VIDEO: Sběratel skládá maketu válečné stíhačky, která hrála ve filmu

  • 3
Sběratel válečné techniky a letadel Karel Tarantík ve Zruči u Plzně vrací v posledních týdnech tvář americké stíhačce z druhé světové války Curtiss P40 Warhawk. Je to maketa letadla, kterou vytvořili filmaři pro válečný film Red Tails. Ten se točil i v Česku.

„Když k nám přijdou letečtí fajnšmekři, říkají, že je to jedno z nejlepších letadel, na jaké se můžou podívat. Jenže tenhle stroj nikdy nebyl ve vzduchu. Nejen kvůli tomu, že nemá přidělaná křídla zpátky k trupu. Je to maketa letadla vytvořená filmaři pro válečný film Red Tails,“ říká Karel Tarantík o historickém stroji zvaném válečný jestřáb.

Přes zimu se synem Milošem vyráběli pro tuhle maketu novou kabinu podle dochovaných snímků, aby co nejvíce odpovídala realitě.

„Vyvztekali jsme se při její výrobě. Když jsme maketu koupili, byla ještě přemalovaná na německé letadlo, na směrovce byl i hákový kříž. Štítek kabiny byl z další legendární stíhačky Mustang a vypadá to, že zrovna tenhle stroj sloužil pro natáčení požáru i s figurínou. I na tom trupu bylo vidět, že je opálený, celý popraskaný. Ale jinak je to věrná maketa skutečného letadla. Formu museli dělat podle existujícího stroje, protože třeba na křídlech jsou otisky nýtů. Takhle detailně by to nikdo nevymodeloval,“ soudí Tarantík starší.

Historické letouny Curtiss P40 Warhawk ve skvělém stavu ještě dnes díky nadšeným sběratelům křižují při různých akcích oblohu po celém světě.

Pro většinu z nich je typická namalovaná žraločí tlama s ostrými zuby na krytu chladiče motoru. Tohle poznávací znamení je na počest slavné peruti létajících tygrů. To byli Američané, kteří bojovali společně s Číňany proti Japoncům.

„Drželi jsme se historie tohoto typu letounu a pilotů, kteří v Číně létali. Ti tam byli vlastně tajně už v době, než USA vstoupily do války, a na letadlech nemohli mít americké znaky. Jakmile Amerika vstoupila do války, ty samé letky si tam za tygra daly americký znak. Studoval jsem to. Bylo mi totiž divné, že někde je jen čínský znak, což vypadá jako sluníčko, a má je na spodní straně křídel, na některých je americký,“ vysvětluje Karel Tarantík.

Curtiss P40 Warhawk poprvé vzlétl v roce 1938. Byla to jednomotorová stíhačka, kterých bylo vyrobeno do roku 1944 v různých modifikacích bezmála 14 tisíc kusů. Používalo je i válečné letectvo Velké Británie. V něm byly stroje označené jako Tomahawk a Kittyhawk.