Všechno se učíme zbytečně dlouho a obtížně, přitom to jde mnohem snadněji, říkají autoři webové aplikace Prectime. | foto: Archiv Prectime

Biflování jazyků končí, stačí 15 minut denně, slibují autoři aplikace

  • 55
Budete-li se podle našich metod učit cizí jazyk 15 minut denně, do tří měsíců se domluvíte. Reklamní heslo, které zní tak senzačně, že při jeho čtení možná nevěřícně kroutíte hlavou, patří projektu dvou pracovníků pardubické univerzity Milana Tomeše a Jana Hovada, kteří pocházejí z Pardubic a z Červeného Kostelce na Náchodsku.

Projekt Prectime, jehož základem je on-line webová platforma zaměřená na efektivní výuku cizích jazyků, si už stihl připsat několik úspěchů. Nedávno jej například ocenila porota v krajském kole prestižní soutěže začínajících podnikatelů Rozjezdy roku, kde skončili druzí.

„Vystupujeme z klasického vzdělávacího systému a snažíme se ukázat, že při výuce jazyků existuje i jiná cesta. Podcasty, návody, aplikace, žádná cesta biče a cukru, žádná teorie na dva roky. Deset až patnáct minut denně změní váš pohled a způsob práce. Naučíte se pracovat méně, avšak více efektivně, získáte mnohem více volného času a získáte velký nadhled. Tato služba je určena pro každého, kdo se chce učit jazyky tak, aby je mohl začít rychle používat, aby se domluvil a jazyk užíval v běžné každodenní praxi,“ popisuje aplikaci její autor Jan Hovad.

Podle něj se všechno učíme zbytečně dlouho a obtížně, přitom to jde mnohem snadněji. „Jak dlouho se učíte cizí jazyk? Roky? 10 let? 20 let? Byl jsem na tom podobně. Věřil jsem, že dostávám dobré a vysoce kvalitní informace. Nakonec jsem ale zjistil, že se lze naučit cokoliv za pár týdnů, pokud víme jak. Čas potřebný na cizí jazyk se smrskne z osmi let na několik týdnů. Pouze musíme zjistit, jak na to,“ pokračuje.

Slibují naučit za den až 20 slov, a to během deseti minut

Autoři podnikatelského záměru slibují, že základy gramatiky cizího jazyku naučí metoda za dvě hodiny. „Naučíme to podstatné, nepodstatné se naučí mozek sám, aniž by to stálo úsilí,“ uvádějí autoři.

A podobně rychle se vypořádávají také se slovní zásobou, se čtením nebo poslechem. Slibují naučit za den až 20 slov, a to během deseti minut, nabízejí tisíce cizojazyčných knih se zabudovaným slovníkem a výslovností.

„Pracujete interaktivně se slovní zásobou a vždy víte, co se máte učit a co nikoliv. Pravděpodobně slov zvládnete zhruba 30 a více na první pokus,“ tvrdí sebevědomě.

Interaktivní kurz zaměřili tak, aby se student vyhnul zbytečným obratům, které nikdy nevyužije. „Počítáme, co je pro člověka důležité a kolik toho potřebujete znát. Minimalizujeme tím čas a maximalizujeme užitek. Držíme se Paretova principu 20:80, kdy investujete minimum času a získáte 80 procent znalostí experta,“ míní Tomeš.

Za důležité při učení jazyka považují správné používání paměti a dalších funkcí mozku. Podle nich existují přístupy, které dobu potřebnou k zvládnutí jakékoliv činnosti dramaticky zkrátí a člověka vše, co potřebuje vědět, naučí během zlomku času.

„Na školách to ale zatím budete hledat marně,“ smutně konstatuje Tomeš a vysvětluje, že „techniky jako perfektní asociace, memory palace, speed reading, major systém, tvorba návyků, meditace, mindfulness a mnoho dalších vám ukáží, že studentovi nabízíme to, co mu jiní nedali.“

Projekt Prectime

  • Služba Prectime existuje zhruba půl roku, nyní je ve stadiu beta-verze vývoje, což znamená, že se dá testovat zdarma, její autoři ji ještě neprodávají.
  • Vyzkoušet ji můžete na webu prectime.cz, další informace lze dohledat na prectime.cz/blog i na Facebooku.
  • Autoři: Milan Tomeš, 36 let, nezávislý konzultant, bussiness development v prectime.cz, Jan Hovad, 29let, doktorand na Ústavu systémového inženýrství a informatiky Fakulty ekonomickosprávní Univerzity Pardubice, autor a vývojář v prectime.cz.

Základem je motivace

Základem úspěchu je podle autorů motivace. Musíte vědět, proč se něčemu věnujete. „Pokud jste si vědomi, že potřebujete motivaci, začněte v malém. Pokud chcete zhubnout, udělejte si návyk na jeden klik denně. Když už se budete válet na zemi, můžete jich udělat více, vždy ale minimálně ten jeden. Napojujte návyky na činnosti, které vykonáváte rutinně. Například pokud jdete na WC, pokaždé, když odcházíte, se na sebe usmějte do zrcadla,“ uvádějí příklad.

Nic se však nemá přehánět. „Tři hodiny denně vydržíte pár dní, je to sice hezké, ale nikam to nevede. 15 minut denně ale zvládnete třeba po celý život,“ soudí Hovad.

Aplikace je prý vhodná jak pro začátečníky, tak i velmi pokročilé. Není rozhodující, kolik toho umíte, kolik je vám let, stačí když budete otevření novým technikám jak používat svou mysl.

„Systém a naše výpočty se studentovi vždy přizpůsobí,“ tvrdí autoři a upozorňují, že se vlastně uživatel od učení jazyků dostává až ke změně postoje k osobnímu růstu a k efektivnímu vzdělávání (aplikaci naleznete zde).

Skype přišel s novinkou, ke které není potřeba znát cizí jazyk: