Konkurz na čističe. Firmy bojovaly s fleky na novém pardubickém bulváru

  • 11
Šest odborných firem se pokoušelo ukázat, zda dokáží vyčistit novou dlažbu na nedávno opravené třídě Míru v Pardubicích od nevzhledných skvrn od oleje a zašlapaných zbytků jídla.

Na místě byly k vidění různé metody, od obyčejných mýdlových přípravků, přes tlakové čištění chemikáliemi, ale také třeba pomocí enzymů. Každá firma dostala přidělený jeden úsek, na kterém měla ukázat, co její metoda se zašlapanou zmrzlinou a kečupem dokáže.

Firmy se takzvaného „castingu“ účastnily poté, co selhaly pokusy města odstranit ze žulové dlažby špínu například pískováním nebo chemickými postřiky. Některé metody trvají více dní, výsledky testu by měly být známě během týdne.

„Uvidíme jak to dopadne. Firmy mají za úkol vyčistit přidělený úsek, aby bylo vidět, že jejich technologie je účinná. Zároveň si mohou vyzkoušet, jak metoda funguje, a nacenit tak případné vyčištění celé ulice,“ uvedl Oto Doležal ze Služeb města Pardubic.

Přišel, zkusil a řekl, že čistění už nemá smysl

Vlastimil Marek ze společnosti Ventura-Venkov vsadil na čištění pomocí enzymů. Ty působí podle něj sice pomaleji, než chemické přípravky, zato však dokáží působit i do hloubky porézní dlažby. „Na každý druh znečištění je však potřeba najít tu správnou kombinaci enzymů,“ uvedl Marek.

Nový, ale špinavý bulvár

Pěší zónu v centru Pardubic město slavnostně otevřelo na začátku dubna po třinácti měsících oprav. Rekonstrukce přišla na 120 milionů korun, už pár týdnů po otevření se však ukázalo, že na světlé žule vypadají skvrny od znečištění velmi nevábně, zejména olejové skvrny v místech, kudy mohou jezdit auta a trolejbusy. Zatím však všechny pokusy o nápravu selhaly.

Právě nasákavost žulových kostek nejvíce komplikuje čištění dlažby na hlavním pardubickém bulváru. Například společnost Biotec dokázala uvést žulu do stavu, že vypadala jako nová, ovšem mastné skvrny na ní zůstaly.

„Je to zašlapané do hloubky, teď už podobné čištění nemá smysl, mělo se to ošetřit hned po položení dlažby,“ uvedl Václav Štefan z Biotecu.

Jeho společnost přitom dokázala po odmaštění povrchu dlažby nanést speciální čistící přípravek a následně vytyčený úsek spláchnout tlakovou horkou vodou. Ani ta si však se „zažranou“ špínou poradit nedokázala, stopy po zmrzlině a kečupu byly stále patrné.

Na místě byly k vidění i více alternativní metody, například očista dlažby použitím suchého ledu, tento postup však selhal hned v úvodu a firma třídu Míru vzápětí opustila.

Každý z účastníků si fotograficky dokumentoval stav přiděleného úseku před započetím čištěním i jeho průběh. Následně své výsledky přibližně po týdnu předá městu, které vyhodnotí, zdali by se dala metoda použít na celou třídu Míru.

„Výsledky parního a chemického čištění prokázaly malou účinnost - nefungují do hloubky. Na dlažbě zůstaly i po aplikaci zabarvené skvrny v místech, kde předtím byly mastné nečistoty,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.