VIDEO: Číslo 5 ještě žije. Přijelo na pražský Robotický den

  • 0
Robot Artík, alias Číslo 5, byl hvězdou letošního Robotického dne, ale stejnou pozornost zasloužily další, méně nápadné exponáty. Paleta modulů Arduino, kapesní Ozorobot, programování pro 3D tiskárnu i soutěžní dráhy pro robotická klání.

Robotický den už podvanácté pořádala Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy v Praze. „To není žádná uzavřená akce, může přijít kdokoliv, kdo se zabývá stavbou robotů a chce ukázat svoje dílo,“ říká jeden z pořadatelů David Obržálek, vyučující na fakultě.

Od toho se odvíjejí i účastníci dne. „Zhruba polovina jsou středoškoláci, čtvrtina děti ze základních škol, zbytek dospělí,“ vypočítává Obdržálek.

Když procházíte expozicí, která se konala v Kongresovém paláci, zaznamenáváte i zajímavé osudy jednotlivých vystavujících. Například Ondřej Staněk měl stavbu robotů jako koníčka a fascinovalo ho, jak autonomně dokážou sledovat čáru. Během let se vypracoval tak, že dokázal vtěsnat robota do krabičky od zápalek a v tomto momentě si ho všimli lidé ze Spojených států a nabídli mu, aby vyvinul software pro jejich výukového robůtka Ozobota. Takže teď už má na vizitce adresu Redondo Beach (u Los Angeles), ač teprve letos končí na vysoké.

Hvězdou dne je Číslo 5, v civilu Artík. Dokáže mluvit (podívejte se na video), počítat, reagovat na pozdravy, řekne, jak se má, jaké bude počasí nebo vyhledá informace na internetu.

„Když jsme ho stavěli, chtěli jsme ukázat, jak se změnila doba od časů, kdy ho sestrojili filmaři. Tehdy to byl robůtek na dálkové ovládání, dnes už se dokáže pohybovat nezávisle,“ říká jeden ze spolutvůrců Martin Čermák. Kdysi ho stavěli s kolegou Luďkem Fedurcou jako součást diplomky a věnovali ho odborné škole ve Štětí. 

Na Robotický den se s ním vypravili, aby ukázali, že programování může být zábavné. „Ale nedívejte se moc na mechaniku. My jsme spíš informatici, cokoliv spojeného s mechanickými díly jsme se museli učit za pochodu,“ upozorňuje Fedurca.

Mezi další nadšence patří i Tomáš Jukin. Dnes se živí tím, že vyvíjí aplikace pro počítače i mobily a prodává moduly Arduina. Právě „zatkl“ skupinku rodičů s dětmi a vysvětluje, jak s malými a levnými „počítači“ mohou programovat velké věci. 

Malé děti fascinovaně koukají na robota a jeho ruce, ale mnozí tatínkové už uvažují, jak by si mohli sami doma zautomatizovat domácnost. Mnozí z nich se s podobnými moduly setkávají prvně v životě. „Ostatně já jim také jen závidím, jaké mají teď možnosti, to jsme zamlada opravdu neměli,“ komentuje pořadatel David Obdržálek.