Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby | foto: David Port, MF DNES

Válka se Západem nezačala. Cílem teroru je chaos v Tunisku, tvrdí Šándor

  • 248
Islámský stát vyhlásil podle německého blízkovýchodního experta válku západní civilizaci. Svědčí o tom útoky v Tunisku, Kuvajtu a Francii, které byly provedeny ve stejný den. Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor nesouhlasí. V rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že islamisté chtějí rozvrátit hlavně okolní země.

Vyhlásil Islámský stát válku západní civilizaci?
Nemyslím si to. Útok v Tunisku je především směřován na destabilizaci tamní vlády. Těch 39 mrtvých bude mít nepochybně dopad na turistiku, která je hlavním příjmem peněz do tamní ekonomiky. Nedostatečné příjmy do rozpočtu tuniské vládě znemožní se posouvat k lepší formě vlády a k lepšímu životu pro lidi. Tím cílem je, aby se Tunis stal zemí chaosu.

Válka proti Západu

Německý blízkovýchodní expert Michael Lüders tvrdí, že Islámský stát vyhlásil válku proti západním zemím. Zároveň tvrdí, že na útoku má spoluvinu tuniská vláda, která nepřijala dostatečná bezpečnostní opatření po útoku v muzeu Bardo, ke kterému došlo v březnu letošního roku.

Hardy Ostry, další z odborníků, kteří se v rozhovoru s WDR vyjádřili k pátečním útokům, vyzval k tvrdé odpovědi tuniské vlády. Za nejdůležitější označil získání kontroly nad nelegálními mešitami, což jako jedno z prvních opatření ohlásil už i tuniský premiér Habíb Síd.

Zdroj: ČTK

O vyhlášení války proti Západu jsme mohli mluvit už 18. března, když islamisté zaútočili na muzeum Bardo. Klidně jsme to mohli říct, když Islámský stát popravoval západní novináře.

Islámskému státu jde především o destabilizaci zemí ve svém sousedství. Vidíme, že primárně největší počet zabitých v rámci teroristických útoků a poprav jsou šíité, nikoliv západní občané.

To, co primárně vidíme v rámci Islámského státu, je dlouhodobý spor mezi šíity a sunnity. IS je do jisté míry odpověď na perzekuci bývalé šíitské vlády Núrího Málikího. Terorizoval sunnitské kmeny, nikdy se nepustil do inkluze - vtažení sunnitů do správy země. Dělal v podstatě to, co Sadám Husajn, který zase potlačoval šíity.

Tři útoky ve stejný den spolu tedy nesouvisí? Nemyslím si, že teroristický útok v Lyonu by měl cokoli společného s tím, co se stalo v Kuvajtu nebo v Tunisu. To bychom bohužel museli připustit, že existuje nějaké nadnárodní řízení té organizace a já si to nemyslím.

Dnes se využívá symbolika Islámského státu podobně, jako se využívala symbolika al-Káidy. I Coulibaly z košer obchodu se přihlásil k Islámskému státu, byť byl prokazatelně vycvičen al-Káidou na Arabském poloostrově v době, kdy tam žádné spojení s Islámským státem nebylo.

Zcela nepochybně tady není žádné jiné spojení, než že se to stalo v době ramadánu a že se to stalo v době hlavní muslimské modlitby (týká se to hlavně útoku v mešitě v Kuvajtu, pozn. red.).

Andor Šándor

Je možné zavést taková opatření, aby se útoky neopakovaly, nebo si teroristé vždycky najdou nějaký způsob jak zaútočit?
Po útoku v Paříži na Charlie Hebdo taky došlo ke zvýšení bezpečnostních opatření, které ovšem nemůžete udržovat do nekonečna. Také po útoku v muzeu Bardo zvedli Tunisané bezpečnostní opatření, ale to je bohužel realita dnešního světa, že nejsme schopni zajistit každému občanovi stoprocentní bezpečnost. Nejsme schopni garantovat, že se něco takového nebude opakovat.

Co lidem tedy zbývá? Obezřetnost?
Pokud jde o turistiku, tak nejít nebezpečí naproti. Pokud si mohou vybrat, tak místo Tunisu jet třeba do Chorvatska nebo do Španělska, byť by to bylo dražší. Nevím, jestli je rozumné vyměnit život za pět až deset tisíc korun, které stojí ten rozdíl mezi dovolenou v Tunisu a třeba na španělském pobřeží. Pro mě je ta volba poměrně jednoznačná.

Pokud se jedná o území České republiky, tak pravděpodobnost, že se stanete obětí teroristického útoku, je podstatně menší, než že se stanete svědky nebo obětí dopravní nehody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue