Tampa otočila vývoj finále Stanley Cupu, gólem k tomu přispěl i Palát

• 34
Hokejisté Tampy Bay dokázali podruhé za sebou porazit Chicago a ujali se vedení ve finálové sérii 2:1 na zápasy. Na posledním výsledku 3:2 pro Lightning, o kterém v 57. minutě rozhodl centr Cedric Paquette, se jedním gólem v dresu vítězů podílel také český útočník Ondřej Palát.

Jednou z největších neznámých před třetím pokračováním finále Stanley Cupu 2015 bylo, kdo nastoupí v brance Tampy Bay.

Připraven byl teprve 20letý mladík Andrej Vasilevskij, jenž už dochytal utkání číslo dvě po odstoupení zraněného Bena Bishopa. Přednost však nakonec dostala tradiční jednička Lightning. Na pohybech Bishopa však bylo jasně patrné, že není zcela fit. Přesto dokázal pochytat 36 puků a zcela právem byl zvolen mezi tři hvězdy duelu.

ROZCVIČKA. Brankář Tampy Bay Ben Bishop se navzdory zdravotním problémům chystá na třetí finále Stanley Cupu.

PŘIPRAVEN. Brankář Tampy Bay Ben Bishop čelí šanci Chicaga, Antoine Vermette však v nájezdu neuspěl.

Zámořští novináři před jeho výkon postavili pouze bojovníka v domácím dresu Mariána Hossu, jenž asistoval u obou branek Chicaga, a podle očekávání střelce rozdílové branky z 57. minuty Cedrica Paquetta.

Skóre otevřeli hosté, úvodní převahu mělo ale Chicago

Také ve třetím finále se do vedení jako první dostala Tampa Bay. Běžela 6. minuta utkání, když se díky skvělému pasu obránce Victora Hedmana dostal do šance Ryan Callahan. Z útočné modré čáry si nabruslil do pravého kruhu a tvrdou ranou trefil prostor nad lapačkou Coreyho Crawforda.

SMUTNÝ POHLED. Brankář Chicaga Corey Crawford se jen ohlédl za pukem, který skončil v síti.

Střelecky aktivnější Chicago bylo poprvé blízko vyrovnání v 9. minutě, kdy Marián Hossa nedokázal dostat puk do již zcela odkryté brány Bena Bishopa. Změnu skóre nepřinesla ani následná hra ve čtyřech na obou stranách po souběžném vyloučení Brandona Saada s Braydonem Coburnem.

Hostující zadák Coburn se provinil faulem i v 13. minutě a z přesilovky již Blackhawks vytěžili vytoužené a dle obrazu hry i zasloužené vyrovnání. Od modré čáry se z pozice obránce prosadil tvrdou střelou na Bishopovu lapačku Brad Richards. Poměr střel po zahajovacím dějství byl 19:7 pro Chicago.

Tampa v prostředním dějství srovnala počet střel

Hned po 30 vteřinách hry ve druhém dějství se do velké příležitosti dostali Lightning. Z hranice brankoviště dorážel obránce Anton Strälman, puk se však za zády již překonaného Crawforda odrazil od levé tyče. V 26. minutě naopak na druhé straně zahrozil Antoine Vermette. Střelec vítězné branky zahajovacího duelu najížděl sám na Bishopa, k lepšímu zakončení mu ovšem chyběla rychlost a pokusem mezi betony nepochodil.

V 29. minutě Nikita Kučerov podrazil Johnnyho Oduyu a putoval na trestnou lavici. Chicago z přesilovky nevytěžilo žádnou velkou šanci a naopak čelilo nájezdu Kučerova po jeho návratu do hry. Gólman Crawford se však zaskvěl.

V závěru třetiny sehrála podstatnou roli série vyloučení, díky které si Tampa zahrála dlouhou přesilovku 5 na 3. Na trestné lavici se sešli Bryan Bickell a Brandon Saad. Druhý jmenovaný se provinil faulem na brankáře Bishopa, jenž si po kontaktu poležel na ledové ploše a domácí střídačka verdikt sudích těžko rozdýchávala. I přes řadu střel na Crawforda, jenž ve druhé dvacetiminutovce předvedl celkově 17 zásahů, se ale skóre nezměnilo.

Paquette v 57. minutě umlčel United Centre

V 45. minutě Chicago zamklo hosty v obranném pásmu a po velkém tlaku se ujalo vedení. Z prostoru mezi kruhy překonal Bishopa útočník Saad. Druhou asistenci v zápase si připsal aktivní Hossa. V době, kdy hlasatel v bouřlivé atmosféře arény United Center, oznamoval jméno střelce však udeřilo i na druhé straně. O pouhých 13 vteřin hry později totiž vyrovnal díky důrazu na brankovišti Ondřej Palát. Pro českého útočníka to byl premiérový finálový bod a za stavu 2:2 se začínalo od znova.

V ŠANCI. Ondřej Palát se snaří procpat puk za záda brankáře Chicaga Coreyho...
GÓLOVÁ SITUACE. Ondřej Palát překonává brankáře Chicaga Coreyho Crawforda.
GÓLOVÝ POSEL. Ondřej Palát právě pomohl v play-off Tampě další brankou.
ŠŤASTNÝ STŘELEC. Ondřej Palát (uprostřed) se raduje z gólu se svými parťáky z...

V 47. minutě nebezpečně pálil hostující kapitán Steven Stamkos a krátce na to se do brejku dostal pro změnu Cedric Paquette, skvělým zákrokem mu však znemožnil zakončit obránce Van Riemsdyk. V době, kdy už většina diváků vyhlížela prodloužení, se do další šance dostal Paquette a tentokrát již byl úspěšný.

Velký podíl na třetí trefě Tampy měl obránce Hedman, jenž v 57. minutě zatáhl puk do útočného pásma a z levé strany našel najetého Paquetta - 3:2 pro hosty. Ze závěrečného tlaku umocněného odvoláním brankáře Crawforda už Chicago na vyrovnání nedosáhlo a tak se Tampa po druhém triumfu v řadě ujala vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Finále Stanley Cupu, 3. zápas:

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
15. B. Richards (Hossa, Shaw), 45. Saad (Hossa, Keith) - 6. Callahan (Hedman, Brown), 45. Palát (Kučerov, Johnson), 57. Paquette (Hedman, Callahan). Rozhodčí: Pollock, McCauley - Amell, Murphy. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 38:32. Diváci: 22 336. Hvězdy utkání: 1. Paquette (Tampa), 2. Hossa (Chicago), 3. Bishop (Tampa). Stav série: 1:2.

Chicago: Crawford - Keith, Hjalmarsson, Oduya, Seabrook, Cumiskey, Van Riemsdyk - P. Kane, B. Richards, Bickell - Teräväinen, Vermette, Sharp - Hossa, Toews, Saad - Shaw, Krüger, Desjardins. Trenér: Quenneville.

Tampa: Bishop - Hedman, Stralman, Carle, Šustr, Coburn, Garrison, Něstěrov - Stamkos, Filppula, Killorn - Kučerov, Johnson, Palát - Callahan, Boyle, Brown - Paquette, Morrow. Trenér: Cooper.