Texasanovi transplantovali lebku a skalp. Mám víc vlasů, lebedí si

  • 4
Američan James Boysen je první člověk na světě, kterému lékaři transplantovali lebku a kůži na temeni hlavy. Boysen měl po operacích a ozařování v lebce velkou díru. Lékaři z Andersonova onkologického centra v Houstonu transplantaci lebky plánovali více než dva roky.

Pro Jamese Boysena, pětapadesátiletého vývojáře z texaského Austinu, to byla dlouhá a obtížná cesta. Od dětství trpěl cukrovkou, na střední škole se k tomu přidaly problémy s ledvinami, které mu posléze selhaly.

V roce 1992 mu lékaři tranplantovali ledviny a slinivku, tím však Boysenovy zdravotní patálie neskončily. Rozvinula se u něj vzácná forma rakoviny, která postihuje hladké svalstvo pod lebkou.

Kvůli rakovině Boysen podstoupil několik operací a ozařování a po náročné léčbě mu zbyla v lebce velká díra vedoucí přímo do mozku. Protože Boysenovi opět selhávaly ledviny a slinivka, chirurgové mu nyní kromě lebky transplantovali i tyto orgány. Všechny podle Reuters pocházely od stejného dárce.

„Je to mikrochirurgická procedura. Aby kostní a kožní tkáně přežily v novém prostředí, musíte cévy spojit pod mikroskopem velmi malými stehy, jsou dvakrát menší než průměr lidského vlasu,“ vysvětlil plastický chirurg Michael Klebuc.

Zkoordinovat jednotlivé transplantace trvalo déle než dva roky. Operace trvala 15 hodin, pracovalo na ní 12 lékařů a dalších 40 zdravotníků. Mezi nimi byli mikrochirurgové, neurochirurgové a plastičtí chirurgové.

„Ohromuje mě, jak skvěle se cítím, a budu navždy vděčný, že mám další šanci dělat znovu věci, které miluji, a být s lidmi, které miluji,“ řekl Boysen po operaci. Nyní Boysena čeká několik týdnů, během kterých se bude z operace zotavovat.

Transplantace skalpu má pro něj ještě jeden nečekaný přínos. „Tolik vlasů jsem neměl, vypadá to daleko lépe,“ pochvaloval si spokojený Texasan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue