Kvóty pro uprchlíky nepřijmeme, řekl premiér. Česko zesílilo kontroly

  • 847
Česká vláda nepřijme evropské kvóty pro uprchlíky, ujistil poslance premiér Bohuslav Sobotka. „Začínáme zvyšovat intenzitu kontrol, abychom reagovali na situaci, která vznikla,“ řekl ve Sněmovně na mimořádné schůzi ministr vnitra Milan Chovanec. Zmínil při tom například vlaky přijíždějící z Maďarska.

„Přes Maďarsko loni přešlo do Evropské unie 55 tisíc lidí,“ upozornil Chovanec na věc, o které se podle něj moc nehovoří. A Maďarsko na to podle něj nyní reaguje stavbou čtyřmetrového plotu na vnější schengenské hranici (více čtěte zde).

Chovanec zdůraznil, že Česko není uzavřenou zemí. „O mezinárodní ochranu požádalo loni přes 1 200 osob a 370 ji dostalo,“ řekl poslancům. Evropa je podle něj v boji s mafií, která se snaží uprchlíky do Evropy přivážet.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je Evropa je na osudové křižovatce a špatně zvolené řešení by bylo živnou vodou pro extremisty a xenofoby.

Problém uprchlické vlny lze podle Sobotky řešit jen velmi silnou spoluprací členských zemí Evropské unie, přičemž česká vláda není pro to, aby byly v rámci EU schváleny kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé členské země.

Podle nich by měla Česká republika v první fázi přijmout přes 1 300 osob a pak dalších více než pět set. „Takový postup Evropské unie je pro Českou republiku neakceptovatelný. Musí to být národní vlády, které budou kontrolovat migrační toky do svých zemí,“ řekl poslancům Sobotka.

„Jsme svědky destabilizace našeho okolí,“ prohlásil také předseda vlády. Jen za prvních pět měsíců letošního roku zamířilo podle něj k italským břehům 47 tisíc uprchlíků především z Eritreje, Somálska a subsaharské Afriky. Balkánskou cestou podle něj přišlo letos do zemí EU přes 50 tisíc lidí, nejvíce z Kosova, ze Sýrie nebo z Afriky. „Arabské jaro zastihlo svět nepřipravený,“ řekl Sobotka.

Mezi uprchlíky převažují mladí muži, řekla Němcová z ODS

Ještě před premiérem a ministrem vnitra vystoupili zástupci tří opozičních stran, které o mimořádnou schůzi požádaly. „Jela jsem se podívat na sever Itálie, abych viděla, jací uprchlíci směřují do Evropy,“ řekla bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. „Viděla jsem hlavně mladé muže,“ řekla kolegům Němcová a nabádala vládu, aby rozhodně nepřistoupila na kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi země EU.

Němcová zdůraznila, že je třeba zadržet co nejvíc uprchlíků „doma“, respektive v blízkých zemích, aby se nepřesouvali do Evropy. Dále je podle ní nutné, aby se evropské země shodly na navýšení peněz na střežení vnějších hranic schengenského prostoru.

„Pás nestability a chaosu v našem sousedství nebude ustávat, spíše se bude rozšiřovat,“ řekl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Řekl, že TOP 09 je v souladu s vládou, že přijetí kvót nic neřeší. „Znovuzavedení kontrol na hranicích mezi zeměmi nic nevyřeší,“ uvedl Ženíšek. Podpořil navýšení prostředků na kontrolu vnějších hranic Evropské unie.

„Je to jeden z největších problémů, který celou Evropu ohrožuje,“ řekl k sílící imigraci do Evropy šéf poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Jeho hnutí společně s ODS a TOP 09 o svolání mimořádné schůze požádalo, když se téma nedostalo do programu řádné červnové schůze. „Tato přílivová vlna není ničím jiným než invazí,“ prohlásil Černoch.

Schůze po dvou hodinách zamířila do ztracena. I když poslanec Úsvitu Karel Fiedler navrhl, aby se jednalo a mohlo hlasovat i po deváté hodině večer, v sále nebylo přihlášeno potřebných alespoň 66 poslanců, hlasovat se tak nemohlo. Schůze byla přerušena a poslanci tak před jednáním Evropské rady nepřijmou žádné usnesení, jímž by zavázali vládu, jak má postupovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue