Policie dopadla útočníka, který vystřílel černošský kostel v Charlestonu

  • 199
Ozbrojený útočník ve středu večer místního času pronikl do kostela v Charlestonu v americkém státě Jižní Karolína a zahájil palbu. Podle šéfa místní policie zabil devět lidí. Jednadvacetiletého útočníka Dylanna Roofa ve čtvrtek dopadla policie.

Střelba se z kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu ozvala kolem 21. hodiny místního času (čtvrtek 3:00 SELČ). Starosta města Joe Riley uvedl, že osm lidí zemřelo přímo v kostele. Dva lidé byli z kostela převezeni do nemocnice, přičemž jeden z nich svým zraněním podlehl. Dva další střelbu přežili bez zranění.

Rasové nepokoje v USA

Rasová otázka se ve Spojených státech dostala v posledním roce do popředí společenské debaty po několika incidentech, při nichž bělošští policisté zabili neozbrojené černochy. Zvláště zastřelení Michaela Browna v missourském Fergusonu, udušení Erica Garnera v New Yorku a smrt Freddieho Graye, kterého baltimorští policisté vážně zranili a neposkytli mu pomoc, vyvolaly rozsáhlé demonstrace. Právě zastřelený jihokarolínský senátor Pinckney byl jedním z politiků, kteří usilovali o rovnoprávný přístup policie ke všem lidem a podpořil návrh zákona, podle něhož musí policisté natáčet své zásahy na kameru.

Mezi mrtvými je podle agentury Reuters šest žen a tři muži. Všechny mrtvé se ještě nepodařilo identifikovat. Mezi oběťmi je zřejmě také 41letý pastor kostela a člen Senátu Jižní Karolíny Clementa Pinckney a jeho kolega Kent Williams.

Podle šéfa místní policie Gregory Mullena je ze záběrů bezpečnostních kamer patrné, že muž vešel do kostela téměř hodinu před tím, než byla hlášena střelba. V kostele, který v Charlestonu stojí od roku 1816, se jako každou středu večer konalo studium Bible. Kostel navštěvují převážně Afroameričané. „Je to opravdu hrozné,“ těžko hledal slova místní pastor Thomas Dixon.

Podle svědkyně citované místním listem The Post and Courier se útočník v kostele na chvíli posadil, načež vstal a začal střílet. Ženě údajně řekl, že ji nechá žít, aby mohla vyprávět, co se stalo. Policie později potvrdila, že pachatel byl v kostele hodinu, než začal pálit. 

Útočník, kterého policie později identifikovala jako 21letého Dylanna Roofa, byl několik hodin na útěku. Strážci zákona ho dopadli ve čtvrtek večer SELČ. Střelec byl dopaden na upozornění obyvatel, byl zadržen v automobilu ve městě Shelby a zatčení se nevzpíra. Podle médií byl Roof v minulosti trestán, pistoli prý dostal od otce k narozeninám.

Masakr zasáhl i prezidentskou kampaň

Do pátrání po Roofovi policie nasadila i helikoptéry. Televizní kamery v jednu chvíli zachytily policisty, jak odvádějí muže odpovídajícího popisu střelce do vazby, policie však později oznámila, že po pachateli stále pátrá. Starosta Charlestonu také během pátrání nabídl finanční odměnu za informace, které umožní střelce dopadnout. „Vstoupit do kostela a zastřelit někoho je akt čisté nenávisti,“ dodal.

Policie uvedla, že útok přežili tři lidé. Svědek, s kterým hovořila CNN, však uvedl, že viděl skupinu čtyřiceti lidí, kteří byli vyváděni policisty. 

„Je to nevysvětlitelné. Je to nepochopitelný a neodpustitelný čin... Jediný důvod, proč někdo jde do kostela a zastřelí modlící se lidi, je nenávist,“ citoval list USA Today Rileyho.

Obama k útoku

Americký prezident Barack Obama po krvavém incidentu v Charlestonu znovu vyzval k debatě o střelných zbraních v USA. Prezident si posteskl, že prohlášení podobná čtvrtečnímu musí vydávat až příliš často. "Nevinní lidé byli znovu zabiti, protože kdosi, kdo chtěl způsobit bolest, neváhal vzít do ruky zbraň," řekl Obama. "Nechť je jasno: Musíme připustit, že násilnosti tohoto typu se v jiných vyspělých zemích nedějí," dodal. Americká společnost podle něj jako celek musí změnit způsob, jakým o násilném použití zbraní smýšlí.

S rasovým motivem souhlasí i šéf místní policie. „Opravdu věřím, že šlo o čin z nenávisti,“ řekl Gregory Mullen. „Je to tragédie, kterou by žádná komunita neměla zažít. Je to nesmyslné. Je nepochopitelné, že někdo jde do kostela, kde se lidé modlí a vezme jim životy,“ dodal. Jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová vyzvala občany, aby se „za oběti tohoto nepochopitelného zločinu pomodlili“.

Také kandidátka demokratů Hillary Clintonová, která byla v rámci své kampaně v Charlestonu ve středu, na střelbu reagovala na Twitteru: „Hrozné zprávy z Charlestonu - mé myšlenky a modlitby jsou s vámi se všemi.“Na střelbu reagoval i republikánský kandidát na prezidenta Jeb Bush, který se podle CBC News měl ve čtvrtek zastavit v Charlestonu se svou předvolební kampaní, v důsledku tragédie v kostele však svou cestu zrušil. V prohlášení uvedl, že se modlí za oběti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video