Ministr financí Andrej Babiš | foto: ČTK

Vláda schválila elektronickou evidenci tržeb. Slibuje si od ní miliardy

  • 1352
Provozovatelé hotelů, restaurací, maloobchodů i velkoobchodů se musí připravovat na elektronickou evidenci tržeb, kterou ve středu navrhla vláda. „Klíčový zákon proti daňovým únikům vláda schválila hlasy všech přítomných ministrů,“ sdělil iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka. Potvrdil to i ministr Andrej Babiš, který si od zákona slibuje vyšší výběr daní.

„Pomůže to podnikatelům, kteří daně platí a jsou v nerovné pozici s těmi, kteří daně neplatí,“ uvedl předseda vlády. Krátce před tím protestovalo před Úřadem vlády proti elektronické evidenci tržeb asi sedm desítek lidí.

Ministři za KDU-ČSL přitom ráno nechtěli zákon v podobě, jak ho připravil ministr financí Andrej Babiš, ve vládě ani projednávat. Ale narazili. ČSSD a ANO se rozhodly, že vláda zákon projedná. Kvůli připomínkám lidovcům ho upravovala Babišova náměstkyně Simona Hornochová. Ministr financí označil spor s lidovci za „nedorozumění“.

PRO a PROTI: Má stát sledovat on-line tržby podnikatelů?

Babiš si od zákona slibuje lepší výběr DPH a omezení šedé ekonomiky. Podle Babiše stát vybere na dani z přidané hodnoty přes 12 miliard korun ročně navíc. Elektronická evidence tržeb by se podle Babiše už od února příštího roku měla začít týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, v průběhu roku pak i velkoobchodu a maloobchodu.

Kompenzací pro hostinské má být snížení sazby daně na jídlo prodávané v restauracích z 21 na 15 procent. To se ale nebude týkat alkoholu. Zároveň chce Babiš zavést jednorázovou slevu 5 000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Evidovat tržby nebudou muset například školní jídelny a menzy, pokud nevydávají jídla pro veřejnost. Dále se evidence zřejmě nebude týkat linkových autobusů, jídelních a nápojových automatů, sociálních služeb, finančních institucí nebo státem regulovaných segmentů, jako je například energetika nebo poštovní služby. Z původního návrhu ministerstvo financí odstranilo povinnost zákazníka převzít si účtenku, a naopak kývlo na účtenkovou loterii, se kterou se ČSSD inspirovala na Slovensku u vlády Roberta Fica, ale původně tato myšlenka pochází z Tchaj-wanu. 

Jurečka ráno proti zákonu protestoval. Lidovci ale narazili

Ještě ráno se přitom lidovci „kasali“, že elektronickou evidenci tržeb v podobě, jak ji do vlády poslal Babiš, nemůže vláda ani projednávat.

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL.

„Když jsem si ten materiál a související materiály důkladně prošel a dlouho do noci jsem to studoval, tak musím říci, že je tam spousta věcí, které nám nedávají odpovědi na naše otázky, například kolika subjektů se to dotkne, kolik ty subjekty odvádějí na daních, jaké s tím mají náklady, to budeme chtít doplnit. Navíc jsou v tom materiálu faktické chyby,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. Takový byl domluvený postoj i s předsedou strany, vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem.

Lidovcům podle něj vadilo, že se v návrhu neřeší, aby bylo nařízením vlády jasně určeno, koho se elektronická evidence tržeb dotkne. Jenže lidovci neuspěli. Vláda zákon začala projednávat přes jejich výhrady lidovců a zákon přímo na Úřadu vlády upravovala do podoby přijatelné pro KDU-ČSL Babišova náměstkyně Hornochová. A pak návrh hlasy všech přítomných ministrů prošel.

Zlepší elektronické pokladny výběr daní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 6. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 4625
Ano
Ano 2508

Babiš si na vládu přinesl i velký papír s několika grafy, jak se vyvíjel počet živnostníků a podnikatelů v Chorvatsku, kde se zákonem inspiroval. Ukazoval na něm, že počet živnostníků po zavedení elektronické evidence tržeb neklesl, ale naopak stoupl.

Na dotaz iDNES.cz, jak to bude s řemeslníky a zda se jich zákon také bude týkat, Babiš opáčil, že legislativní rada vlády navrhuje, aby zákon platil pro všechny, okamžitě. „S tím my nesouhlasíme. Řemeslníky neřešíme. Chceme začít restauracemi a službami, hotely, maloobchodem. Je to revoluční projekt, náročný na hardware, software a výběrové řízení. Musíme to zavádět postupně,“ uvedl Babiš.

Pravicová opozice je zásadně proti. Použije i obstrukce

Pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 se zákonem kategoricky nesouhlasí a avizují, že se přijetí zákona ve Sněmovně pokusí zabránit všemi prostředky. A ODS už také řekla, že když se jí to nepovede, tak ihned poté, co se vrátí do vlády, povinnou elektronickou evidenci tržeb zruší.

Babiš řekl, že protestům pravice nerozumí. Nechápe, proč opoziční pravicové strany hájí ty, kdo daně řádně neplatí. „Potřebujeme peníze do rozpočtu. Je to zásadní věc, která pomůže vylepšit výběr daní. Hlavně už si konečně musíme říci, že bychom měli začít být pyšní na to, že platíme daně, a ne, že jsme podvedli stát, tudíž sami sebe,“ prohlásil ministr financí.

Proti zavedení elektronické evidence tržeb protestovali ve středu příznivci Strany svobodných občanů v čele se svým lídrem Petrem Machem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue