Operace proti pašerákům dostala zelenou, chystá se potápění lodí

  • 596
Ministři zahraničí Evropské unie schválili spuštění námořní operace proti pašerákům migrantů. V první fázi chtějí zmapovat jejich sítě, později mohou začít i potápět lodě. K tomu je však nutný ještě souhlas OSN. Ministři v Lucemburku schválili také prodloužení protiruských sankcí do ledna 2016.

Pašeráci plavidla se stovkami běženců často na širém moři opustí a nechají pasažéry na pospas vlnám. Zachránit je pak musí pobřežní hlídka nebo posádka soukromých lodí v okolí, která má povinnost za každých okolností reagovat na nouzová volání jiných plavidel.

Poté, co běženci přestoupí na jinou loď či odplují v záchranných člunech, zůstane pašerácké plavidlo na moři opuštěné. Majitelé se pro něj pak mohou vrátit a vyslat na něm další vlnu běženců. Šéfové evropské diplomacie se shodli, že je tuto strategii nutné zarazit - pokud lodě zabaví nebo potopí, přeprava uprchlíků se pašerákům výrazně prodraží.

Námořní operace ponese název EUNAVFOR-Med a prozatím vstoupí do první fáze, kdy budou námořnictva členských zemí mapovat pašerácké sítě a zjišťovat co nejvíce informací o tom, co se ve Středozemním moři vlastně děje.

Likvidovat lodě je potřeba, míní Zaorálek

Zabavování a potápění lodí je součástí plánu, Evropa by k němu však měla přistoupit až později. Je k tomu nutný souhlas Rady bezpečnosti OSN. Ministry čeká v pondělí ještě jednání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, kde se bude o této možnosti hovořit.

Potápění pašeráckých lodí požaduje i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). První fáze, kdy budou námořníci jen mapovat situaci, podle něj nestačí. 

„Obávám se, že příliš dostatečné opatření to není. Já se domnívám, že ta akce, která by zavčas likvidovala ty pašerácké a pirátské lodě, by mohla opravdu výrazně zkomplikovat život organizovanému zločinu a těch, kteří jsou napojeni na tento byznys,“ řekl Zaorálek ČTK.

Ve Středomoří už pracuje Frontex, lodě však vytlačit nemůže

Ve Středomoří už probíhá námořní operace Triton, kterou koordinuje evropská agentura Frontex určená k ochraně vnějších hranic Unie. „Jedná se o dirigenta orchestru. Sama má prostředků málo a disponuje pouze prostředky jednotlivých členských států, které koordinuje ve společných operacích.

Hraje důležitou roli, ale pouze ve spojení s členskými státy,“ vysvětlil iDNES.cz v dubnu Martin Hrabánek, expert na ochranu hranic EU z brněnské Mendelovy univerzity (více čtěte zde).

Frontex kromě lodí disponuje také letadly a ve Středozemním moři si udržuje přehled o pašeráckých aktivitách. Nemá však pravomoci proti jejich lodím aktivně zasáhnout, vstoupit na palubu a vytlačit je z evropských vod. Její plavidla se tak do akce zapojí až ve chvíli, kdy jsou běženci na palubě opuštění a je třeba je zachránit.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video