Migranti nedaleko hranic s Řeckem. (19. června 2015) | foto: Reuters

Maďarsko vypovědělo dohodu o azylantech. Loď je plná, vzkázalo Evropě

  • 1169
Maďarská vláda jednostranně zastavila platnost azylové dohody. Ta evropské státy zavazuje k tomu, aby přijaly zpět migranty, kteří u nich požádali o azyl a před vyřízením žádosti utekli jinam. Pokud policie běžence zadrží v jiném státě, do Maďarska je nebude moci vrátit.

Na maďarské území míří přes Srbsko velké množství uprchlíků, kteří se do Evropy dostali přes Turecko nebo dopluli k řeckému pobřeží. Obvykle mají namířeno do Německa, Velké Británie nebo do skandinávských zemí. Jelikož je Maďarsko první zemí schengenského prostoru, přes kterou vede jejich cesta, řada migrantů tam oficiálně žádá o politický azyl.

Uprchlická krize

Než úřady žádost o azyl vyřídí, nesmí uprchlík Maďarsko opustit. Pokud překročí hranice a policie ho odhalí v jiné zemi, podle evropské azylové dohody známé jako Dublin III se má migrant vrátit zpět do země, kde si podal žádost. Vláda premiéra Viktora Orbána se však rozhodla, že je dočasně přestane přijímat.

„Všichni si přejeme celoevropské řešení, ale musíme chránit i zájmy Maďarska a maďarských občanů. Loď je plná,“ řekl rakouskému serveru Die Presse mluvčí budapešťské vlády Zoltán Kovács. Maďarsko má podle něj zázemí pro přijetí 2 500 uprchlíků, už teď jich má na svém území přes tři tisíce.

Česka se to přímo netýká, míní Sobotka

Redakce iDNES.cz požádala o reakci české ministerstvo zahraničí. „České republiky se to přímo netýká, zřejmě je to problematické spíš pro Slovensko. Ale takovéto jednostranné kroky jednotlivých zemí ničemu neprospějí,“ tlumočila mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky. Podle něj je to negativní signál toho, že Evropa není schopna řešit současnou uprchlickou krizi.

Dublinská dohoda

Členský stát příslušný podle tohoto nařízení je povinen:

  • přijmout zpět (...) žadatele, jehož žádost se posuzuje a který učinil žádost v jiném členském státě nebo který se nachází na území jiného členského státu bez povolení k pobytu;
  • přijmout zpět (...) státního příslušníka třetí země nebo osobu bez státní příslušnosti, jejíž žádost se posuzuje a která vzala svou žádost zpět a učinila žádost v jiném členském státě, nebo která se nachází na území jiného členského státu bez povolení k pobytu;
  • přijmout zpět (...) státního příslušníka třetí země nebo osobu bez státní příslušnosti, jejíž žádost zamítl a která učinila žádost v jiném členském státě, nebo která se nachází na území jiného členského státu bez povolení k pobytu.

Zdroj: Dublin III, kapitola 5, článek 18

Podobně reagoval i předseda ODS Petr Fiala. „V této situaci musí bohužel členské státy, ve snaze ochránit bezpečnost svého území, sahat ke krajním řešením, kterými porušují unijní dohody. Výsledkem je vývoj, který likviduje pozitivní hodnoty evropské integrace, jako jsou bezpečnost, stabilita a dodržováni základních principů spolupráce mezi členskými státy,“ uvedl ve svém prohlášení.

Zastavení evropské dohody Maďarsko oficiálně vysvětlilo „technickými důvody“. O svém kroku už Budapešť údajně informovala Belgii, Francii, Finsko, Německo, Nizozemsko, Lucembursko, Velkou Británii, Norsko, Švédsko, Slovensko i Česko.

Orbánova vláda patří mezi nejhlasitější kritiky evropských kvót, na jejichž základě by si podle plánu Evropské unie měly běžence rozdělit členské státy.

Kvůli stále sílící uprchlické vlně už Maďarsko oznámilo, že podél své hranice se Srbskem vztyčí plot. Vláda má plán předložit ve středu, bariéra bude 175 kilometrů dlouhá a čtyři metry vysoká (více se o něm dočtete zde).

Od začátku roku se do Maďarska přes hranice se Srbskem dostalo přes 54 tisíc žadatelů o azyl a maďarské úřady očekávají, že jejich počet do konce roku vzroste až na 130 tisíc. 

Maďaři postaví plot proti uprchlíkům:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue