HTC One M9 je povedený smartphone, prodeje tomu ale neodpovídají | foto: htc.com

HTC se nedaří, analytici bijí na poplach. Akcie firmy zažily strmý pád

  • 41
Někdejší klíčový výrobce chytrých telefonů s Windows Mobile společnost HTC zažívá krušné časy. Prodeje telefonů váznou, tempo produkce aktuálního top modelu se citelně snížila, akcie se propadají a ekonomické oddělení snižuje odhady předpokládaných příjmů. Vyplývá to z informací agentury Reuters.

Pokles příjmů společnosti za uplynulé druhé čtvrtletí roku bude až okolo 30 procent. Původní výhledy mluvily o tržbách až 51 miliard tchajwanských dolarů (36,34 až 40,3 mld. korun), reálné příjmy ale nakonec budou mezi 33 až 36 mld. TWD (26 až 28,44 mld. Kč).

V důsledku těchto odhadů se v pondělí akcie HTC na burze cenných papírů obchodovaly s 10procentním propadem. Je to historicky nejvyšší pokles hodnoty akcie firmy.

Na horších ekonomických výsledcích se podepsala především uvadající poptávka po telefonech vyšší a nejvyšší třídy, na které se HTC zaměřuje. Nepříznivým indikátorem jsou také slabší reálné prodeje v Číně, než vedení firmy očekávalo.

Znepokojivou indicií z posledních týdnů bylo rovněž omezení produkce aktuálního top modelu One M9 o značných 30 procent, jak informoval server DigiTimes (podrobněji zde). Možnou příčinou slabšího zájmu o výborně hodnocený přístroj může být přílišná podobnost s předchozí generací, a také sílící konkurence z Číny, která svoji mnohdy velmi agresivní cenovou politikou trápí všechny tradiční výrobce (více zde).

Nejlepší samsungy, HTC, LG nebo Xperie od Sony sice většinou hardwarově čínské smartphony mírně převyšují, a lepší bývá i jejich dílenské zpracování, rozdíl už to ale není takový, aby kupující byli ochotni za obdobně vybavený smartphone utratit znatelně více peněz.

Tento zkostnatělý přístup tradičních značek včetně HTC kritizuje analytik společnosti CIMB Securities se sídlem v Taj-peji Wanli Wang. Říká, že k silným prodejům už nestačí vyrábět hardwarově špičkové telefony.

Podle jeho odhadů aktuální tržní podíl HTC balancuje někde pod úrovní 2 procent. Před čtyřmi lety přitom firmě patřilo přibližně 11 procent trhu a hodnota akcie byla rovnou 15krát vyšší než dnes.

Vůbec poprvé se společnost do červených čísel propadla ve třetím čtvrtletí roku 2013. Tehdy také opustila desítku největších prodejců smartphonů.

Značka HTC neboduje ani na domovském trhu, kde už v závěru loňského roku nestačila na Apple a Asus a patřila jí tak třetí pozice. Vyplývá to z analýzy agentury IDC.

Změna na postu šéfa firmy lepší zítřky nepřinesla

Koncem března vedení HTC odhlasovalo důležitou personální změnu v nejvyšším managementu, když došlo k výměně dlouholetého šéfa firmy Petera Choue. Toho nahradila zakladatelka společnosti a předsedkyně představenstva Cher Wang.

Lepších výsledků ale zatím firma pod taktovkou nové ředitelky nedosáhla, namísto toho její akcie vytrvale klesají, během posledních čtvrt roku již o 28 procent. Na poslední valné hromadě akcionářů Wang neúspěch vysvětlovala nezvládnutým marketingem.

V posledních měsících HTC spolupracovalo s Robertem Downey Jr., představitelem populárního Iron Mana, ovšem ani hvězda stříbrného plátna nepřiměla uživatele telefony vrcholné řady One nakupovat. Proto byla finančně nákladná spolupráce s hollywoodským hercem ukončena.

22. března 2015

22. března 2015