Zázrak na 24 metrech čtverečních. Stačila drobnost a byt je dokonalý

  • 69
Nový koncept bydlení zvaný Zoku dokázal, že se bez problémů dá bydlet bez neustálého rozkládání, sklápění a posouvání nábytku. Chytré řešení navrhlo architektonické studio Concrete. První bydlení hotelového typu vzniká v Amsterdamu.

Zakladatelé netradičního hotelu Hans Meyer a Marc Jongerius snili o dlouhodobém ubytování, které by připomínalo domácí prostředí, ve kterém se budou hosté cítit pohodlně. Vybídli zkušené amsterdamské architektonické studio Concrete, aby připravilo návrhy na příjemné hotelové bydlení.

V bývalé kancelářské budově v Amsterdamu tak vzniká první unikátní Zoku hotel na světě. Ačkoliv jsou jeho loftové pokoje malé co do metrů čtverečních, dojmem stísněnosti na návštěvníky rozhodně nepůsobí. O skvělé designové nápady a propracované detaily v nich také není nouze.

Lofty jsou ve třech základních rozměrech: nejmenší má pouhých 24 metrů čtverečních, prostřední má o osm metrů čtverečních více a největší disponuje 41 metry čtverečními.

Zoku lofty jsou ideálním hnízdem pro moderní generaci digitálních nomádů - mladé profesionály, kteří mohou pracovat z kteréhokoliv místa na světě, protože si na živobytí vydělávají především díky internetu. 

Milují nezávislé cestování, ale vzhledem ke svému povolání a potřebě být takřka nonstop připojeni na síť vyhledávají praktické bydlení, které jim nabízí zároveň komfortní prostor pro práci.

Zoku lofty jsou nejen útočištěm na pár nocí v cizím městě, mohou se snadno stát přechodným domovem na několik týdnů či měsíců. Minimální délka pobytu je pět dní, pokud se chystáte pobýt jedinou noc, hotel nabízí i běžné pokoje.

Inspirace pro garsonku

Blízkost, pospolitost a domáckost, ke které hotel nepřímo vybízí, se zrcadlí i v samotném názvu hotelu. Zoku je japonský výraz pro rodinu, kmen nebo klan. Název Zoku stál na samém začátku stavebních prací, které aktuálně trvají už pět měsíců.

Architektonické kanceláři Concrete pomohl i při sestavování návrhů, jak by měl nový prostor vypadat. Zvolili bytelné konstrukce, poctivé materiály, oku i duši lahodící barevné kombinace. 

Vertikální i horizontální dělení místnosti maximálně využívá prostor. Dokonale a efektivně zpracovaný interiér ukazuje, že i na ploše 24 metrů čtverečních lze vybudovat plnohodnotný a krásný domov, který je skvělou inspirací pro malé garsoniéry.

Spaní je umístěno na pódiu s úložnými prostorami a zabudovanou pracovnou.

Spaní je umístěno na pódiu s úložnými prostorami a zabudovanou pracovnou. Do postele ale není nutné šplhat po strmém žebříku, vede do ní pohodlné výsuvné schodiště. V kuchyňské lince se našlo místo pro indukční sporák, mikrovlnou troubu, kávovar, lednici a myčku.

Koupelna se sprchovým koutem je v boxu mezi kuchyňkou a zádveřím. Pod lůžkem jsou úložné prostory doplněné o skrytou pracovnu. Srdcem mikrobytu je obývací část s pohovkou a jídelní kout.

Skandinávií inspirovaný prostý design v umírněné barevnosti je doplněný o přírodní dřevo na lamelách, které vymezují prostor ložnice, a přírodní kůži, ze které jsou vyrobena madla na všech skříních.

Chladný podtón bambusové podlahy určil i odstíny potahových látek sedacího nábytku nebo závěsů. Většina nábytku byla vyrobena na míru, a to i v případě dvousedačky od dánské značky Muuto, která oblíbený model Rest upravila speciálně pro Zoku. Židle, svítidla a doplňky dodala stejná firma. Velká okna jsou vybavena zatemňovacími závěsy. Hravým nápadem jsou klasické dřevěné kruhy. Nad počítačem sedící digitální nomádi si na kruzích mohou protáhnout ztuhlá záda. 

Pod lůžkem jsou úložné prostory a skrytá pracovna.

Moderní sídliště pro 133 nomádů

V Amsterdamském Zoku si hosté zatím mohou rezervovat pokoje, ubytovat se budou moci od letošního podzimu. Nový hotel má celkem 133 unikátních loftů. I další pobočky hotelu budou vznikat zatím jen ve velkých metropolích, jako je Berlín, Paříž, Hamburk, Barcelona, Vídeň nebo Kodaň. Tedy ve městech, která mladé a ambiciózní digitální nomády přitahují.

Zoku dokonce vybízí i k otevření dalších poboček specifického hotelu v rámci franchizového programu. Cena za přespání v nejmenším z loftů stojí v přepočtu necelé čtyři tisíce korun za noc, při delším pobytu se ale částka významně snižuje.

Zoku ovšem nabízí kromě běžných hotelových služeb i vše možné, o čem digitální nomád sní: zapůjčení kancelářského vybavení, tisk a vázání dokumentů či pronájmy flipchartů a projektorů, ale třeba i pronájem jízdního kola. Hotel na svém webu uvádí, že umí vyhovět úplně ve všem: dle vkusu a přání hosta vyzdobí třeba i zdi pokoje vybranými uměleckými dílky a grafikami.

, pro iDNES.cz