Trenér Lubor Blažek radí českým basketbalistkám.

Trenér Lubor Blažek radí českým basketbalistkám. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Basketbalistky si na přípravném turnaji před ME poradily se Slovenskem

• 0
V pátek nestačily na Lotyšsko, ale v sobotu si české basketbalistky spravily chuť. V přípravném turnaji před mistrovstvím Evropy přetlačily Slovensko 74:67 a ve čtyřčlenné tabulce jim zatím připadá druhá pozice.

V neděli si české basketbalistky zahrají s dosud stoprocentním Tureckem o celkové vítězství. Na ně může pomýšlet i Lotyšsko.

Český výběr porazil Slovensko už ve čtvrteční přípravě (62:52). Ve vyrovnané odvetě se týmy střídaly v těsném vedení, do poločasu vedly Slovenky maximálně o čtyři body, Češky o tři. K poslednímu obratu ve skóre došlo na konci 23. minuty po koši Jany Veselé. Soupeř těsně před poslední přestávkou ještě vyrovnal na 51:51, ale následující čtyřminutový úsek vyzněl v poměru 12:2 pro český tým a Slovenky už manko nestáhly.

V klíčové fázi v úvodu poslední čtvrtiny dala pět ze svých 20 bodů nejlepší česká střelkyně Alena Hanušová. V dresu soupeře dala ještě o pět bodů víc Kristi Toliverová, americká rodačka a hráčka Jekatěrinburgu, jež ve čtvrtek nehrála a nyní potrápila českou obranu hlavně střelbou z dálky. Proměnila pět ze sedmi tříbodových pokusů.

„Využívaly hodně pick-and-roll na středu, kdy pak Toliverová buď šla do nájezdu, což se nám podařilo eliminovat, ale horší bylo, když střílela za tři,“ uvedla Hanušová v tiskového zprávě. „Ubránily jsme zbytek (týmu), a že dá jedna hráčka třeba 30 bodů, na tom nezáleží, když bude jediná,“ dodala.