David Marek, hlavní ekonom Deloitte Advisory. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

NE v referendu vymaže Řecko z Evropy, míní ekonom. Zemi posune na Východ

  • 184
Kladný výsledek v referendu dává alespoň malou naději na vyřešení zapeklité situace v Řecku. Naopak řecké NE vymaže zemi z mapy Evropy a posune ji kamsi na Blízký Východ, napsal hlavní ekonom Deloitte David Marek v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Země balancuje na pokraji bankrotu.

„Problém je v tom, že otázka v referendu se ptá na něco, co už věřitelé nenabízí. Nicméně kladný výsledek dává alespoň nějakou naději na rozumné vyřešení. Negativní výsledek maže Řecko z mapy Evropy a posouvá jej kamsi na Blízký Východ,“ odpověděl Marek na otázku týkající se významu referenda o návrzích věřitelů, které řecký parlament schválil o víkendu (více o něm najdete zde).

On-line rozhovor s ekonomem Davidem Markem

Čtěte odpovědi Davida Marka

Bankrot a odchod Řecka z eurozóny je podle něj nevýhodné řešení pro všechny strany, a proto má smysl nadále usilovat o záchranu země. „Ostatně to je práce politiků, za kterou jsou placeni, ať již ze státního rozpočtu, nebo rozpočtu EU,“ míní Marek.

Současnou složitou situaci Marek stejně jako evropští politici připisuje krokům současné řecké vlády v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem. „Řecko už mělo nejhorší za sebou (...). Poté ale přišly volby a s nimi nová vláda, která dovedla zemi do stavu, kdy se opět neplatí daně, před bankomaty stojí fronty a turisté ruší zájezdy do Řecka,“ nastínil svůj názor v chatu se čtenáři iDNES.cz Marek.

Vláda se podle něj snaží o jediné: dosáhnout škrtnutí velké části dluhu, ať již dobrovolně, či nedobrovolně. „Toho se během jednání s věřiteli nepodařilo dosáhnout, proto přikročila k radikálnější variantě: divoký bankrot - odchod z eurozóny. Otázkou je, zda má řecký premiér či ministr financí dobře spočítané, že to bude pro Řecko levnější varianta,“ míní hlavní ekonom Deloitte.

Řecko čeká divoký týden

O uplynulém víkendu zkrachovala jednání s věřiteli a od pondělka jsou uzavřeny banky v zemi. Počínaje pondělkem tak začal pro Řecko týden nejistoty a čekání. Je to týden, kdy řecká ekonomika citelně zpomalí. Finanční trhy ve světě budou jako na houpačce a na horké události na prahu turistické sezóny jistě zareaguje i euro. Podle Marka i dalších ekonomů oslovených iDNES.cz se dá jen čekat na výsledky referenda. „Do té doby se nejspíš nic nestane,“ říká.

Ekonomové se shodují, že na tahu je nyní Řecko. Věřitelé již své možnosti a nabídky vyčerpali, ostatně aktuálně to potvrdil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj zbývají na dohodu poslední minuty, Řecko má však dveře stále otevřené (více o slovech šéfa Evropské komise zde).

Řecko je silně zadlužené. I kdyby vše šlo ideálně, země by se z dluhů dostala za 20 až 30 let, míní Marek. Hospodářství se za minulé vlády téměř dostalo z mizérie, jenomže Tsiprasova vláda a jeho extremistická strana Syriza opět zemi zbídačila. „Asi nebude těžké překonat výsledky práce současného premiéra a jeho ministra financí,“ glosuje ekonom.

Krach Řecka by podle Marka znamenal levnější dovolené pro zahraniční turisty, protože nová měna by v krátké době devalvovala vůči euru o desítky procent.