.

Zamítavý postoj mají i další členové vlád zemí eurozóny. „Nemyslím, že euroskupina stále věří takovým slibům. A mimochodem, žádají o prodloužení programu, který právě skončil,“ řekl Reuters zdroj z eurozóny, který nechtěl být jmenován.

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland uvedl, že referendum by se nekonalo podle evropských standardů. Ty doporučují, aby lidová hlasování byla vyhlašována s minimálně dvoutýdenním předstihem, aby byl dostatek času na diskusi. Navíc lidem musí být předložena jasná otázka a hlasování by měli sledovat mezinárodní pozorovatelé.

Řeckým penzistům se ve středu otevřely banky: