Na skateboardovou cvičnou rampu potřebujete jen dvě desky a pár prken

  • 1
Když už jste potomkovi koupili skateboard, postavte mu také rampu, na které by mohl trénovat. Klidně na příjezdové cestě ke garáži nebo venku před domem.

Ježdění na skateboardu postihuje prakticky všechny děti od doby, kdy bylo okolečkované prkno vynalezené, tedy od počátku padesátých let, u nás se první pokusy datují do osmdesátých let. I když většího rozvoje se dočkal až v devadesátých letech.

„Normálně jsem uřízl kus prkna, kolečka jsem vzal z východoněmeckých bruslí a jako grip (neklouzavý povrch skateboardu - pozn. red.) jsem použil gumovou podložku z auta,“ líčil Ivan Pelikán, jeden z matadorů a průkopníků tohoto sportu u nás (na úvodním obrázku).

Málokteré dítě je však tak „umanuté“, aby se dostalo na takovou úroveň. Často to začíná dárkem pod stromeček a končí několika pokusy, kdy dítě zjistí, že jezdit na prkně není tak jednoduché a často ani nemá kde jezdit.

Cvičná rampa na doma

Ne každý má možnost denně dojíždět do skateboardového parku, takže by rád trénoval v okolí domu. Pomoc začátečníkům je jednoduchá.

„Kdo má garáž a před ní příjezdovou cestu, má rázem prostor, aby svému dítěti udělal jednoduchou rampu,“ radí Lukáš Wieluch z pražské skateboardové školičky Mysticskate na Štvanici. „Děti potřebují získat základní návyky. Instruktor v kurzu pomůže s postojem, držením těla, základní technikou. Ale kdo se chce naučit víc, musí trénovat i sám. Najet na rampu, otočit se,“ popisuje.

Podle zkušeností, které získali při stavbě parku na Štvanici, nabízí jednoduchý recept: vezměte dřevěnou desku dlouhou 160 cm a širokou 60 cm. Úhlopříčně ji rozřízněte a tím dostanete bočnice budoucí rampy.

Jednoduché schéma, jak může vypadat konstrukce cvičné rampy.

Šířku zvolte podle místa v kůlně nebo garáži. Metr může pro cvičné účely stačit, samozřejmě čím širší, tím lepší.

Nejjednodušší je vzít desku uvedených rozměrů a úhlopříčně ji rozříznout. Vznikne rampa o nájezdovém úhlu 20 stupňů.

Tyto bočnice spojíte žebrováním, na které pak položíte vrchní desku. Rampu udělejte širokou metr až metr dvacet, záleží na tom, kolik prostoru jste schopni vyšetřit na uskladnění. Počítejte, že rampu musíte schovávat před deštěm a sněhem. Podívejte se na obrázky ve fotogalerii, princip stavby je velmi jednoduchý. Využít můžete překližku, ale ta je dosti drahá, optimálně vychází konstrukční OSB deska za pár korun.

„Tento jednoduchý klín má také tu výhodu, že ho můžete rozšiřovat. Postavite druhý, menší, a už máte překážku, na které trénujete skoky. Postavíte ho ke zdi a trénujete otočky na svislé ploše,“ doporučuje Wieluch.

I na prkně záleží

„Když zapátráte mezi přáteli, zjistíte, že každý má plnou garáž skateboardových prken, které jeho děti odložily, protože je ježdění přestalo bavit,“ říká Lukáš. Podle něj nejsou na vině vždy jen děti, ale často i to prkno.

Ve sportu koupíte skateboard, který sice vypadá jako skateboard, ale nechová se jako skateboard. Jeho jedinou výhodou je, že stojí pětistovku, ale tím to končí.

Měkká kolečka jsou určena pro pohyb po městě, rychlou dopravu z místa na místo.

Tvrdá kolečka jsou určená na rampu, akrobacii, streetové ježdění.

„Když tracky nezatáčí, kolečka se netočí, nemůžete se divit, že to děti brzy přestane bavit,“ nediví se. Nabízí se tu paralela s hudebním nástrojem. Když koupíte dítěti klarinet, na který se velmi těžce hraje, buďte si jistí, že do hudebky brzy přestane chodit. Tady opravdu neplatí heslo „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

Amatérský skate od značkového výrobce se dá pořídit už od dvou tisíc korun, s deskou z osvědčeného kanadského javoru a ostatními komponenty sice ne v závodnické kvalitě, ale pro rekreační sport pro začátečníky více než dobré. „A když to dítě přestane bavit, což se přirozeně stát může, můžete ho poslat dál, značka neztratí hodnotu,“ přesvědčuje trenér.

Nekupujte módní výstřelky

Děti někdy mívají tendenci napodobovat vzory ze sociálních sítí. Takže po vás mohou požadovat například longboard. Jenže ten je vhodný na rychlou jízdu po přehledném terénu a pro zkušeného jezdce. Možná byste jako rodiče měli své potomky nasměrovat na zprávy o úrazech, které se na podobných prknech stávají. Hlavně nezkušeným “závodníkům“.

„Když si ho koupí začátečník, možná bude IN, ale brzy zjistí, že na tom se nedá učit. Je to těžké, dlouhé, neforemné. Víc času s ním prochodíte, když ho budete nosit než při ježdění,“ upozorňuje zkušený skateboardista.

Ivan Pelikán, jeden za zakladatelů skateboardingu u nás je aktivním sportovcem i dnes, s pěti křížky na krku.

Stejně tak upozorňuje na módu Pennyboardů. To jsou krátká plastová prkna s měkkými silničními kolečky. Jsou pěkná, barevná. Můžete se s nimi na chodníku pěkně předvádět. Pokud jste ochotni za ně zaplatit přes tři tisíce korun s vědomím, že neslouží k „normální“ jízdě a žádný ze skateboardových „triků“ si na Penny nevyzkoušíte.

„Ještě se blíží jedna móda. V Americe se začínají vracet ke klasickému tvaru prkna. Takže oblý tvar bude nahrazen oblou zvednutou špičkou a zarovnanou patkou. U nás se to ještě neví, ale počkejte za pár měsíců,“ hrozí rodičům a jejich peněženkám.