Norsko krade naše děti! Stovky lidí protestovaly proti úřadu Barnevern

  • 129
Ve dvou českých městech se v sobotu sešli podporovatelé Evy Michalákové a dalších rodin, kterým norský sociální úřad odebral děti. Podobné akce probíhaly také v několika dalších evropských městech včetně norského Osla. Protestní akce v tomto městě se účastnila také sama Michaláková, která v zemi dlouhodobě žije.

Michaláková s norskými úřady bojuje o své dva syny. Chlapci už čtyři roky vyrůstají odděleně v norských pěstounských rodinách, matka je chce získat zpět. Právě na tyto případy chtěli lidé upozornit. Jen v Praze vyrazilo na pochod zhruba 200 lidí. Byla mezi nimi i poslankyně Jitka Chalánková, která norské úřady kritizuje.

Akce v Praze začala krátce po poledni na Hradčanském náměstí několika projevy. Potom se lidé vydali na pochod. Nesli transparenty a provolávali hesla, třeba „Norsko krade naše děti“ nebo „Vláda není naše máma“.

Demonstranti prošli Nerudovou ulicí a cílem bylo nedaleké norské velvyslanectví v Hellichově ulici, před kterým pokračovaly projevy. Akce skončila kolem 15:00 položením růží jako symbolu údajné šikany dětí ze strany sociálních úřadů v Norsku i dalších evropských státech. „Za každé odebrané dítě jedna růže,“ řekla Michaláková ve videopozvánce k průvodu.

O případech je třeba mluvit, tvrdí organizátor

„Akce vznikla z popudu organizátorů v Oslu, kde probíhá poměrně velká demonstrace. Státy protestují proti odebírání dětí svých občanů,“ řekl jeden z organizátorů Pavel Pešan z občanského sdružení Jeden domov.

Případů úřední šikany se podle něj objevuje celá řada, rodiče se ale prý bojí o nich hovořit. „Jsou zastrašováni, pokud budou případ medializovat, tak jim nebude umožněno své děti vídat. Razíme opačnou strategii, říkáme, že musíme o tom maximálně mluvit, pak je šance na to případy vyhrát,“ dodal. Sdružení podle něj již dříve uspořádalo také peněžní sbírku pro Michalákovou, ve které lidé přispěli 550 000 korunami. Finance jsou prý použité na právní pomoc v Norsku.

Pochodu se účastnilo také několik osobností, které Michalákovou podpořily již dříve, například hokejový brankář Dominik Hašek, europoslanec Petr Mach (Svobodní), herečka Táňa Fischerová, zakladatelka Nadace Naše dítě a senátorka (za hnutí Ano) Zuzana Baudyšová a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG Václav Klaus mladší.

Sama Michaláková se účastnila shromáždění v Oslu. Do demonstrace v norském hlavním městě se zapojilo navzdory deštivému počasí několik stovek lidí. Akci sledovala norská média. Podle serveru nrk.no se na náměstí před budovou parlamentu shromážilo 300 lidí. 

Brněnský protest se konal před Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Kromě toho se lidé podporující Michalákovou a další rodiny, kterým norský úřad Barnevern odebral děti, sešli i ve Vilniusu, Londýně, Dublinu či Stockholmu.

Michaláková se dětí marně domáhá už čtyři roky

Norská sociální služba odebrala Michalákovým děti v květnu 2011 pro podezření na zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud považoval ale zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes desetiletý Denis a šestiletý David vyrůstají v norských pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla.

Norská sociálka navrhla Michalákovou zbavit rodičovských práv a mladšího chlapce dát k adopci. Český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se proti tomu ohradil. Na nedávném jednání norská strana totiž ujistila, že adopce nepřichází v úvahu.

Do řešení kauzy se už dřív zapojila česká diplomacie, podala Norsku dvě nóty. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na předsedkyni norské vlády. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že bude další kroky koordinovat.

Případ Evy Michalákové není jediný. Norská sociální služba nyní čelí podezření, že falšovala zprávy v kauze jiného odebraného dítěte. Jeho norské matce daly nyní soudy za pravdu (více zde). 

Podívejte se na reportáž o příběhu odebrání dětí v Norsku:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue