Unikátní 3D pero mladého Čecha si jde na Kickstarteru pro miliony

  • 53
Na serveru Kickstarter odstartuje v úterý kampaň, v níž chce miliony korun získat čtyřiadvacetiletý David Paškevič. Ten je vynálezcem pera 3DSimo a šéfem stejnojmenné firmy. Vybrané peníze chce použít k nastartování velkovýroby nového modelu svého pera.

Paškevič se od pěti let zabýval modelářstvím, už kolem roku 2003 k tomu přibyl zájem o nastupující technologii 3D tisku. Okolo 3D tiskáren si potom hledal i své první pracovní úvazky a zároveň si při jejich používání začal všímat nedokonalostí.

Ve dvaadvaceti letech coby student ČVUT doma v pokojíčku sestrojil přístroj, který vnímal jako vhodný doplněk k celému nastupujícímu oboru - 3D pero. Tedy pero, které dovede hmotou trojrozměrně „kreslit do vzduchu“ (více o prvním modelu si můžete přečíst zde).

Od chvíle, kdy dal doma dohromady prototyp, uplynuly dva roky. Nyní už Paškevič nestuduje, a ve firmě 3DSimo drží největší podíl. Do společnosti, pro kterou pracuje devět lidí, nedávno vstoupil investor Rockaway Capital.

Teď má před sebou Paškevič další milník. V úterý zahájil crowdfundingovou kampaň, díky které chce uvést na trh druhou generaci svého přístroje. Oficiálně si řekne od příznivců o 60 tisíc dolarů (v přepočtu 1,4 milionu korun), ale cíle má vyšší. „Doufáme alespoň v půl milionu dolarů. Peníze bychom použili k nastartování velkovýroby,“ popisuje své plány.

Crowdfunding je nejen mezi začínajícími společnostmi oblíbený způsob, jak přijít k počátečnímu kapitálu. Funguje tak, že na speciálních webech mohou zájemci posílat peníze na projekty, které je zaujmou.

Nejde však o sbírku nebo charitu. Za odeslanou částku každý „dárce“ vždy něco obdrží. Počínaje symbolickým děkovným e-mailem až po luxusnější verze samotných produktů. U vyvíjených technologických hraček to tak funguje v podstatě jako předprodej dosud nevyráběných přístrojů.

Nové modely se mají vyrábět ve Vrchlabí

Tudy chce jít i Paškevič, předobjednat nové pero půjde od 79 dolarů. Třikrát už si koneckonců 3DSimo crowdfundingem pomohlo při vývoji první verze. Ze serveru Indiegogo získalo dohromady přes 30 tisíc dolarů, které mu pomohly nastartovat velkovýrobu. Nyní se o to samé pokusí s novým modelem na největší platformě pro komunitní financování Kickstarter.

Pokud vše půjde podle plánů a ke konci července kampaň skončí úspěchem, chce 3DSimo do půl roku dodat předplatitelům nové modely. Vyrábět by se měly, stejně jako ty původní, v továrně OCZ Vrchlabí. Z ní k českým i zahraničním zákazníkům už doputovalo téměř čtyři tisíce kusů první verze 3DSima.

Podívejte se na starší model unikátního 3D pera:

30. září 2013

Pět z nich používají i na jablonecké střední umělecko-průmyslové škole. „Zatím je máme příliš krátce na to, abych je mohl hodnotit. Od příštího školního roku však budou 3D tisk a s ním i pera zařazeny do našich studijních plánů,“ říká vedoucí ateliéru grafického designu Jan Picko.

Dodal však, že kromě tvorby a úpravy 3D modelů využívají pero i šperkaři. Na rozdíl od konkurence totiž dovede pracovat i s materiály napodobujícími kov či dřevo. Na tuto vlastnost Paškevič v boji o podíl na trhu spoléhá.

Víc materiálů a nástavců než konkurence

Nový model s označením Mini navíc nemá být jen menší, a tedy pohodlnější v ruce, ale navíc díky měnitelným nástavcům dovede pájet, vypalovat do dřeva a kůže a pomocí odporového drátu také řezat. Paškevič s ním má proto i vyšší cíle. „Do roka od začátku výroby chceme prodat deset až dvacet tisíc kusů,“ říká.

Mířit chce hlavně na modeláře, kreativce, architekty nebo školy a kroužky, kde se mu dařilo udávat i první verzi pera.

V cestě mu však stojí známější a prodejně úspěšnější globální protivník. Tím je v USA vyvinutý přístroj 3Doodler, který získal výrazný náskok - loni prodal 130 tisíc kusů a koupit ho lze i v českých obchodech. I on si však dále pomáhá crowdfundingem, letos v lednu získal v kickstarterové kampani přes 1,5 milionu dolarů.