Jak si gorilí kluk Nuru osahával nový hlavolam. Zvědavost zvítězila

  • 0
Dřevěný válec s navrtanými otvory různých průměrů a hloubek, překrytými několika prstenci z novodurové trubky. To je základ hlavolamu, který pražská zoo používá k zabavení a rozvoji dovedností chovaných lidoopů už řadu let. Nyní se po odmlce u goril opět objevil.

„Možná bych to ani neoznačoval za hlavolam, protože naše gorily si s ním hlavu opravdu nelámou. V současné podobě je na ně moc jednoduchý. Jednou si ho prohlédnou a pak už jdou na jistotu,“ konstatuje kurátor primátů Vít Lukáš s tím, že hlavolam na stejném principu mají v Zoo Praha i orangutani (ti už jsou zase k vidění ve venkovní expozici, viz video z loňského léta zde).

Protože Richard, samice i mladý sameček Kiburi tento hlavolam už znají, dlouho nad ním nehloubali, když jim ho zhruba před dvěma týdny chovatelé opět nainstalovali do expozice a naplnili dobrotami - především pokrájenými kousky ovoce a zeleniny.

Některá sousta přitom gorily musí z otvorů dostávat silou, protože jsou dovnitř doslova natlačená. To je občas nutí pomoci si třeba nástrojem v podobě ulomeného klacíku (o tom, jak si gorily umí vyrobit i příbor, více zde).

I když se Kiburi snažil, aby byl u lákavého staronového válce první, Richard ho vyhnal a většinu obsahu z něj rychle vybral sám, jak se ostatně dalo očekávat.

Když se posléze dostal blíž k hlavolamu odvážný dvouapůlletý sameček Nuru, který se s ním setkal poprvé, bylo evidentní, že bojuje s obavami z neznámého a zvědavostí současně. Nicméně se snažil si hlavolam osahat a vydobýt z něj, co se dá. 

Běh pro gorily již 20. června

Účastí v 6. ročníku již tradičního Běhu pro gorily (registrace zde) v sobotu 20. června 2015 můžete podpořit ochranu goril ve volné přírodě. Příjemné je, že běžet vás nikdo nenutí, akci lze pojmout i jako rodinný výlet s dětmi či procházku s přáteli nebo se psem. Vylosovaný výherce získá zájezd do Afriky.

Kromě Kijivu se u hlavolamu posléze vystřídaly také všechny samice včetně Bikiry, která se obvykle k novým věcem mezi prvními zrovna nehrne (vysvětlení, proč se samice Bikira obvykle chová úplně jinak než ostatní, najdete zde). 

Proto se také chovatelé rozhodli, že budou gorilám tento hlavolam postupně vylepšovat a ztěžovat, aby se měly s čím potýkat a nad čím přemýšlet. „Nejenže chceme prohloubit otvory, aby šly dobroty natlačit víc do hloubky. Přidáme pravděpodobně i další vrstvu novodurových prstenců, do kterých vyřízneme otvory různých tvarů a velikostí. Gorilám se pak podaří vydolovat žrádlo jen v případě, že dokáží napasovat příslušné otvory na sebe,“ prozrazuje kurátor, co s chovateli na gorily chystají.