Arméni se bouří, tisíce lidí protestují proti zdražování elektřiny

  • 75
Arménii zachvátily protesty proti zdražování elektřiny. Policie v Jerevanu v minulých dnech zadržela přes dvě stě lidí, 25 lidí bylo zraněno. Demonstranti v noci na středu blokovali centrální třídu v hlavním městě. Podle zpráv arménských médií se neklid rozšířil i do druhého největšího arménského města Gjumri.

Jerevanská policie demonstranty opakovaně varuje, že jejich jednání je protiprávní a narušuje dopravu v centru metropole. Při vyjednávání s náčelníkem jerevanské policie demonstranty zastupují opoziční poslanci a představitelé arménských uměleckých svazů. Policejní velitel Ašot Karapetjan novináře ujistil, že pořádkové síly prozatím nemají v plánu proti demonstrantům zakročit.

Demonstranti navršili během dne v centru města barikády z popelnic napěchovaných odpadem, aby se chránili před útokem těžkooděnců. Policejní velitel Ašot Karapetjan nicméně novináře ujistil, že pořádkové síly prozatím nemají v plánu proti demonstrantům zakročit. Množství protestujících se nezmenšuje bez ohledu na vysoké teploty, které se během dne blíží čtyřicítkám.

Neklid v Jerevanu vyvolalo rozhodnutí jerevanské vlády o zdražení cen elektřiny o 17 až 22 procent, které má vstoupit v platnost 1. srpna. Zvýšení cen elektřiny pro maloodběratele si vyžádala arménská distribuční společnost, kterou vlastní ruský energetický holding Inter RAO. Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám na Rusko nyní arménské hospodářství pociťuje důsledky ruské krize, kterou vyvolávají západní sankce a propad cen ropy a zemního plynu.

Prezident země Serž Sargsjan demonstranty pozval ke schůzce, ale jejich zástupci zatím s reakcí váhají. Ve dvousettisícovém městě Gjumri na severozápadě země mezitím studentští aktivisté zahájili stávku vsedě na centrálním Divadelním náměstí a vyzývají spoluobčany k demonstracím na podporu jerevanských protestů.

Web Rádia Svobodná Evropa upozornil, že policisté v civilu se během úterního zásahu v Jerevanu soustředili na novináře, kteří natáčeli nasazení vodních kanonů proti demonstrantům. Policisté je zbili obušky a rozbíjeli jim kamery a mobilní telefony. „Vzali paměťové karty a nechali nás tam s rozbitými kamerami,“ postěžoval si reportér Sisak Gabrielian.

Protesty podle arménských médií zaznívají i ve městě Vanadzor a v západoarménské provincii Aragacotn sousedící s Tureckem.

V ruských politických kruzích se mezitím objevují varování před zahraničním vměšováním. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov vyjádřil podezření, že za nepokoji stojí západní nevládní organizace, které si počínají „aktivně a bezostyšně“. Před revolucemi, podobnými loňské změně vlády v Kyjevě, není Arménie podle poslance imunní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue