Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poporodní deprese postihuje i otce: trápí je frustrace i finance

  • 10
Psychologové o poporodních depresích u mužů mluví již delší dobu, čerstvě se na ně zaměřil výzkum univerzity v Oxfordu. Podle něj novopečené tatínky trápí zejména finanční zabezpečení rodiny a kvalita jejich vztahu s potomkem. V Británii odhadují, že se dotýká zhruba jednoho z dvaceti čerstvých otců.

Univerzita v Oxfordu se zaměřila na patnáct mužů, se kterými psycholožka vedla rozhovory průběžně po dobu osmi měsíců. Při prvním rozhovoru ještě před narozením dětí byli všichni otcové optimističtí a idealističtí, během následujících šest měsíců ale šest z nich popsalo některé z příznaků deprese.

Život v černé díře

Psycholožka Anna Machinová, která výzkum prováděla, odhaduje že depresí trpí kolem deseti procent nových otců, nezáleží přitom jestli jde o prvorozené dítě nebo další potomky. „Ostatní studie udávají od čtyř do deseti procent otců,“ dodala doktorka pro britský deník DailyMail. 

Deprese u matek

„Popsal bych to jako život černé díře. Schovával jsem se před telefonáty, schůzkami, výročími i i kamarády. Všechno mě hned vytočilo, necítil jsem se vůbec dobře. Moje vztahy i moje rodina tehdy hodně trpěly. I já jsem hodně trpěl. Ale jak jsem měl vědět, že to není normální? Snažili jsme se jenom protloukat den za dnem a mysleli jsme si, že takový už bude život navždycky,“ svěřil se se svou zkušeností čtyřiatřicetiletý tatínek Bradley listu The Telegraph.

Podle jeho slov ho depresivní pocity zasáhly po narození druhého a třetího dítěte - dvojčat a odezněly až po několika letech, protože Bradleyho nikdy nenapadlo vyhledat odbornou pomoc. Podle něj by pomohlo, pokud by se lékařky, porodní asistentky a sestry nesoustředily pouze na matky a děti, ale věnovaly trochu pozornosti i psychickému stavu otce.

Být táta jako Beckham

Podle Machinové i dalších psychologů je možných příčin hned několik. Je jí třeba stres z toho, že je muž hlavním zdrojem příjmu domácnosti. Otcové v britské studii byli také zklamaní z toho, že během všedních dnů se svými dětmi nemohou trávit tolik času, kolik si představovali.

Slavní otcové

V Británii se o zapojení otců a jejich důležitosti hovoří v médiích velmi často, k větší akčnosti je vyzývá dokonce britská vláda. Otcové mají po narození dítěte nárok na čtrnáctidenní otcovskou dovolenou, pak ale většina z nich zase zamíří do práce, matky je většinou následují během šesti až dvanácti měsíců.

„Cítí se vinní a zklamaní z toho, že v rutině všedních dní jsou pak zase jenom sekundárním pečovatelem a jejich role je hlavně ekonomická,“ objasňuje Anna Machinová s tím, že se mnoho britských otců shlédlo v celebritách jako David Beckham a Brad Pitt a jejich obrazu jako skvělých tátů. 

Nefungující vztahy

Muže také trápilo nedostatečné pouto s dítětem. To může být způsobeno podvědomým ochranitelstvím a žárlivostí matky, která kritizuje každou mužskou snahu a „raději to udělá sama, než aby na to koukala“. Muži podle odborníků potřebují trochu delší čas k navázání vztahu s dítětem a podobné kritické poznámky mohou citlivější muže zranit a odradit je od dalších pokusů.

Poraďte se

Kvalifikovaná učitelka prvního stupně Markéta Klingerová lektoruje semináře pro rodiče a zabývá se efektivním učením a výchovou. Její rodičovskou poradnu najdete zde.

Ilustrační snímek

Mnoho mužů pak řeší nepříjemné pocity přehnanou prací až workoholismem (obzvlášť pokud mají i obavu o finanční zabezpečení rodiny), jiní dokonce začnou hledat útěchu v alkoholu. Zatímco matka to může vnímat jako mužův útěk od zodpovědnosti doma, z otcova pohledu může jít o pokus o potlačení pocitů, se kterými si neví rady. Nejlépe takovému otci nebo celé rodině pomůže psycholog. 

A jaké jsou zkušenosti z českého prostředí? „U mužů se setkávám s projevy stresu z neznámé situace, z nevyspání, ze starosti o svou ženu, z nejistoty, zda se dokáže postarat o rodinu, své miminko atd. Deprese se v této době objevuje zřídka, pokud ale má někdo k depresivnímu prožívání dispozice (trpěl depresí už před porodem) nebo existují velké pochybnosti ohledně partnerského vztahu, pak se deprese u muže rozvine,“ domnívá se psycholog Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

I mužům se splaší hormony

Nesoulad v partnerském vztahu je podle britských studií také jedním z rizikových faktorů pro rozvoj mužské poporodní deprese, dále je to nízký příjem a také nízký věk. Svou roli mohou i u mužů hrát hormony, studie totiž v minulosti potvrdily, že i mužům se během ženina těhotenství a po porodu mění jejich hladiny. Klesá jim množství testosteronu a kortisolu souvisejících s agresivním chováním a přibývá naopak prolaktin a estrogen. U některých nastávajících otců se to projevuje třeba příbytkem na váze. 

2. července 2014

, pro iDNES.cz