Úzkost, panika, fobie. Jak se jim bránit?

„Strach má velké oči,“ říká staré rčení a v těchto souvislostech se vůbec nemýlí. Právě on je totiž společným jmenovatelem úzkosti, paniky i fobie. Dva první pojmy však spojují ještě důsledky, které mohou přijít, jestliže nejdeme včas pro pomoc.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fobii si umí představit asi každý z nás. Bojíme se pavouků, myší, výtahů, výšek, míst, kde se tlačí lidé, nesnášíme velké otevřené prostory za zády a do metra by nás někdo snad dostal, jen kdybychom omdleli. V podstatě víme, že všechny tyto naše strachy jsou nesmyslné a zbytečné, jenže si nemůžeme pomoci. Stačí malý pavouk odpočívající ve sprše a jdeme raději spát upocení a špinaví.

A co víc: někdy stačí jen na toho pavouka s malým tělem a dlouhýma nohama pomyslet. Fobie nás drží v šachu psychicky i fyzicky. Jsme nervózní, neklidní a máme obavy, že se přestaneme zcela kontrolovat, že omdlíme, či dokonce zemřeme. Jsme přesvědčeni, že tlukot našeho srdce musí slyšet i sousedé o dvě patra níže i výše. Máme sucho v ústech, špatně se nám dýchá, možná nás i bolí břicho a máme pocit tíhy a svírání na hrudi. Mohou nás trápit závratě, může se nám točit hlava, můžeme mít návaly horka a chladu a mravenčení v končetinách. 

Většinou za vše mohou zážitky

Ilona byla před dvěma roky znásilněna v panelovém domě, když šla na návštěvu ke své kamarádce. Od té doby mívá sny, ve kterých znovu onu událost prožívá a trpí přitom úzkostmi. Našla si přítele, ale kdykoli se pokusí o intimní kontakt, nedokáže to a reaguje podrážděně. Zjevně trpí posttraumatickou stresovou poruchou a vzhledem k času, který od události uplynul, se neobejde bez péče odborníka. Měla by vyhledat odbornou pomoc u psychologa či psychiatra.

Psycholog se soustředí na klinické vyšetření a psychoterapii, zatímco psychiatr jí může předepsat také léky (většinou antidepresiva). Léky jí umožní základní zvládnutí úzkosti a psychoterapie poskytne možnost o traumatické události mluvit. Pomůže Iloně vyrovnat se s událostí tak, aby dál žila kvalitní život, kam by mohl patřit i její přítel se vším všudy. 

Zároveň jsou prospěšné relaxační cvičení a nácviky, které pomohou zvládat potíže pomocí kontroly dechu, svalového uvolnění či řízené samomluvy.  

Co si pamatovat

Posttraumatická stresová porucha (PTSD) je opožděná odpověď na situaci, která je neobvykle hrozivá nebo katastrofická a vyvolá pronikavou tíseň. Patří mezi uznané choroby a je ji třeba léčit. Vzniká do šesti měsíců od traumatické události, věk přitom nerozhoduje. 

Podle světových statistik jsou nejtypičtějšími traumaty u mužů válečné konflikty a autonehody, u žen pak znásilnění. V případě živelních katastrof onemocní zhruba 30 procent lidí zasažených pohromou. 

PTSD však může vyvolat třeba i na první pohled docela obyčejný rozvod. Mezi jasné signály patří především dotírající myšlenky a vzpomínky na traumatickou událost. A také hrozivé sny, emoční otupělost, vyhýbání se lidem, nereagování na okolí, nezájem, pocity smutku a vyhýbání se činnostem a situacím, které připomínají prožité trauma. Může docházet i k výbuchům vzteku a agrese – většinou v souvislosti s připomenutím traumatické příhody. Dalším projevem mohou být přehnané reakce a nespavost. 

Častá jsou depresivní rozladění a sebevražedné myšlenky. Lidé s PTSD, kteří neváhali včas vyhledat odbornou pomoc, se v třiceti procentech úplně uzdraví, u stejného množství budou dlouhodobě přetrvávat mírné příznaky. Ve zbylých případech lze očekávat horší průběh, který může vést například k opakovaným pracovním a osobnostním selháním nebo opakovaným pracovním neschopnostem. 

Fobie bývají už od dětství

Velká většina fobií totiž vzniká již v dětství v důsledku nějakých nepříjemných vzpomínek či zkušeností. Malé dítě sedí v klidu doma a hraje si. Cítí, jak ho něco silně šimrá na ruce, podívá se a vidí velkého pavouka. Začne křičet, klepe rukou, ale pavouk se drží. Pokaždé, když pak vidí pavouka, vzpomene si na ten hrozný zážitek a bojí se k němu byť jen přiblížit. Pokud nezíská s pavouky pozitivní zkušenost, může strach přetrvávat do dospělosti a vést až k trvalé fobii z pavouků.

Panika je z psychologického hlediska neovladatelná úzkost a strach. Projevy jsou velmi podobné těm, jaké zažívají lidé s fobií. Do určité míry lze říci, že k panice musí mít člověk dispozice, tedy zvýšenou citlivost ke stresu. A pak již stačí podnět, například ztráta někoho blízkého nebo nějaký stresující zážitek.

Hrát si na hrdiny ještě uškodí

Bohužel většina lidí si důsledky prožité krizové situace plně uvědomí až s odstupem času. Ale snaží se je udržet pod pokličkou a vyrovnat se s nimi vlastními silami. Zažité mýty totiž praví, že psychology, a zvláště psychiatry, potřebují jen blázni. To je samozřejmě nesmysl - úzkosti, panika i fobie patří do rukou odborníků.

Pokud se je ostýcháme je navštívit, pomohou bezplatné a anonymní poradny – tzv. nízkoprahové, kam se není třeba předem objednávat. U nás je však takových služeb ve srovnání se zahraničím málo. V posledních letech jsou k dispozici i on-line poradny, kam se mohou lidé obrátit se žádostí o radu psychologů či psychiatrů.

V zoo vás zbaví strachu z pavouků i hadů:

22. května 2013

Vyžeňte strach z hlav svých dětí

Bojí se bubáků, které se v noci schovávají pod postelí, tmy, bouřky, a třeba i cizích lidí. Dětská fantazie nezná hranic a my dospělí jsme často bezradní. Jak děti zbavit jejich strachu? Jak jim vysvětlit, že tma nic nedělá a že hračky na poličce v noci neožijí? Strach dětí je přirozený, protože svět je pro ně velkou neznámou. Nevědí, co za bouřky znamenají ty rány a blesky a jestli jsou, nebo nejsou nebezpečné.

A ve tmě je všechno ještě horší. Dítě najednou nic nevidí, neorientuje se a do jeho mysli se vkrádají představy. Proč doopravdy mají děti strach ze tmy, zatím asi žádný psycholog fundovaně nevysvětlil. Existují jen dohady. Do značné míry k jejich strachu však sami přispíváme – nevhodnými pohádkami a nejrůznějších akčními animovanými seriály, které jim pouštíme před usnutím. A také hrozbami bubáků, čertů a kdovíjakých zloduchů, které si je odnesou, když budou zlobit. Děti do určitého věku jsou jen těžko schopny rozlišit realitu od výplodu fantazie.

Pokud tedy dítě také hystericky křičí, sotva po puse na dobrou noc rodič zhasne, pochopme ho. Vojenská výchova tady nemá valný smysl. Naopak, z obyčejného strachu se postupem času může stát fobie a tu je už třeba složitě léčit u odborníků. Mnohem lepší je tedy zkusit najít způsob, jak se s tím vypořádat.

Bojí se váš potomek skřítků schovaných pod postelí? Pak je společně zažeňte hlasitým zpěvem. Má strach, že v noci přijde čarodějnice a odnese ho? Naplánujte společně, jak té zlé babě dáte společně do nosu a už nikdy více své dítě nestrašte.

Před spaním si s ním povídejte o hezkých věcech, smějte se komickým příběhům a plánujte, co legračního budete dělat příští den. Má strach ze tmy? S tím mu snadno pomůže malé noční světýlko. Možná vám mohou připadat tato řešení směšná, ale jedině tak získá dítě jistotu a vy můžete předpokládat, že se strachu úplně zbaví.  

Článek vyšel v červnovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...