Novozélandské ragbyové hvězdy v Plzni předvedly maorský tanec

  • 1
Ragbyový tým New Zealand Ambassador´s XV patří mezi elitu tohoto sportu. K Novozélanďanům neodmyslitelně patří bojový tanec Maorů – haka. V neděli tanec předvedli v Plzni na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Sledovaly je asi dvě stovky diváků.

Hráči na nádvoří nejznámějšího českého pivovaru vytvořili opravdu přátelskou atmosféru. Možná to bylo i tím, že před vystoupením absolvovali prohlídku Plzeňského Prazdroje s neodmyslitelnou ochutnávkou zlatavého moku.

Asi polovina hráčů si kvůli horku před vystoupením sundala trička. Poté se sportovní hvězdy s příznivci ochotně fotili. Nejdříve se nechali vyfotit samostatně, pak pozvali zájemce do party, aby mohla vzniknout i společná fota s hráči do rodinných alb.

„Martínku, běž se klidně vyfotit, neboj se,“ vyzývala svého synka aktivní maminka. Mezi fotícími byly i zhruba dvě desítky japonských turistů, kteří jsou v pivovaru častými hosty. Přijeli na pivo nebo na prohlídku Prazdroje a příjemným překvapením byly novozélandští urostlí ragbisté. 

Tanec má zastrašit nepřítele

Začátkem samotného tance haka je sdružení hráčů do hloučku provázené charakteristickými výkřiky.

Následuje rozestoupení do několika řad rovněž provázené křikem hráčů v řeči Maorů. Významem tance bylo dodání odvahy tanečníkům a zastrašení nepřítele. Tanec je stále populární díky pravidelnému předvádění před začátkem každého mezinárodního zápasu.

Známí hráči ragby do Plzně zavítali u příležitosti výstavy obrazů slavného českého portrétisty Gottfrieda Lindauera. Ten odešel v roce 1874 na Nový Zéland a vytvořil tam unikátní kolekci portrétů maorských obyvatel, která je od té doby považována za součást tamního národního kulturního dědictví.

Samotný Lindauer tam patří mezi nejpopulárnější malíře koloniálního období. Západočeská galerie představuje na výstavě s názvem Gottfried Lindauer celkem 44 portrétů Maorů. Obrazy byly exkluzivně zapůjčeny z Auckland Art Gallery.

Výstavu doplňují i díla vzniklá na českém území před malířovým odchodem do zámoří. K vidění jsou například portréty plzeňských měšťanů. Výstava, na kterou do výstavní síně Masné krámy zavítali i ragbisté, v Plzni potrvá do 20. září.