Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dospělí neřeší, že děti pijí. Víno jim bez okolků otevřou, ukázal test

  • 204
Česká mládež pije stále více a začíná dříve. S alkoholem má zkušenosti téměř osmdesát procent šestnáctiletých. Pravidelně dnes pije a kouří dvakrát více dětí než před dvaceti lety. Dospělí Češi jsou přitom k pití u dětí velmi tolerantní. Pokus ukázal, že skupině teenagerů v parku pomohlo otevřít lahev osm lidí z deseti.

Z nedávno vydané zprávy OECD vyplynulo, že české děti v pití alkoholu předstihly i pověstné dánské teenagery (více čtěte zde). Od roku 2002 u nás vzrostl počet patnáctiletých, kteří již mají zkušenosti s alkoholem, ze 70 procent na 94 procent, upozornila na pondělní tiskové konferenci Asociace neziskových organizací (A.N.O.).

„Často se říká, že se pilo vždycky. Ale tak, jak se pije dnes, se opravdu nikdy nepilo. Celá řada parametrů stoupla o sto procent,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Mladí Češi jsou v pití alkoholu první na evropském žebříčku. V šestnácti má zkušenosti s alkoholem 79 procent  nich. Těsně za nimi se drží dánská (76 procent) a německá mládež (73 procent).

Vysoké procento dospívajících se poprvé opije nebo vyzkouší nelegální drogy během prázdnin. Blížící se léto proto podle odborníků patří mezi nejrizikovější období, kdy mají mladí tendenci experimentovat s alkoholem, cigaretami i nelegálními drogami.

Drogy jsou v Česku dětem snadno dostupné

Dětským pijákům nahrává i to, že alkohol, cigarety i nelegální drogy jsou v Česku snadno dostupné. K drogám se dospívající nejčastěji dostávají přes své starší kamarády nebo ve skupině přátel. Většina mladých poprvé užívá nelegální drogu ze zvědavosti, mezi další důvody patří chuť dostat se do nálady, snaha zapomenout na starosti a obava, že by stáli mimo partu.

„Nechceme dospělým zakázat alkohol, ale potřebujeme zajistit, aby se děti dostaly k návykovým látkám v co nejpozdějším věku, kdy se snižuje riziko rozvoje následné závislosti. Alkohol je dnes pro náctileté vstupní drogou, díky které se dostávají k dalším drogám, nebo s nimi alkohol kombinují,“ vysvětluje Vobořil.

Mění se i způsob pití alkoholu a jeho vnímání. „Nárůst pití nadměrných dávek alkoholu a pití s cílem alkoholové intoxikace mezi náctiletými dnes neznepokojuje již jen zdravotnické odborníky, ale také pedagogy, vychovatele a politiky,“ upozorňuje psycholog Ladislav Csémy.

Podle psychologa Ladislava Csémyho, odborníka na závislosti, jsou zdravotní a psychologické důsledky zneužívání alkoholu u dětí mnohdy závažnější než u dospělých. Často totiž dochází k efektu nabalující se sněhové koule - dospívající kvůli alkoholu selhává ve svých sociálních rolích, dostává se do rizikové společnosti, a tím roztáčí kolotoč dalších nebezpečných aktivit a závislostí.

Pane, otevřete nám víno?

Odborníci upozorňují, že Češi jsou na rozdíl od okolních států výrazně tolerantní k popíjení alkoholu u dětí. Pokus se skupinkou teenagerů v parku to znovu potvrdil.

Parta dětí ve věku 14 až 16 let sehrála scénku, jak se baví a popíjejí víno v parku, dvojice z nich pak oslovovala náhodné kolemjdoucí s prosbou o otevření lahve s vínem. Děti oslovily celkem deset dospělých, osm z deseti jim láhev beze slova otevřelo.

„O vysoké toleranci Čechů k alkoholu víme již dlouhou dobu. Výsledek testu mě ale znepokojil. Vždyť jde o mládež. Nečekal jsem, že dospělým budou popíjející teenageři úplně jedno, a dokonce jim budou otevírat láhve,“ komentuje výsledky testu Vobořil.

Vyšší tresty pro podniky, které nalévají dětem

Helena Rampachová, předsedkyně A.N.O., upozorňuje na nové trendy v dětských závislostech, které ještě před 20 lety nebyly běžné. „V současné době už nejsou závislostmi ohroženy pouze děti z vyloučených lokalit, jak tomu bylo dříve, ale všechny děti. Závislosti paradoxně podporují i sami rodiče, kteří dětem zprostředkují prvotní zkušenost s alkoholem,“ říká Rampachová.

U dětí se navíc objevují nové závislosti. Díky téměř neomezené dostupnosti počítačů, chytrých telefonů a internetu děti v dnešní době, kromě klasických drog, ohrožuje také závislost na online prostoru, která s sebou nese další rizika v podobě kyberšikany či závislosti na online hrách.

Pomoc při řešení závislostí u nás z 80 procent poskytují neziskové organizace, které získávají finance téměř výhradně z dotací. „Naše služby jsou dlouhodobě na hranici finanční udržitelnosti a nemohou efektivně reagovat na nové trendy, například na stále se snižující věk prvního kontaktu dětí s legálními drogami,“ upozorňuje Rampachová.

Nedostatky v protidrogové politice přiznává i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Část legislativy je v boji s alkoholem nefunkční. Jeden příklad za všechny - pokud zjistíme, že prodejce podá alkohol nezletilému, penalizujeme ho v maximální výši tří tisíc korun. Taková výše se prostě některým provozovatelům, v porovnání s celkovým ziskem při rozlévání mladistvým, vyplatí,“ upozorňuje Vobořil. Adekvátním trestem by podle něho bylo, kdyby provozovna, v níž se zjistí nalévání dětem, mohla být na několik dní zavřena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video