Evropské lodě zachránily ve Středozemním moři 2 700 migrantů (24. června 2015)

Evropské lodě zachránily ve Středozemním moři 2 700 migrantů (24. června 2015) | foto: Reuters

Potápění pašeráckých lodí jen nasměruje migranty jinam, soudí expert

  • 735
Námořní operace ve Středozemním moři proti pašerákům lidí dostala zelenou a počítá se i s potápěním jejich lodí. Expert na obranu evropských hranic Martin Hrabálek ale upozorňuje, že plán má řadu mezer a likvidace plavidel zabrání v cestě do Evropy mnoha lidem, kteří mají na azyl nárok.

Námořní operace, kterou v pondělí schválili ministři zahraničí EU, bude mít dvě fáze. Cílem té první bude pouze zmapovat sítě pašeráků. „Pod mapováním si můžeme představit využití lodí, helikoptér, dronů či satelitů pro získání komplexního přehledu o fungování pašeráckých sítí a identifikaci pašeráckých plavidel,“ upřesnil pro iDNES.cz Martin Hrabálek z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně.

Další fáze operace by měla zahrnovat i potápění pašeráckých lodí. Nejdřív ji ale musí schválit Rada bezpečnosti OSN. „Potápěna a zabavována by měla být prázdná plavidla prokazatelně použitá k pašování. Při lukrativitě tohoto ‚byznysu‘ se ale dá očekávat, že by si pašerácké skupiny byly schopny opatřit další plavidla,“ doplnil expert.

Problém je podle Hrabálka také v tom, že pašeráci si k dopravě lodí z Libye do Itálie často používají rybářské bárky, které si  pronajímají třeba jen na jednu cestu.

Posádky lodí hlídkujících ve Středozemním moři navíc upozorňují, že uprchlíci čím dál častěji cestují ke břehům Evropy na gumových člunech, které nafouknou těsně před vyplutím. To se týká především běženců, kteří se plaví z Turecka na nedaleké řecké ostrovy jako je Lesbos, Kos, či Chios.

Znepokojení nad strategií Evropské unie už dříve vyjádřili někteří členové italské pobřežní hlídky, kteří vedou záchranné akce na pomoc uprchlíkům ve Středomoří. „Problém migrace vojenská opatření nevyřeší. Dostane jinou formu. Uprchlíci se budou snažit najít jiné způsoby,“ řekl v polovině května listu The Guardian kapitán hlídky Paolo Cafaro.

Uprchlická krize

Brusel potřebuje pomoc Ruska

Ministři zemí Evropské unie přesto doufají, že potápění lodí přepravu uprchlíků výrazně prodraží, takže s ním budou pašeráci nuceni skončit.

„Z mého pohledu by spíše než k zastavení došlo k přesměrování migračního toku. Nadto si je nutné uvědomit, že samotná likvidace plavidel bude prakticky bránit v cestě do Evropy spoustě osob, u kterých se dá očekávat nárok na azyl,“ upozornil Hrabálek. 

V Evropské unii se podle něj příliš nehovoří o skutečných uprchlících, jako jsou například Syřané utíkající před občanskou válkou. „To je jedna z oblastí, které by se EU z mého pohledu měla také věnovat, stejně tak jako zefektivnění návratové politiky zaměřené na nelegální migranty,“ doplnil.

Situaci mohou zkomplikovat také napjaté vztahy mezi Evropou a Ruskem kvůli situaci na Ukrajině. Potápění lodí totiž musí schválit Rada bezpečnosti OSN, kde Moskva může námořní operaci vetovat. „Těžko říct, jak bude Rusko reagovat, ale nemá moc důvod EU podpořit,“ myslí si expert.

Hrabálek také připomněl, že s operacemi v teritoriálních vodách nesouhlasí ani mezinárodně uznaná libyjská vláda. Ta v úterý oznámila, že zaútočí na jakoukoli loď, která popluje bez povolení v jejích výsostných vodách (psali jsme zde). „To komplikuje možnost bilaterální spolupráce v případě neúspěchu v Radě bezpečnosti,“ poznamenal Hrabálek.

Itálie zachránila na moři za jediný den přes dva tisíce uprchlíků:

16. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue