Žena velela pašerákům cigaret, v gangu vládl vojenský režim

  • 19
Celníkům se podařilo rozbít jednu z největších skupin pašeráků. Do Česka přivezla 8,5 milionu cigaret a způsobila škodu na dani za 26 milionů korun. Pětici Ukrajinců vedla žena, která měla podle vyšetřovatelů značný respekt a zavedla až vojenskou disciplínu. Všichni jsou nyní ve vazbě a hrozí jim až deset let vězení.

Celní správa sledovala skupinu v rámci akce Dental dva roky, aby rozkryla strukturu organizace. „Vládla v ní přísná hierarchie. V čele byla žena středního věku, která byla obrovskou autoritou. Totální koordinátor v rámci téměř vojenského režimu. Disponovala silným ekonomickým zázemím,“ uvedl Aleš Hrubý, vedoucí jednotky celních a daňových podvodů Generálního ředitelství cel.

Díky tomu skupina během dvou let vystřídala na čtyřicet rychlých, moderních vozů. „Jejich výkon byl optimalizován na objednávku přímo v automobilkách, například v Německu. Na vozidla používala skupina falešné nebo zcizené registrační značky,“ řekl Hrubý. Značky vždy střídali podle toho, v jaké zemi se právě nacházeli.

Pomocí těchto aut pašovali cigarety z Ruska a postsovětských republik do Česka. Na cestě bylo několik meziskladů, a tak o sobě jednotliví členové skupiny nevěděli. Cigarety v Česku mířily z devadesáti procent na tržnice u hranic s Německem. Zbytek pak zejména k zahraničním dělníkům na stavby a ubytovny.

Prvního člena gangu zadržela policie už loni v listopadu. Osudnou se mu stala rychlá jízda Lochkovským tunelem. Před policií ale ujížděl až dvousetkilometrovou rychlostí po dálnici D5 až na Tachovsko, kde havaroval, když se ho policie pokusila zastavit.

Schéma, jak se pašují cigarety do Česka.

Zbylé čtyři členy zadržela policie až nyní v dubnu. „Členové skupiny neváhali použít své vozy jako zbraň. Proto jsme je sledovali a zasáhli až ve chvíli vykládání zboží u tržnice nedaleko Chebu,“ uvedl Hrubý. Mimo cigaret zajistili celníci i BMW 525 D a Audi A4.

„Zajímavostí je, že jeden z členů byl legionář, který bojoval v Afghánistánu pro speciální privátní jednotku. Své zkušenosti pak využíval i v rámci gangu. I proto bylo tak obtížné ho sledovat a rozkrýt,“ vysvětlil Hrubý.

Místo kamionů rychlá auta

Gang rozkrytý při akci Dental nebyl jediný, který pašoval cigarety do Česka. Prakticky stejný způsob využívala i šestičlenná skupina Ukrajinců, kterou zadrželi pražští celníci při akci Xanh. Skupina do Česka propašovala 858 tisíc cigaret a způsobila škodu na daních ve výši dva miliony korun.

Mapa, kolik stojí krabička cigaret v různých státech Evropy.

Podle Václava Mikeše, vedoucího odboru pátrání Celního úřadu pro hlavní město Prahu, nějaký gang převáží cigarety prakticky každý týden. Současný trend už nejsou kamiony a kontejnery, ale rychlá osobní vozidla nebo dodávky, které z meziskladu za několik desítek minut dovezou cigarety do místa odběru. „Samotné předání a zaplacení se uskuteční do dvou minut. Je tak rychlé, že je problém ho vůbec monitorovat,“ řekl Mikeš.

I skupina, kterou rozbili jeho lidé, používala „rychlé a těžko zastavitelné vozy používané i jako zbraně.“ Část z nich pašerákům celníci zabavili, a také hotovost 40 tisíc eur. Jednotliví členové plni různé úkoly, od organizátorů přes řidiče, prodejce až po lidi, kteří zajišťovali hladký průjezd zásilek.  

Pašování cigaret do Česka je v současnosti záležitostí cizinců - Rusů, Ukrajinců či Poláků. Prakticky zmizely továrny na padělané cigarety, které u nás v minulosti provozovali zejména Asiaté. Dovoz z východu je snazší a hůře se odhaluje.


Video