Tunel Blanka | foto: Michal Šula, MAFRA

Otevření Blanky je opět v ohrožení. Výměna vadných kabelů dosud nezačala

  • 189
Termín otevření tunelu Blanka se může znovu odsunout. Dosud se totiž ještě pořádně nezačalo s výměnou 50 kilometrů vadných kabelů. Tunelem by se přitom motoristé měli projet v září.

Situaci na Blance už chápe jen málokdo. Na začátku dubna Praha a společnost ČKD Praha DIZ podepsaly memorandum, že Blanku dokončí co nejdříve. Pak ostatní firmy pracující na tunelu slíbily, že tunel zprovozní 15. září. Letos.

V současnosti to ale vypadá tak, že kabely poškozené vodou sice již jsou vyndané, ale pokládku nových ještě ČKD nezahájila.

„V memorandu bylo dohodnuto, že město ČKD zajistí součinnost dodavatele stavební části tak, aby k 25. dubnu 2015 byla dokončena stavební připravenost a mohla být zahájena postupná montáž kabelů. K dnešnímu dni se tak nestalo, není proto zatím možné zahájit výměnu poškozených kabelů,“ odpověděl ve středu na dotaz MF DNES mluvčí společnosti ČKD Karel Samec.

Firma tvrdí, že skluz nezavinila, ale pokusí se dopady minimalizovat. „Případně se budeme řídit novými pokyny správce stavby,“ dodal Samec.

František Polák z Metrostavu odmítl stavební práce komentovat s tím, že se dodavatelé dohodli, že informace o Blance bude poskytovat správce stavby společnost IDS. „Pokládka nových kabelů bude zahájena ve čtvrtek 4. června,“ řekl za IDS mluvčí Pavel Kočiš.

Hádka: „To zvládneme!“ vs. „To nejde stihnout!“

Termínově je přitom stavba hodně napjatá. Na práce si totiž společnost ČKD vyhradila zhruba padesát dní, pak je ještě třeba dokončit bezpečnostní komplexní zkoušky technologií, a nakonec přijde kolaudace, na kterou harmonogram počítá se třemi týdny.

Dohromady tak jde o necelou stovku dní prací. Tato stovka dní odteď vyprší právě zhruba v ­polovině září. Aby se vše dalo stihnout, musely by firmy či třeba komise dohlížející na zkoušky pracovat nepřetržitě včetně sobot a nedělí, i o prázdninách. Harmonogram přitom počítá s tím, že se během dokončení zkoušek technologií nic nezadrhne a vše bude bez potíží fungovat.

V opačném případě by se musela chybná část opakovat, a pokud by nějaké díly, třeba kamerový systém či požární čidla, nefungovaly dobře, museli by je opravovat.

Tím však výčet zádrhelů nekončí. Z magistrátu totiž nyní odcházejí dva klíčoví úředníci, kteří stavbě nejvíc rozuměli. Základní zaškolení jejich nástupců potrvá minimálně několik týdnů.

Proč leží kabely ve vodě?

„To prostě při nejlepší vůli nejde stihnout. Vždyť ty výpočty jsou jednoznačné,“ řekly MF DNES dva zdroje obeznámené se situací. Jiné zdroje naopak říkají, že pokládka kabelů už běží – byť neoficiálně.

„Technicky se to stihnout dá, jedná se o pár desítek kilometrů kabelů,“ řekl náměstek Petr Dolínek (ČSSD) s tím, že je na firmách, aby splnily, co slíbily.

„Žádné potíže nejsou, všechno proběhne v pořádku. Jestli si oni mezi sebou řeší časové problémy, je to jejich věc. Oni nás v harmonogramu ujistili, že to zvládnou. A na kontrolním dni v pondělí slíbili, že udělají vše, aby to stihli,“ uvedl Dolínek na dotaz, zda se Praze podaří otevřít Blanku v září.

„Jestli to někdo z nich poruší, tak to znamená, že někdo z nich hraje s­ Pražany levou hru,“ dodal.

I podle Kočiše harmonogram platí a zkoušky začnou včas. „Všichni počítáme se zahájením zkušebního provozu nejpozději 15. září 2015,“ ujistil mluvčí IDS. Požádal do té doby o klid, aby se mohli soustředit na dokončení tunelu a „nemuseli přes média řešit vzájemné spory a ­provozní problémy stavby“.

Podle memoranda mělo ČKD měnit nejponičenější kabely, tedy ty, u nichž izolační stav klesl pod limit jeden megaohm. Na základě posudku tuto hranici magistrát posunul na pět megaohmů, aby se vyhnul riziku, že další poškozené vedení bude dál degradovat a nakonec vypoví službu.

To v praxi znamená, že je třeba v Blance vyměnit tři stovky kusů kabelů, což je počítáno na délku 54 kilometrů. Odhadovaná cena bude několik desítek milionů.

24. listopadu 2013