Luis Enrique, trenér fotbalistů Barcelony, nad hlavami hráčů po vítězném finále...

Luis Enrique, trenér fotbalistů Barcelony, nad hlavami hráčů po vítězném finále Ligy mistrů nad Juventusem | foto: Reuters

Barceloně vrátil trofeje. Ale nevím, zda budu pokračovat, mlžil Enrique

• 2
Berlín (Od našeho zpravodaje) - Ve své první sezoně dovedl fotbalisty Barcelony k vítězství ve španělské lize, domácím poháru a v sobotu večer také k triumfu v Lize mistrů. Přesto ještě nikdo oficiálně nepotvrdil, že trenér Luis Enrique bude ve funkci pokračovat. „Nenuťte mě odpovídat na podobné otázky,“ žádal na tiskové konferenci.

„Teď si chci hlavně užít vítěznou párty, která určitě bude úžasná, ne myslet na budoucnost. Byl to těžký rok a já chci poděkovat všem, kteří se na něm podíleli. A taky těm, kteří mi věřili a před rokem mě do téhle funkce dosadili,“ zdůraznil Enrique po výhře 3:1 nad Juventusem.

A pokračoval: „Pravda je taková, že moje budoucnost je nejistá. Teď můžu jen říct, že stát se může všechno.“

Novináři v tiskovém středisku se v tu chvíli po sobě nechápavě dívali. Enriqueho konec po jediném roce by byl velkým překvapením. Ve své první sezoně vyhrál všechno, co mohl!

Ale i takové případy už fotbal zažil. Třeba Jupp Heynckes skončil před dvěma lety v Bayernu Mnichov také po zisku treble (liga, pohár, Liga mistrů). Tehdy však vedení klubu avizovalo změnu dopředu, navíc úspěšný kouč byl na odchodu do zaslouženého důchodu.

TRENÉR VÍTĚZ Luis Enrique převzal Barcelonu v létě 2014, během sezony vyhrál všechno, co se dalo. Ligu, pohár i Ligu mistrů, na snímku se raduje po vítězném finále nad Juventusem.

Enrique je naopak stále ještě začínající trenér, vždyť je mu jen pětačtyřicet. Námitka, že vítězí jen díky mimořádně kvalitnímu kádru? Loni takřka stejný tým nezískal jedinou trofej. Impulzivní kouč navíc učí Barcelonu záživnější, přímočařejší styl.

„Máme za sebou jednu z nejlepších sezon, které Barcelona ve své historii zažila. Teď je důležité, aby hráči zůstali hladoví. To, co dokázali v minulých letech, je neuvěřitelné!“ přemítal Enrique.

Ten v sobotu při všech gólech svého týmu nadšeně poskakoval u postranní čáry a máchal rukama. A když vypukly oslavy, hráči ho vyhazovali nad hlavy: „Díky, trenére!“

„Ani my zatím nic nevíme,“ prohlásil Andrés Iniesta, jenž bude po odchodu Xaviho novým kapitánem. „Podívejte se, co všechno trenér dokázal během jednoho roku. Proto doufám, že s námi bude pokračovat i další sezoně.“

Už brzy by vedení Barcelony mělo jeho přání splnit a Enriqueho oficiálně oznámit jako trenéra pro následující sezonu. V ní bude katalánské mužstvo bojovat dokonce o šest trofejí - v lize, domácím poháru, Lize mistrů, španělském Superpoháru, evropském Superpoháru a mistrovství světa klubů.

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže, který vzejde z čtveřice Řecko, Gruzie, Kazachstán a Lucembursko.