Roman Prymula | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Šéf vakcinologů: Plošné očkování proti žloutence bych nenařizoval

  • 5
Rodiče se začali řídit nařízením hygieniků, aby děti z Dejvic nechali preventivně očkovat proti žloutence po kauze s kontaminovanou vodou. Ne všichni lékaři jsou však tomuto rozhodnutí nakloněni. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula by sám očkování nenařizoval.

Jak funguje očkování proti žloutence typu A?
Jedná se o neživou očkovací látku, to znamená, že se vytvoří antigenní stimul, který imituje přirozený virus, který se dostává do organismu. Člověk nemůže onemocnět, ale po určité době se u něj vytvoří protilátky. Ta určitá doba k vytvoření protilátek je velmi důležitá. Tato žloutenka má inkubační dobu patnáct až padesát dnů, takže jsme schopni zvednout ty protilátky ještě předtím, než se projeví přirozený virus.

Co vakcína v těle člověka způsobí?
Máte tam v tu chvíli jakousi cizorodou částici, kterou se váš imunitní systém snaží rozpoznat, pokud se už předtím setkal se žloutenkou typu A - buď ji už prodělal, nebo prošla nepozorovaně, nebo byl očkován. Ve všech těchto případech imunitní systém zjistí, že tento virus zná, a okamžitě spustí kaskádu reakcí, kdy tam je spousta různých protilátek a ty jsou schopny virus eliminovat.

Opačný názor

Může dojít k epidemii, hájí rozhodnutí hygieniků lékařka

Co si myslíte o nařízení plošného očkování dětí v Dejvicích?
Opatření je nepochybně preventivní. Je pro mě trochu opatrné, protože tím samozřejmě neriskuji vůbec nic a s vysokou pravděpodobností předejdu jakémukoli problému, na druhou stranu pokud tam nejsou žádné pozitivní vzorky, jako že doposud tam nebyly, tak je otázkou, jestli není zbytečné jít do nějakého plošného povinného režimu.

Podle vás to tedy bylo zbytečné?
Já si osobně myslím, že to riziko je tam malé. Není to jako u povodní, kdy se hygienický stav zhoršil na dlouhou dobu a mohl se vyskytnout onemocnění hepatitidou A sekundárně, to znamená, že já bych asi v tuto chvíli nešel do plošného režimu.

Kdyby to rozhodnutí bylo na vás, nenařídil byste ho?
Já bych ho asi nenařídil, ale na druhou stranu to chápu. Ten člověk, který za to zodpovídá, je v nějaké situaci, kdy existuje škála od vysokého rizika po naprosto minimální riziko, a on se mezi tím musí nějak rozhodnout. Já jeho pohnutky chápu, ale svoje stanovisko mám jiné.

Kdybyste byl v kůži lékaře v Dejvic, kterému volají desítky lidí denně a ptají se, jestli mají s dětmi přijít, co byste jim poradil?
Tak já si myslím, že korektní na tom je, že to je sice povinné, ale úplně povinné to není. Kdo se nechce nechat očkovat, tak nemusí, nebude tam sankce. To rozhodnutí bylo na hraně, ale to, že se rodiče mohou svobodně rozhodnout, je dobré. Pokud rodiče nechtějí, neměl by je lékař nijak nutit.

Jsou podle vás obavy z epidemie oprávněné?
Nemyslím si, že bychom se měli nějak dramaticky obávat. Samozřejmě nejde stoprocentně vyloučit, že by tam mohlo dojít k výskytu nějaké epidemie, ale pro mě by to bylo velmi překvapivé.

Proč?
Pokud ty vzorky byly odebírány reprezentativním způsobem, to znamená ne z jednoho místa, ale z řady míst v systému, a v žádném z nich nebyl tento vzorek pozitivní, proto si myslím, že to riziko je velmi malé.

Může očkování nějakým způsobem dětem ublížit?
Myslím si, že určitě ne, ta vakcína je velice bezpečná a je poměrně užitečná. I u nás se čas od času vyskytne epidemie hepatitidy A, to očkování vydrží doživotně a má téměř stoprocentní účinnost, takže to je kvalitní vakcína.

Proč se očkují pouze děti a ne třeba i senioři?
Situace je taková, že záleží na promořenosti, a my máme velkou promořenost u osob, které prošly obdobím druhé světové války. U mladých osob je promořenost nízká. Vzhledem k tomu, že si nemyslím, že by tam to riziko bylo, tak bych ani je neočkoval.

Seniory už vůbec ne, ani v případě, kdyby to riziko hrozilo. Oni se s hepatitidou v naprosté většině setkali, sedmdesát procent naší populace je imunní. Očkování by tak u nich bylo zbytečné, přirozenou imunitu, kterou se očkováním snažíme navodit, oni už mají.