Toto video jasně ukazuje, že na jižní polokouli se voda točí opačně

  • 88
Dva tvůrci vtipných a poučných vědeckých videí z YouTube připravili velmi povedenou odpověď na otázku, zda se voda v toaletě na jižní polokouli točí opačně než na severní. Dopátrat se pravdy bylo i pro ně hodně náročné.

Pokud mluvíte anglicky, baví vás přemýšlivá zábava, demonstrace vědeckých poznatků v praxi a domácí experimenty, můžeme vám k občasné pozornosti vřele doporučit YouTube kanály Veritasium a Smarter Every Day (Každý den chytřejší). Dílka, která se na nich objevují, vysoce převyšují běžnou úroveň produkce na YouTube provedením i zajímavostí, ať už házejí kočky z výšky, vozí autem nepřipoutané balónky, nebo vás vezmou za nejkulatějším objektem na Zemi.

Destin Sandlin (Smarter Every Day) a Derek Muller (Veritasium) spojili své síly k natočení „dvojvidea“ zabývajícího se starou otázkou, zda se v reálných podmínkách voda na jižní polokouli točí opačně než na severní.

Jde o starou fyzikální „hříčku“, která je ukázkou tzv. Coriolisovu sílu, tedy důsledek vlivu rotace naší planety na předměty na jejím povrchu. Ale pokud jste se někdy dostali na jižní polokouli a věnovali trochu větší pozornost třeba vodě odtékající ze záchodové mísy, asi jste byli zklamaní, hlavně pokud jste pozorování opakovali. Teoreticky má sice v Austrálii voda při vypouštění odtékat po směru hodinových ručiček a u nás naopak proti směru, ale v praxi to tak není. Ve skutečnosti je totiž působení Coriolisovy síly o několik řádů menší než různé náhodné vlivy (například tvar nádoby, počáteční proudění vody).

Česká Wikipedie proto říká, že jev je měřitelný pouze v laboratorních podmínkách. Pánové Sandlin a Muller vám ovšem dokážou, že to není tak úplně pravda. K demonstraci je zapotřebí jen trochu trpělivosti a práce. Přesvědčte se sami.