VIDEO: Nemá kostru, přesto kráčí po dvou po mořském dně a vláčí kokos

  • 21
Úžasné video chobotnice kráčející po mořském dně s rozevřenou kokosovou skořápkou v chapadlech natočil letos v dubnu potápěč u indonéského ostrova Lembeh. Její „chůze“ po mořském dně, navíc s „plnýma rukama“, je naprosto fascinující. Trochu připomíná matku obtěžkanou nákupy pro rodinu.

Jde o chobotnici, která oficiálně české jméno nemá, některé zdroje ji ovšem uvádějí jako chobotnici žilkovanou (Amphioctopus marginatus). Každopádně jde o druh, který umí používat kokosové skořápky a mušle na maskování svého měkkého těla. Potápěč, kterému se podařilo jednu z těchto chobotnic zachytit na kameru, jich viděl víc. Překvapilo ho, jak se umějí vynořit z písku a do kokosu se rychle schovat, než je odnese mořský proud.

Podle zooložky Lucie Juřičkové z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze tato šikovná krasavice patří mezi pravé chobotnice, které mají osm ramen. Umožňují jim plazení či plavání, obvykle je využívají i ke stavbě úkrytů.

„Tento konkrétní druh se ale proslavil - dokonce v prestižním časopise Science - de facto bipední chůzí. Je to proto, že zřejmě často vláčí skořápky kokosových ořechů, do kterých se s oblibou schovává, respektive se jimi maskuje. Na pohyb už jí potom nezbudou další ramena, takže se zřejmě naučila takto neobvykle „chodit“,“ komentuje video, které je naprosto fascinující i pro laiky, nadšená malakoložka.

Vyzdvihuje přitom, že uvnitř ramen nemá chobotnice žádnou kostru a její tělo je zcela měkké - patří mezi měkkýše. „Ramena tedy musí k chůzi vyztužit tak, že do nich natlakuje krev. „Na souši by to nefungovalo, ale ve vodním prostředí je takový pohyb možný a je to další pěkná ukázka univerzálního využití ramen hlavonožců. Vzhledem k tomu, že jsou to bezesporu nejinteligentnější bezobratlí živočichové, působí takové chování o to zajímavěji,“ uzavírá nad videem Juřičková.

Poznejte naše bezobratlé v botanické Na Slupi

Zajímaví zdaleka nejsou jen mořští bezobratlí, v tomto případě hlavonožci. I u nás žije řada fascinujících bezobratlých tvorů. Entomologům z Přírodovědecké fakulty UK už se jich podařilo nachytat více než 250 druhů (toto číslo se každým dnem mění) a vystavují je v rámci Velké výstavy bezobratlých v obřím stanu na půdě své botanické zahrady až do neděle 14. června 2015.

Na Velkou výstavu bezobratlých v Botanické zahradě PřF UK v Praze Na Slupi zve...
Jantarka a motolice: vývojové stadium sporocysty parazitické motolice rodu
Mravenec druhu Formica fusca hlídá kolonii mšic. Tito mravenci žijí se mšicemi...
V průběhu vegetační sezony přecházejí mšice k partenogenetickému rozmnožování...

Expozice je otevřena v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty v ulici Na Slupi na Praze 2, denně od 10 do 18 hodin (poslední den výstavy do 16 hodin), děti do 6 let mají vstup volný. Školní skupiny, které si návštěvu rezervují v Katalogu pro učitele na webu Přírodovědci.cz, mají vstup zdarma (více zde).

Rady, jak přilákat na svoji zahradu více broučků a motýlů, najdete zde.

Výstava má také svůj facebookový profil, kde najdete aktuality i soutěže.