VIDEO: Včelí roj se usadil na škodovku. K likvidaci museli přijet hasiči

  • 4
Neobvyklou událost musela řešit policie v polském městě Szczecinek. Za pomoci požárníků musela „osvobodit“ automobil místní bezpečnostní služby od včelího roje, který se na něm usadil.

Na autě bezpečnostní služby se usadil roj včel, který posádku auta nevpustil dovnitř. Řidič nakonec musel zavolat na pomoc policii a hasiče.

Ti roj pokropili vodou, aby včelstvo zklidnili a neohrožovalo kolemjdoucí a mohli roj přestěhovat do přírody. Informace o případu přinesl místní deník Iszczecinek.

Kam volat

Obecně se soudí, že když se vám někde usadí roj včel, je třeba volat hasiče. To je však vhodné jen v případech, kdy včelstvo ohrožuje životy. Operátoři hasičského sboru vám dají kontakt na specializovanou firmu.

V každém regionu jsou firmy, které se na podobný problém specializují, mnohdy podobnou službu nabízejí i samotní včelaři.

Podle informací deníku byly včely mimořádně klidné a nikoho neohrožovaly, ale i tak policie pro jistotu uzavřela okolní chodníky.

Vzácná událost zaujala i místní včelaře. Podle jejich názoru se podobná věc může stát, když je stávající roj příliš velký, a proto se královna s částí roje oddělí a letí si hledat nové místo k životu. Tentokrát to však roj přesně neodhadl a usadil se na kapotě automobilu. Možná ho podle nich mohla zmást vyšší teplota „cílového místa“.

Ale podle českých včelařů se to nedá takto jednoznačně říct. Vysvětlení nabízí například Jakub Dolínek, který se stará o výchovu nových včelařů na farmě Toulcův dvůr

„Když je buňka s larvou budoucí matky zavíčkována, včelstvo se vyrojí. Znamená to, že zhruba polovina včel všech ´profesí´ (létavky, kojičky, stavěčky, strážkyně, pátračky  atd.) spolu se starou matkou vyletí před úl. Těsně předtím si všechny odlétající včely naplní medné váčky medem z plástů a zásobí se na cestu,“ vysvětluje. 

Ale matka je špatný letec, usadí se někde blízko a včely se k ní srotí a vytvoří rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den až dva. Včely pátračky mezitím hledají novou dutinu pro hnízdění. Jsou si schopny vzájemně „popsat“ jak která vypadá, jak je daleko, a vyberou tak nejlepší možnou. Do té se pak celý roj přemístí a usadí se zde.

„Včely nebodají, protože mají plné medné váčky. Sytý člověk je také příjemnější než hladový. A protože nemají hnízdo, které by bránily, jako to dělají i jiná zvířata, jsou pak klidné,“ nabízí svou teorii.