Číňané narovnali loď plnou mrtvých, zuřící pozůstalé střeží policie

  • 19
Čínští záchranáři v pátek obrátili výletní loď, která se v úterý potopila v jihočínské řece Jang-c-ťiang. Chtějí tak urychlit pátrání po stovkách lidí, kteří se stále pohřešují. Ze 460 cestujících se jich dosud zachránilo pouze 14. Prezident Si Ťin-pching slíbil, že katastrofu důkladně prošetří.

Záchranářům se zatím podařilo nalézt jen 103 těl, napsala agentura AP s odvoláním na mluvčího čínského ministerstva dopravy Sü Čcheng-kuanga.

Otočením lodi se záchranné práce na plavidle Východní hvězda začaly soustřeďovat spíše na vyzdvižení mrtvých těl než na nalezení živých. Po náhlém potopení lodi v bouři několik dní přetrvávaly naděje, že by v případných vzduchových kapsách uvnitř plavidla mohl někdo přežít, ty už se ale prakticky rovnají nule.

„Usoudili jsme, že už neexistuje šance, aby někdo přežil, proto můžeme začít pracovat na napřímení lodi,“ řekl podle BBC ve čtvrtek Sü Čcheng-kuang.

Záchranné týmy nyní z lodi odčerpají vodu, aby bylo možné ji dotáhnout ke břehu. Zároveň bude pokračovat vyzvedávání a identifikace těl, řekl Sü na tiskové konferenci. Během obracení lodi natáhli záchranáři po proudu řeky dvě velké sítě. Mají zachytit těla, jež by se při této operaci mohla uvolnit.

Mluvčí ministerstva dopravy uvedl, že státní představitelé ohledně vyšetřování tragédie „nebudou absolutně nic skrývat“. Prezident Si Ťin-pching slíbil, že vyšetřování příčiny katastrofy bude podrobné. Reagoval tak na protesty příbuzných obětí, kteří si stěžují, že o nehodě nemají dostatek informací. 

Příbuzní obětí chtějí vidět jejich těla

Mezi stovkami příbuzných, kteří se shromáždili ve městě Ťien-li, sílí nepokoje, které se místní úřady marně snaží utajit. Přestože hotel, kde jsou příbuzní ubytováni, obklopila policie a nepouští dovnitř novináře, podařilo se jednomu z příbuzných proniknout k žurnalistům, aby si postěžoval na způsob, jakým úřady s příbuznými zacházejí.

„Pořád nám opakují, že to byla přírodní katastrofa... ale my si myslíme, že to tak není,“ řekla podle agentury AP sedmdesátiletá univerzitní učitelka Sia Jün-čchen. „Nebyly tam ještě jiné příčiny? Není snad správné se na to ptát?“ dodala Sia, jejíž starší bratr byl na palubě lodi.

Sia zároveň požadovala, aby měli příbuzní právo vidět těla svých blízkých, než budou zpopelněna. Při předchozích katastrofách nechaly úřady oběti spálit a příbuzným už předaly jen jejich popel, aniž se s nimi mohli naposledy rozloučit. „Proč na obyčejné lidi pohlížíte jako na své nepřátele?“ křičela Sia. „Neexistuje tu žádný soucit, copak to nejde změnit?“

Podle kapitána a hlavního inženýra se plavidlo potopilo během jedné či dvou minut poté, co ho údajně zasáhlo tornádo. Posádka nevyslala nouzové volání; neštěstí ohlásilo až sedm přeživších z lodi, kteří po jejím potopení doplavali na břeh.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video