Sajfaddín Rizkí

Sajfaddín Rizkí | foto: AP

Zdvořilý tichošlápek s duší extremisty, tvrdí o tuniském střelci známí

  • 128
Sajfaddín Rizkí, který v pátek v Tunisku postřílel desítky lidí, měl podle policie komplice, kteří mu údajně pomáhali s přípravou útoku. Jeho rodina tvrdí, že nic nenasvědčovalo tomu, že by teroristický útok plánoval. Rizkího spolužáci však vypověděli, že se v poslední době radikalizoval.

Třiadvacetiletý Sajfaddín Rizkí v pátek na pláži v tuniském letovisku Sousse s úsměvem na rtech postřílel desítky lidí. Většina z nich byla z Velké Británie. Policie ho při následném zásahu zastřelila. K útoku se posléze přihlásil Islámský stát a dalo se tedy očekávat, že střelce už měly v minulosti v hledáčku tuniské tajné služby. Prohlášení policie však překvapilo. Rizkí měl čistý trestní rejstřík a pro policii byl neznámým jménem.

Teror v Tunisku

Zcela bezúhonný však nebyl. Pouhý měsíc před útokem se spolu s šesti dalšími muži ztratil z dohledu. Společně si pronajali dům ve městě Kairouan nedaleko zdejší Velké mešity, jednoho z nejvýznamnějších islámských poutních míst, píše server The Independent.

Podle jejich sousedů muži téměř nevycházeli z domu a důsledně se vyhýbali kontaktu s místními. Jejich příbytek podle výpovědi svědků navštěvovali také členové saláfistických skupin (název salafíja pochází z termínu pro ctihodné předky víry, k nimž směřují tyto skupiny ve snaze po obrodě a očištění islámu od cizorodých novot a pověr, pozn. red.). Skupina včetně Rizkího pak budovu zničehonic opustila.

Tuniští vyšetřovatelé na základě těchto zjištění uvádějí, že Rizkímu s přípravami útoku zcela jistě někdo pomáhal. V pondělí odpoledne pak tuniský ministr vnitra ohlásil, že policie dopadla skupinu podezřelých, kteří podle všeho spolupracovali na přípravách útoku. 

Potvrdila to i britská ministryně vnitra Theresa Mayová na základě informací od krizového výboru Cobra. Mayová také uvedla, že i přesto, že většina z obětí útoku byli Britové, nezaměřil se na ně Rizkí záměrně. „Prostě náhodně pálil na všechny, kteří vypadali jako Evropané,“ vysvětlila.

Zdvořilý chlapec s extrémními názory

O plánech Rizkího neměl tušení ani jeho otec. „Netuším, kdo ho ovlivnil, nebo kdo mu tyto myšlenky nasadil do hlavy,“ řekl novinářům. Mladíkův otec přiznal, že truchlí za rodiny obětí, uvádí server NBC. „Cítím nesmírně silně jejich ztrátu. Připadám si, jako bych zemřel společně s těmi zastřelenými,“ dodal.

Rizkí byl podle rodiny bezproblémový student z Kajruvánu. Jevil se jako zamlklý a bezkonfliktní. Také Rizkího teta Zara řekla, že o jeho radikalismu nic nevěděla. „Nic ze svých tajemství nám neříkal. Alláh nás proklel,“ uvedla se slzami v očích.

Smířlivá slova rodiny jsou však v kontrastu se zkušeností mnoha Rizkího spolužáků. Podle nich měl v poslední době radikální a násilné postoje. „Rizkí byl velmi extremistický, byl džihádista, vždycky bojoval s těmi, kdo nesouhlasili s jeho názory,“ řekl jeden z jeho spolužáků.

To potvrdil i generální tajemník levicového studentského svazu, podle něhož Rizkí pomáhal vést útoky proti jeho členům. Rizkí se v tomto ohledu hlásil k tomu, co by se dalo označit za „válku mezi věřícími a nevěřícími“, uvedl tajemník.

Někteří známí se však Rizkího zastávají. Podle nich na něm nebylo nic nápadného. Byl zdvořilý, oblékal se normálně a nenosil plnovous. Nikdo ze spolužáků ho také neviděl, že by se modlil v mešitě. „Jen se moc rád poslouchal,“ dodal jeden z Rizkího známých.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue