Islámský stát zveřejnil video, kterým se snaží nalákat bojovníky z Balkánu.

Islámský stát zveřejnil video, kterým se snaží nalákat bojovníky z Balkánu. | foto: al-Haját

Zabíjejte, kde to jde. Náboráři Islámského státu se zaměřili na Balkán

  • 549
Islámský stát zveřejnil náborové video, jímž se snaží oslovit muslimy na Balkáně. V krátkém filmu představuje vlastní výklad historie, podle nějž jsou muslimové v Evropě utlačováni a potupě uniknou jedině tím, že se připojí k džihádistům. V Iráku a Sýrii balkánské muslimy čeká život v bezpečí a blahobytu, tvrdí islamisté.

Video pojmenované „Čest v džihádu“ se na sociálních sítích objevilo 4. června, zřejmě je však už několik měsíců staré. Mirza Haklaj z Černé hory, který na něm vystupuje, totiž zřejmě zahynul už v únoru, píše Rádio Svobodná Evropa.

Islámský stát je svou bohatou produkcí videí známý, mimo jiné často vytváří i náborová videa zaměřená na konkrétní stát či oblast. Balkán však dosud zůstával zdánlivě stranou jeho zájmu. „Dosud jsme se nesetkali se zprávou zacílenou na Balkán,“ říká Ebi Spahiu, expert na muslimské extremisty z Albánského institutu pro mezinárodní otázky. 

Zhruba pětadvacetiminutový film představuje svébytný výklad balkánské historie, podle nějž byli muslimové v Evropě porobeni „bezvěrci“ a svou důstojnost mohou získat zpět jedině v řadách Islámského státu.

NATO chtělo islám vymýtit, tvrdí radikálové

První světovou válku, jež měla mimo jiné za následek rozpad Osmanské říše, film označuje za „globální útok národů bezvěrců proti islámu“ s cílem vytvořit národní státy na území, které dosud muslimům patřilo.

Po druhé světové válce Balkán zahalila „atmosféra ponížení“, která nezmizela ani po konci studené války. Tehdy totiž bosenské muslimy „oklamal koncept demokracie“, zatímco tamní džihádisty zradili světští vůdci.

OSN a NATO se podle radikálů v devadesátých letech dokonce pokoušela vymýtit islám z Balkánu a zabila přitom „tisíce a tisíce“ muslimů. Bosenští mudžahedínové však společně s bojovníky ze zahraničí dokázali „křižáky“ vyhnat, tvrdí vypravěč.

Pozn.: Pokud se vám video nezobrazuje, nejdete ho pod tímto linkem.

Nastražte bomby a do jídla dejte jed

Ponížení může zvrátit jedině hidžra, tedy odchod bojovníků na území ovládané Islámským státem. Tam prý mohou bojovníci i s rodinami žít bezpečně a důstojně. „Mnoho z vás si stěžuje, že si nemohou nechat narůst plnovous nebo nosit nikáb. Teď je vaše šance, podnikněte hidžru,“ vyzývá balkánské muslimy bosenský příslušník Islámského státu Saláhuddín al-Bosní.

Ty, kdo nemohou emigrovat, video nabádá k teroristickým útokům na Balkáně. „Bojujte s nimi. Pokud můžete, nastražte bomby pod jejich auta, do jejich domů. Pokud můžete, dejte jim jed do pití, do jídla, nechte je zemřít. Zabíjejte je všude, kde to jde. V Bosně, Srbsku, Sandžaku (historické území, v Srbsku a Černé hoře, pozn. red.). Dokážete to, Alláh vám pomůže,“ pokračuje al-Bosní. 

Islámský stát

„Přichází temné dny,“ varuje vlády Kosova, Albánie a Makedonie kosovský bojovník zvaný abú Mukatil al-Kosoví. „Budete terorizováni. Zasejeme do vás strach. Přijdeme za vámi s výbušnými pásy. Uděláme vám to, co jsme už dokázali v Iráku.“ 

Největší nebezpečí hrozí Bosně a Kosovu

Podle ministra vnitra Nebojši Stefanoviće srbské tajné služby video nepřekvapilo, policie naopak již dříve varovala před radikalizací zejména mladých lidí. „Situaci sledujeme, činíme potřebná opatření a naše tajné služby vývoj denně monitorují,“ citoval jej server InSerbia.

V Srbsku, kde muslimové tvoří jen asi dvě procenta obyvatelstva, je však riziko poměrně malé. Do Iráku a Sýrie odsud odešlo jen zhruba 25 lidí, píše Balkan Insight. Nejvíce ohrožené jsou naopak Kosovo a Bosna a Hercegovina. 

„Ve srovnání s Černou horou, Srbskem a Makedonií je na tom z hlediska bezpečnosti Bosna a Kosovo podobně,“ uvedl bosenský bezpečnostní expert Denis Hadžović. „Dostupné informace o tom, kolik lidí z Bosny odešlo na bojiště nebo jsou na ně nějak vázáni, mluví o 150 až 350 lidech. Také máme starší informace od šéfa tajné služby, že pro naši zemi představují teroristickou hrozbu zhruba tři tisíce lidí.“

Propagandisté Islámského státu využívají různé cesty, jak zaujmout. V únoru například zveřejnili „reportáž“ se zajatým novinářem:

22. března 2015

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue